Můj účet
Přihlášení
Menu

Trávicí enzymy

Trávicí enzymy představují různorodou skupinu komplexních bílkovin umožňujících trávení. Jsou produkovány v trávicím systému, zejména v žaludku, slinivce břišní a tenkém střevě, a pomáhají rozkládat složité molekuly potravy na jednodušší látky, které může tělo snadno absorbovat a využít. 

Základní dělení enzymů obvykle vychází z typu molekul, na které primárně působí. Amyláza je enzym, který rozkládá škrob na jednoduché cukry, zatímco proteáza štěpí bílkoviny na aminokyseliny. Lipáza se specializuje na trávení tuků, včetně rozkladu na mastné kyseliny a glycerol, a nukleázy zajišťují rozklad nukleových kyselin na nukleotidy. Dalšími důležitými trávicími enzymy jsou laktáza, která pomáhá trávit mléčný cukr zvaný laktóza, celuláza štěpící vlákninu a papain a bromelain štěpící látky bílkovinné povahy. 

✅ Pro koho jsou trávicí enzymy vhodné

Trávicí enzymy jsou produkovány buď v našem těle, nebo mohou být získávány z potravy a doplňků stravy. Přirozeně se vyskytují například v ovoci (ananas, papája, mango, avokádo), zázvoru, medu, kysaných mléčných výrobcích a fermentované zelenině. U některých osob, u nichž nejsou trávicí enzymy dostatečně zastoupené v běžném jídelníčku, může být vhodné zvýšit jejich příjem formou doplňků stravy. 

 • Sportovci a fyzicky aktivní lidé se zvýšenou potřebou živin
 • Lidé s nižší produkcí trávicích enzymů v trávicím traktu
 • Lidé s vysokým kalorickým příjmem a vysokým zastoupením tuků ve stravě
 • Lidé se zažívacími potížemi, jako jsou nadýmání, průjem nebo zácpa

✅ Jaké jsou účinky trávicích enzymů?

Trávicí enzymy jsou komplexní bílkoviny, které hrají klíčovou roli při rozkladu potravy v našem trávicím systému ze složitých molekul na jednodušší, snadněji vstřebatelné formy. Bez dostatečného množství těchto enzymů by se trávení zpomalilo a živiny by nebyly správně vstřebávány. 

 • Podpora trávení a metabolizmu 
 • Podpora optimálního vstřebávání živin
 • Pomoc při regeneraci a rekonvalescenci
 • Podpora imunitního systému

Nedostatek trávicích enzymů se může projevovat zažívacími obtížemi, jako jsou nevolnost po jídle, nadýmání, pálení žáhy, plynatost, průjem nebo bolesti žaludku. Významný dlouhodobý deficit pak může vést k nedostatečnému vstřebávání živin a ke s tím souvisejícím následkům, případně může přispět ke vzniku poruch trávicího systému.

✅ Jak trávicí enzymy užívat?

V případě doplňků stravy užívejte trávicí enzymy spolu s jídlem. Využít můžete i přípravky, u nichž je denní dávka rozdělena do většího množství kapslí tak, aby mohla být pro zajištění vyšší vstřebatelnosti použita děleně v průběhu celého dne. Při užívání doplňků stravy se vždy řiďte doporučením výrobce.

V případě, že je u vás vhodné doplňovat vitaminy a minerální látky doplňky stravy, zvolit můžete také výrobky již obsahující komplex vitamínů, minerálů, enzymů, probiotických kultur, fytonutrientů a antioxidantů. Jejich výhodou je to, že odpovídají přirozenému výskytu látek, při němž se jednotlivé látky objevují obvykle v kombinaci s důležitými organickými nosiči. Skvělým doplňkem stravy je například Reflex Nexgen PRO + Digestive Enzymes 120 kapslí.

✅ Jsou trávicí enzymy vhodné pro každého? 

Trávicí enzymy nejsou zpravidla primárně určeny pro děti. Konzultace užívání s lékařem je vhodná v případě těhotných a kojících žen, dále pokud máte diabetes, gastrointestinální léze/vředy, užíváte protisrážlivé, protizánětlivé látky nebo jiné enzymové preparáty, antibiotika nebo máte alergii na latex a ovoce (jako avokádo, banán, kaštany, marakuja, fíky, meloun, mango, kiwi, ananas, broskev a rajče).

Na našem e-shopu najdete prémiové doplňky s vysokým obsahem kmenů trávicích enzymů nebo kombinované ve formě multivitaminu s dalšími vitamíny a minerálními látkami, jejichž zastoupení ve stravě je pro sportovce a fyzicky aktivní osoby klíčové. Vybrané doplňky stravy splňují zásady Vegan a z naší nabídky si vyberou i ti, kteří dávají přednost výrobkům českého původu.

Zobrazit více
Zobrazit méně
Zobrazit více
Zobrazit méně
Filtry
Zobrazeno 27 produktů
 • Značky
 • Příznaky
 • velikost balení
zobrazit další produkty
skrýt další produkty
Upřesnit filtry
Řadit dle: