Můj účet
Přihlášení
Menu

Glukosamin, Chondroitin

✅ Co je Glukosamin a Chondroitin a jak fungují? 

Glukosamin sulfát a chondroitin sulfát jsou přírodní látky, které řadíme do skupiny tak zvaných chondroprotektiv, tedy složek chránících kloubní tkáň před poškozením a opotřebením.

Glukosamin sulfát je pravděpodobně nejúčinnější formou glukosaminu, který tvoří přirozenou součást kloubní chrupavky a synoviální tekutiny, tedy tekutiny uvnitř kloubní dutiny snižující při pohybu tření mezi kloubními chrupavkami. Glukosamin se vstřebává ze zažívacího traktu a ukládá se v kloubních chrupavkách, přičemž zároveň podporuje další tvorbu chrupavky a její regeneraci. Ta je pak pružnější a odolnější, což se projeví i na zmírnění bolestivosti a zvětšení rozsahu pohybu.

Chondroitin sulfát je nedílnou součástí hyalinních chrupavek, váže ve tkáni vodu a podporuje tak správnou funkci chrupavky, její pevnost, pružnost a odolnost. Využitelnost chondroitinu je nižší (kolem 12 %), proto je vhodné dlouhodobé užívání. 

✅ Pro koho je užívání glukosamin sulfátu a chondroitin sulfátu vhodné?

Užívání kloubní výživy je skvělou prevencí, která může pomoci fyzicky aktivním lidem namáhajícím více kloubní aparát i těm, u nichž je přirozená produkce látek snížena. 

  • Sportovci a fyzicky aktivní osoby zatěžují více pohybový aparát a jsou náchylnější k poranění kloubů. Glukosamin sulfát a chondroitin sulfát mohou pomoci podporovat zdraví kloubů a chrupavek a přispívat tak k prevenci zranění a dlouhodobého poškození. Důležité jsou také jejich protizánětlivé účinky a schopnost podpořit regeneraci chrupavek, šlach a vazů.
  • S věkem může docházet k postupnému ubývání a přestavbě kloubní chrupavky a ke vzniku osteoartrózy. Ve vyšším věku tak může být vhodné užívat přípravky pro podporu a regeneraci kloubů formou doplňků stravy. 
  • Lidé s předchozími zraněními kloubů nebo s genetickou predispozicí ke kloubním komplikacím tvoří další skupinu, pro které může být suplementace přínosná.

V případě užívání doplňků stravy může být vhodné vybírat ty, které kombinují chondroitin sulfát a glukosamin sulfát s dalšími látkami podporujícími jejich účinky, například vitamínem C nebo MSM.

✅ Účinky glukosamin sulfátu a chondroitin sulfátu

Nástup účinku glukosamin sulfátu a chondroitin sulfátu je opožděný a přetrvává až 2 měsíce po vysazení. Proto je vhodné užívat je po dobu několika měsíců s následným vysazením a opakováním kúry. A to i v rámci prevence.

  • Glukosamin sulfát pomáhá chránit, regenerovat a obnovovat tkáň chrupavky, snižovat zánět a bolestivost kloubů. 
  • Chondroitin sulfát působí protizánětlivě a pomáhá zlepšovat pružnost, pevnost a odolnost chrupavky.

Nedostatek glukosamin sulfátu se může projevit vznikem osteoartrózy, tedy opotřebením kloubní chrupavky a postupným omezením hybnosti kloubů doprovázeným často bolestí.

✅ Jak glukosamin sulfát a chondroitin sulfát užívat?

Doplňky stravy obsahující tyto látky se užívají zpravidla v průběhu jídla, nebo po jídle. Mnoho výrobců přitom rozděluje denní dávku účinných látek do několika porcí tak, aby bylo zajištěno postupné dodání v průběhu celého dne. 

Doporučený denní příjem glukosamin sulfátu a chondroitin sulfátu není stanoven. Při užívání doplňků stravy s obsahem uvedených látek se vždy řiďte pokyny výrobce.

Na našem e-shopu najdete prémiové doplňky stravy s vysokým obsahem glukosamin sulfátu a chondroitin sulfátu. Vybírat můžete z přípravků obsahujících pouze tyto látky, nebo z výrobků, v nichž jsou doplněny pro podporu účinku například o kyselinu hyaluronovou, vitamín C a E. Na své si přijdete i pokud dáváte přednost českým výrobkům. 

V případě zájmu pro vás máme připravenou také zvláštní sekci komplexní kloubní výživy

 

Zobrazit více
Zobrazit méně
Zobrazit více
Zobrazit méně
Filtry
Zobrazeno 7 produktů
  • Značky
  • Příznaky
  • velikost balení
zobrazit další produkty
skrýt další produkty
Upřesnit filtry
Řadit dle: