Můj účet
Přihlášení
Menu

Kofein / Caffeine

Co je to kofein a jak funguje?

Kofein je stimulant, který se přirozeně vyskytuje v některých potravinách a nápojích, jako jsou káva, čaj, kakao, čokoláda či guarana.  Kofein působí na centrální nervový systém a může zlepšovat náladu, zvyšovat pozornost a zlepšovat výkon.

Pokud jde o hubnutí, kofein může zvyšovat metabolismus tím, že zvyšuje tepovou frekvenci a tím zrychluje spalování kalorií. Kofein také může snižovat chuť k jídlu a to může vést k menšímu příjmu kalorií. Pro takovou podporu ho je v běžných potravinách malé množství, proto jsou na trhu doplňky stravy.

Kdy a jak užívat kofein?

Doporučení je užít kofein přibližně 30-60 minut před výkonem, aby se stihl plně vstřebat a maximalizoval své účinky. Nicméně, každý jedinec je odlišný a je třeba si zkusit, jak vám to bude nejvíce vyhovovat.

Jak dlouho trvají účinky kofeinu?

Účinky kofeinu mohou trvat několik hodin, v závislosti na dávce kofeinu, individuální citlivosti na kofein a doby, za kterou naše tělo kofein odbourá. Kofein se začne vstřebávat do těla asi 15-45 minut po jeho požití a dosáhne svého maximálního účinku asi za do 90 minut. 

Účinek kofeinu se vytrácí po několika hodinách, když je kofein plně metabolizován a vyloučen z těla. Obvykle to trvá asi 3-5 hodin, proto se nedoporučuje užívat kofein v pozdějších odpoledních hodinách a večer, protože by to mohlo způsobit špatné usínání a nespavost.

Je kofein vhodný pro každého? 

Zdraví jedinci mohou užívat kofein bez problémů, pokud jej konzumují v doporučeném množství. Jsou zde skupiny lidí, kteří by měli být opatrní při konzumaci kofeinu nebo by měli omezit jeho užívání.

Těhotné a kojící ženy by měly omezit množství kofeinu, protože může přecházet přes placentu nebo do mateřského mléka a ovlivňovat vývoj plodu nebo novorozence. 

Lidé, kteří jsou citliví na kofein, mohou trpět nežádoucími účinky, jako jsou nervozita, podrážděnost, nespavost, trávicí potíže, zvýšený tep či bolest hlavy. Pokud chcete podpořit výkon nebo spalování tuků, existují na trhu spalovače tuků bez kofeinu a stimulantů i bezkofeinové anabolizéry před tréninkem.

Jaké jsou nežádoucí účinky kofeinu?

Kofein může mít nežádoucí účinky, zejména pokud se konzumuje v nadměrných množstvích nebo pokud je jedinec citlivý na kofein.

  • Nervozita a podrážděnost  - Kofein může způsobit nervozitu a podrážděnost u citlivých jedinců.
  • Nespavost - Kofein může ovlivnit spánek a způsobit nespavost. Lidé, kteří trpí nespavostí, by měli omezit své množství kofeinu a vyhýbat se jeho užívání v pozdních odpoledních a večerních hodinách.
  • Zvýšený tep a krevní tlak - Kofein může zvýšit tep a krevní tlak. 
  • Trávicí problémy - Někteří lidé mohou mít trávicí problémy, jako jsou průjem, nevolnost a zvracení, pokud konzumují vysoké dávky kofeinu.
  • Dehydratace - Kofein může má mírné diuretické účinky. Proto je důležité udržovat dostatečný příjem tekutin, aby se zabránilo dehydrataci.
Zobrazit více
Zobrazit méně
Zobrazit více
Zobrazit méně
Filtry
Zobrazeno 10 produktů
  • Značky
  • Příznaky
  • velikost balení
zobrazit další produkty
skrýt další produkty
Upřesnit filtry
Řadit dle: