Můj účet
Přihlášení
Menu

Jak váhy s analyzátory tělesného tuku vlastně fungují?

Nové váhy s analyzátory tělesného tuku od Tanity spočívají v technice známé jako bio impedanční analýza (BIA). BIA je bezpečná a přesná metoda a na klinikách je již léta používána.Donedávna bylo měření a kontrola těla komplikovaný postup. Nejdostupnější metody vyžadovaly školené odborníky, drahé přístroje, nepohodlné postupy. Pravidelná kontrola podílu tělesného tuku ve vlastním těle byla nepraktickou záležitostí a už vůbec nemohla být prováděna doma.

NYNÍ JE K DOSTÁNÍ ZA DOSTUPNOU CENU VE VÁHÁCH S  FUNKCÍ PRO DOMÁCÍ POUŽITÍ.
Měřící přístroj vyvinutý Tanitou je pokojová osobní váha. Stačí pouze zadat Váš věk, pohlaví a výšku a stoupnout na váhu. Elektrody v chodidlových  senzorech vyšlou slabý, naprosto neškodný proud tělem, tento signál prochází svalstvem rychleji než tukem. Software zabudovaný v přístroji vyhodnotí naměřené hodnoty s uloženými osobními daty ( výška, váha, pohlaví ).
Tyto informace jsou vyjádřeny v několika vteřinách číslem procentuálního podílu tělesného tuku společně s Vaší hmotností. Díky neustálému vývoji jsou nové modely doplňovány o další funkce a dávají tak dokonalý přehled o tělesné analýze.

Proč je důležité sledovat  procento tělesného tuku?

Měření hmotnosti samo o sobě není úplně přesné posouzení zdraví či fyzické kondice, protože nerozlišuje kilogramy, které pocházejí z tuků a ty, které pocházejí ze svalové hmoty. Každý potřebuje nějaký tělesný tuk, ale příliš mnoho tuku vede k obezitě - jedna z nejdůležitějších otázek veřejného zdraví. Podle nových pokynů, více než polovina dospělých obyvatel trpí nadváhou nebo obezitou, a jedno ze čtyř dětí a dospívajících je příliš tlusté.

 
Existují optimální podmínky pro určení procenta tělesného tuku pomocí výrobků Tanita?
 Ano, zde jsou:

 • Důležité je měřit hodnoty vždy ve stejnou denní dobu a za stejných podmínek.
  Doporučujeme vpodvečer
 • S prázdným močovým měchýřem
 • Normálně hydratovaný
 • Špinavé nohy mohou ovlivňovat vodivost.
 • Nylonové punčochy ovlivňují vodivost. Pokud je to naprosto nezbytné měřit v silonkách, použijte kapku čistícího alkoholu na podložku jako vodič.
 • Brzy ráno se nedoporučuje, protože tělo je často dehydratované po nočním spánku. Po určení správné denní doby monitorujte tuk asi dvakrát za měsíc. Kontrola tělesného tuku častěji není prospěšná, změny pak člověku připadají menší.

Věci, které mohou ovlivnit hydrataci, jsou:

 • namáhavé cvičení
 • nedávný příjem potravy
 • diuretika jako je kofein, alkohol, některé léky

Existují lidé, pro které měření není vhodné? 

Lidé s kardiostimulátorem by neměli používat monitory. Ačkoli nejsou známa žádná zdravotní rizika, je to preventivní opatření, které uplatňují všichni výrobci BIA. Přesnost je otázkou pro určité kategorie lidí, ale výsledky mohou být stále používány ke sledování změn. Patří mezi ně:

 • Těhotné ženy
 • Lidé, kteří překročí kapacitu váhy nebo mají více než 75% tělesného tuku
 • Profesionální sportovci a kulturisti.

Jak jsou přesné a spolehlivé Tanita váhy? 
 
Nezávislý výzkum na několika významných univerzitách (včetně Columbia University v New Yorku) potvrdil, že v klinickém prostředí má Tanita Body Fat Monitor maximálně +/- 5 procent odchylku od institucionální standardní analýzy - Dual Energy X -ray absorpciometrie (DEXA). Mělo by být jasné, že existuje jen jeden 100% přesný způsob výpočtu složení těla, a to je pitva. Tanita věří, že její metoda je nejvíce vhodnou a dostupnou k předpovídání složení těla. Výsledky vah Tanita se od sebe liší maximálně o jedno procento při použití za stejných podmínek.

Proč existuje "Atletický režim"? 

Atletický režim byl vyvinut za účelem poskytnutí přesnějších výsledků pro sportovce. Sportovní postavy jsou fyziologicky odlišné od standardních postav v důsledku svalové hmoty a rozdílu v hydrataci. Sportovci mívají více svalové hmoty a častěji jsou dehydrovaní. Tyto rozdíly by zkreslily výsledek měření tělesného tuku, pokud by byl použit standardní režim.

 • Tanita definuje "sportovce" jako osobu podílející se na intenzivní fyzické aktivitě cca 10 hodin týdně a zároveň mající klidovou tepovou frekvenci okolo 60/min nebo méně.
 • Tato definice zahrnuje také osoby, které intenzivně cvičili po několik let, ale nyní sportují méně než 10 hodin týdně. Nezahrnuje ale "nadšené začátečníky", kteří sice sportují nejméně 10 hodin týdně, ale fyziologie jejich těla ještě není změněná.

Vidím na váze svou váhu a tělesný tuk,ale nedaří se mi získat žádné další údaje. 

Jakmile jste získali hmotnost a % tělesného, sestupte z váhy. Poté můžete stisknout některé z dalších tlačítek pro další výsledky. Trik je v tom být mimo váhu před stisknutím tlačítka.

Jak věk ovlivňuje % tělesného tuku?

Výzkum zjistil, že se stárnutím tu je tendence zvyšování podílu tělesného tuku a snižování podílu svalové hmoty. Toto je přirozený vývoj, pokud necvičíte čím dál tím více během stárnutí. Věkové rovnice jsou nyní aktualizovány u nejnovějších produktů Tanita k zajištění větší přesnosti při odhadu tělesného tuku. Předchozí modely neměly tato data, a proto nebyly tak přesné jako aktuální modely.

 Je měření bezpečné pro ženy,které jsou těhotné?
 
Nejsou známa žádná zdravotní rizika spojená s těhotenstvím a měřením pomocí produktů Tanita. Vzhledem k tomu, že v kategorii těhotných žen ještě nebyl rozsáhlý výzkum, doporučujeme těhotným ženám používat váhy jenom za účelem vážení. Vzhledem k tomu, že v těhotenství jsou dynamické fyziologické změny, nemůže těhotná žena očekávat přesné výsledky % tělesného tuku a dalších údajů. Vzhledem k tomu, že není možné získat přesné výsledky, nedoporučuje se sledovat váš tělesný tuk až do porodu.

Jsou váhy určené pro kulturisty nebo profesionální sportovce?  

Pokud jste dospělý, který má cca 10 hodin intenzivní fyzické aktivity týdně a máte klidovou tepovou frekvenci přibližně 60 tepů za minutu nebo méně, pravděpodobně budete muset použít atletický režim. 
Tanita využívá matematického vzorce pro určení tělesného tuku na základě těchto proměnných: výška, váha, pohlaví, věk a odpor (impedance). Atletický režim využívá matematického vzorce, který je jiný, než u dospělého režimu. Atletický režim byl navržen po studiích osob, které splňují výše uvedená kritéria.

Profesionální sportovce a kulturisty upozorňujeme, že od modelů, které nebyly navrženy s režimem pro ně, mohou získat vyšší výsledek tělesného tuku. Navzdory této skutečnosti mnoho elitních sportovců používalo Tanita váhy k úspěšnému odhadu jejich průběhu ztráty tělesného tuku.

Proč se procento tělesného tuku mění? 

Tanita váhy používají nejmodernější technologii BIA (analýza bioelektrické impedance). Tato metoda analýzy tělesného tuku je velmi přesná a snadná k použití, nicméně změny hydratace mohou mít vliv na výsledek. Je-li vaše tělo dehydratované, budete pravděpodobně mít vyšší výsledek než běžně. Pokud jste přesycen vodou, může dojít k mírně nižšímu výsledku. Chcete-li získat co největší přesnost z našich produktů, Tanita navrhuje následující:

 • Měřte hodnoty alespoň 3 hodiny po vstávání, velkém jídle nebo cvičení.
 • Měřte jednou týdně ve stejnou denní dobu a za stejných podmínek. (Poznámka: čtení více než jednou za týden není prospěšné, protože rozložení tělesného tuku se nezmění ze dne na den.)
 • Zprůměrujte vaše hodnoty za 1 měsíc
 • Porovnejte průměry z měsíce na měsíc.

Dodržením tohoto zprůměrujete výkyvy a budete moci přesněji posoudit vaši změnu procenta tělesného tuku.

Související články:
Popis funkcí digitálních vah Tanita

Dotaz na prodavače

Novinka ještě nebyla komentována, buďte první.


Dotaz

Recenze: *