Můj účet
Přihlášení
Menu

Kreatin HCL

Co je to creatin HCl a jak funguje?

Kreatin HCL neboli kreatin hydrochlorid představuje mimořádně vstřebatelnou formu kreatinu a stává se jedním z nejpopulárnějších druhů kreatinu. Kreatin je přírodní látka, která se běžně nachází v lidském těle, přijímáme ji stravou a slouží jako zdroj energie pro svalovou práci. Pokud usilujete o nárůst svalové hmoty, množství kreatinu z potravin pravděpobně nepokryje dostatečnou dávku a proto je vhodné zařadit kreatin jako doplněk stravy. Kreatin HCl je jednou z mnoha dostupných forem kreatinu, které se prodává jako doplňky stravy a jsou oblíbené mezi sportovci.

Moderní forma kreatinu je mimořádně stabilní, odolná vůči kyselému prostředí trávicího traktu a je skvěle rozpustná. Kreatin HCl nevyžaduje nasycovací fázi a je výborně vstřebatelný. Za své unikátní vlastnosti vděčí Creatine HCl svému procesu výroby, kdy přidáním hydrochloridu vzniká z běžné molekuly specifická sloučenina. Tím se zvyšuje jeho rozpustnost a biologická dostupnost. 

Kdy a jak kreatin HCl užívat? 

Přesné dávkování kreatinu HCl se vždy liší na konkrétním výrobku, proto čtěte pokyny na obalu doplňku stravy a řiďte se doporučením výrobce. 

Doporučená dávka kreatinu HCl se pohybuje kolem 1,5 až 3 gramů denně. Toto množství se pak často rozděluje do dvou nebo tří menších dávek během dne. Je doporučeno užívat kreatin HCl spolu s jídlem nebo po jídle a zapít ho dostatečným množstvím vody.

Kreatin můžete cyklovat nebo ho užívat konstantně bez bez. Pokud se rozhodnete pro cyklování, můžete užívat kreatin HCl po dobu 8 až 12 týdnů, a poté udělat pauzu na 4 až 6 týdnů, než začnete další cyklus. 

 • Kreatin před tréninkem: Kreatin si můžete přimíchat do svého oblíbeného pre workoutu a užít je 30 - 60 minut před tréninkem.
 • Kreatin po tréninku: Dávku kreatinu můžete přimíchat například i do proteinového nápoje po cvičení.
 • Kreatin kdykoliv během dne: V netréninkový den si můžete namíchat kreatin kdykoliv během dne. Důležité je dodržovat pravidelnost a užívat svou dávku kreatinu ve stejnou dobu každý den, aby se udržela konzistentní hladina kreatinu ve svalové tkáni.

Kreatin dávkování - jak kreatin užívat, kolik a kdy?

Kreatin je svalový energizér, který přímo zvyšuje výkon svalů. Látka, která podporuje růst čiré svalové hmoty a nepřímo snižuje hladinu podkožního tuku. Ale víte jak ho užívat, kolik a kdy? 

Za jak dlouho začne kreatin HCl působit?

Účinky kreatinu nejsou viditelné okamžitě. Účinek kreatinu se projeví během prvních 2 až 4 týdnů pravidelného užívání. Během této doby dochází k postupnému zvýšení hladiny kreatinu ve svalové tkáni. 

Je kreatin HCl vhodný pro každého? 

Kreatin může užívat prakticky každý zdravý dospělý jedinec. Kreatin se obecně nedoporučuje dětem a mladistvým a také těhotným a kojícím ženám, zejména kvůli nedostatku dat o dlouhodobých účincích a bezpečnosti u této věkové skupiny.

Pro koho je kreatin HCl nejvíce ideální?

 • siloví sportovci (fitness, kulturistika, powerlifting)
 • rychlostní sportovci (sprinteři a běžci, cyklisté, sjezdaři, plavci)
 • fanoušci intenzivních tréninků jako HIIT či crossfit
 • hráči kolektivních sportů, které vyžadují výbušnost jako hokej, fotbal, americký fotbal či basketbal
 • bojoví sportovci (MMA, box, judo, kickbox a další)

Je kreatin HCl účinný i bez cvičení? 

