Můj účet
Přihlášení
Menu

Ženy a proteiny: Kompletní průvodce

Rady, tipy, triky

Protein neboli bílkovina je základní součástí při procesu budování svalů. Kolem bílkovin se ale pohybuje mnoho mýtů a ženy se od jejich konzumace odklání. Pojďme tyto mýty zbořit a něco se o nich naučit.

Zažili jsme to asi všichni. Po týdnu tvrdé dřiny při cvičení a diety - krabiček plných brokolice, rýže a kuřete - cítíte neovladatelné nutkání zbavit se svého pečlivě navrženého jídelního plánu. Měřili jste a vážili svá jídla, ale bohužel slyšíte zmrzlinu a těstoviny, jak šeptají vaše jméno. Jak se ukázalo, tento hlas může být obzvlášť hlasitý, pokud jste žena. Podle studie publikované v „International Journal of Eating Disordes“, ženy mají tendenci se dožadovat sladkostí jako je čokoláda, zmrzlina a donuty, zatímco muži se raději zakousnou do pořádného steaku.

Naše tělo potřebuje cukry a tuky pro energii, bílkoviny jsou nezbytné pro růst a opravu tkání. Pokud si v posilovně dáváte opravdu zabrat, nedostatek bílkovin ve vaší stravě může bránit tělu zotavovat se a růst.

1. Význam bílkovin

Důvody pro přidání více bílkovin do svého jídelníčku jsou četné. Z dvaceti aminokyselin tvořících bílkoviny je devět esenciálních. Esenciální, neboli nepostradatelné si naše tělo nedokáže samo vyrobit. Jediným způsobem, jak mohou být konzumovány, jsou potraviny.

Pokaždé když cvičíte, narušujete svalové tkáně, které rostou následně po cvičení. K tomu však potřebujeme dostatek „paliva“. Při správném příjmu bílkovin dochází k záchraně poškozených svalů aminokyselinami, které opravují tkáně tak, aby se vrátily ještě silnější.

Protein:  Stabilizuje Vaše energetické hladiny a chuť k jídlu

Pokud jste po celý den hladová, pravděpodobně nemáte dostatečné množství bílkovin při každém jídle. Ve srovnání se sacharidy, bílkoviny se tráví déle, než se rozpadnou. To znamená, že udrží váš hlad na uzdě.

Protein: Pomáhá pálit kalorie efektivněji

Z každých 100 kalorií přijatých z bílkovin je 25-30 absorbováno během trávicího procesu. Vzhledem k tomu, že tělo vynakládá více energie na zpracování bílkovin, než při trávení sacharidů a tuků, lidé, kteří konzumují více bílkovin během dne, mohou zaznamenat rychlejší výsledky při ztrátě tuku než lidé, kteří mají jídelníček s nízkým obsahem bílkovin.

Protein: Opatření proti ztrátě svalů

Jak váš kalorický příjem klesá a sacharidy a tuky se stávají nedostatečnými v přísné stravě, je větší šance, že se vaše tělo obrátí na příchozí bílkoviny pro energii. To zanechává méně proteinů pro různé tělesné funkce. Pokud není přítomno dostatečné množství aminokyselin, tělo začne rozbíjet svalovou tkáně, aby získalo individuální aminoskupinu. Pro vás to může znamenat ztrátu svalů a zpomalení metabolismu v klidu.

Protein: Posiluje váš imunitní systém

Zázračná syrovátka. Pokud se rozhodnete přidat do svého jídelníčku syrovátkový protein, získáte více než zesílení svalové hmoty. Syrovátkový protein obsahuje glutation a tripeptid, který posiluje imunitní funkci.

2. Mýty o Bílkovinách

Jeden z důvodů, proč se některé ženy vyhýbají bílkovinám, je proto, že věří mýtům. Nedopusťte, aby Vás falešné fámy ovlivnily. Zbavte se rozpaků a rozdělme si fakta od nesmyslů.

Mýtus: Bílkoviny způsobí, že budete mít mužnou postavu

Bílkoviny Vás udělají silnější, ale nezpůsobí to, že budete vypadat jako chlap. Výběrem kuřecího masa nad čokoládou a zvedání těžkých vah Vás nepřemění na vaší mužskou verzi.

Dámy, nezapomeňte, že vaše tělo obsahuje jen zlomek testosteronu potřebného k vybudování svalové tkáně. Dokonce i s přidáním bílkovin se nenabalíte svaly stejným způsobem jako váš mužský protějšek.

Nadbytečné množství bílkovin nemusí nutně zvyšovat váš svalový vývoj. Nadbytečné množství se rozkládá na aminokyseliny, které tělo používá jako palivo nebo je jednoduše vyloučí. Takže tímto mýtem se už víc netrapte.

Mýtus: Vyšší bílkovinová strava zatěžuje ledviny

Máte-li již existující potíže s ledvinami, rozhodně byste měli být trochu opatrnější, pokud jde o přidání bílkovin do vašeho dietního plánu. Ale pokud jste aktivní žena v dobrém zdravotním stavu, můžete bezpečně zvýšit příjem bílkovin. Jen si pamatujte, že zvýšené množství proteinů může vaše tělo dehydratovat, takže byste měla zvýšit přísun tekutin.

Mýtus: Vyšší bílkovinová dieta ohrožuje kosterní soustavu

Neexistuje žádný definitivní důkaz, že diety s vysokým obsahem bílkovin způsobují přebytek kyseliny, které souvisí s úbytkem kostní hmoty a špatným zdravotním stavem. Ve skutečnosti podle studie American Journal of Clinical Nutrition studie zjistily, že diety s vysokým obsahem bílkovin měly malý, ale významný přínos pro bederní páteř.

3. Základní příjem bílkovin

Takže kolik bílkoviny vlastně potřebujete?

Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí je standardní doporučení pro průměrnou stravu stanoveno na 0,8 gramů na kilo tělesné hmostnosti pro ženy a 1,4 gramů na kilo na den pro muže.

Mějte však na paměti, že toto je doporučení pro průměrné, polo-sedavé osoby. Pokud neustále cvičíte a rozbíjíte svalovou tkáň, musí se zvýšit požadovaný příjem bílkovin. U žen se tato hranice pohybuje 1,2 – 1,5 gramů na kilo tělesné hmotnosti a u muže je to pak 1,8 – 2,2g. Stejně tak, pokud máte dietu a konzumujete méně kalorií ze sacharidů a tuků, makra, která konzumujete z bílkovin, se budou muset zvýšit.

Zaměřte se na konzumaci vysoce kvalitních proteinových zdrojů, jako je kuře, ryby, červené maso, vejce, mléčné výrobky s nízkým obsahem tuku a kvalitní syrovátkové bílkoviny.

A jaké jsou ty neoblíbenější holčičí proteiny?

Mezi jedny z nejoblíběnějších se 100% řadí od MyProtein, jeho výhodou je, že se v balení od 1kg, takže mužete příchutě častěji točit, jako další bychom neradi opomenuli protein Combat od MusclePharm a do třetice všeho dobrého Biotech Iso Whey Zero, který neobsahuje žádný tuk, apsartan, lepek, cukr ani laktózu. 

 

Reference:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1426093

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19889822

http://www.cdc.gov/nutrition/everyone/basics/protein.html#How%20much%20protein

https://www.bodybuilding.com/content/women-and-protein-your-complete-guide.html

 

Dotaz na prodavače

Novinka ještě nebyla komentována, buďte první.


Dotaz

Recenze: *