Ano, kreatin může mít určité účinky i u osob, které nepravidelně cvičí a nejsou aktivní. Kreatin je známý svou schopností zvyšovat hladinu fosfokreatinu ve svalových tkáních, což může mít vliv na energetický metabolismus a poskytnout některé výhody i mimo trénink. Je však důležité si uvědomit, že hlavní výhody kreatinu se projevují především při kombinaci s tréninkem a fyzickou aktivitou.

Zde je několik možných přínosů užívání kreatinu i bez cvičení:
 • Zlepšená mozková funkce: Některé studie naznačují, že kreatin může mít pozitivní vliv na kognitivní funkce, jako je paměť, koncentrace a mentální výkon.
 • Zvýšená síla a výkon: Užívání kreatinu může vést ke zvýšení svalové síly a výkonu při krátkodobých a intenzivních aktivitách, jako jsou výbušné pohyby nebo závaží.
 • Zlepšení regenerace: Kreatin může pomoci urychlit proces regenerace svalů po fyzické námaze, což může být prospěšné i u lidí, kteří podstupují rehabilitaci nebo mají nízkou fyzickou aktivitu.

Nejčastější dotazy

✅ Zadržuje kreatin HCl vodu?

NE. Kreatin na sebe sice váže nitrobuněčnou tekutinu. Tudíž při nasycovací fázi, která trvá pár dní, větší množství kreatinu na sebe bude zákonitě tekutiny vázat více, ale neznamená to, že se díky suplementaci kreatinu „zalijete“ vodou.

✅ Je nutná nasycovací fáze?

NE. Siloví sportovci, kterým jde o co nejrychlejší silový progres, začínají nasycovací fází, ale i po cca měsíci jste na stejných hodnotách kreatinu ve svalech při stabilním užívání kreatinu 1,5 - 3 gramy denně.

✅ Můžu užívat kreatin HCl i v netréninkový den?

ANO. Doporučujeme užívat kreatin i v netréninkový den, kdykoliv během něj, z důvodu udržení hladiny kreatinu. Můžete ho užívat kdykoliv s další vaší denní suplementací.

✅ Mohou kreatin HCl užívat i ženy?

ANO. Platí zde stejná zákonitost jako u kohokoli jiného a nebojte se, že díky kreatinu budete vypadat jako kulturista. Vybudování svalové hmoty vyžaduje mnohem více práce než jen doplnění kreatinu. Můžete díky němu zvýšit svou sílu, zvednout v posilovně více a tím urychlit proces nabírání svalové hmoty.  

✅ Musím udělat při užívání kreatinu HCl pauzy?

NE. Pauzy nejsou nutné. Pokud byste chtěli kreatin cyklovat musíte počítat s tím, že potrvá, než se tělo opět kreatinem nasytí. Ale nebojte ne, že pokud kreatin vysadíte, spadne všechna svalová hmota a ubyde síla.

Jaký je nejlepší kreatin na trhu?
 

 Prom-in Creatine HCL 240 kapslí

Kreatine hcl představuje mimořádně vstřebatelnou formu kreatinu, která poskytuje veškeré benefity kreatinu bez vedlejších účinků jako jsou nadýmání, zadržování vody nebo křeče.


Kaged Muscle Creatine HCL

Patentovaný kreatin hydrochlorid v revoluční formě, která vyniká svojí extrémně dobrou vstřebatelností, v čemž je podstatný rozdíl oproti starším formám kreatinu.


Promera Sports Con-Cret pantented creatine HCL 61,4 g

Kreatin budoucnosti, to je kreatin CON-CRET. Nejčistší kreatin hydrochlorid v revoluční formě, která vyniká svojí extrémně dobrou vstřebatelností, v čemž je podstatný rozdíl oproti starším formám kreatinu.

Zobrazit více
Zobrazit méně
Zobrazit více
Zobrazit méně
Filtry
Zobrazeno 9 produktů
 • Značky
 • Příznaky
 • velikost balení
 • příchuť
zobrazit další produkty
skrýt další produkty
Upřesnit filtry
Řadit dle: