Můj účet
Přihlášení
Menu

Kolagen / Collagen

✅  Co je kolagen a jak funguje?

Kolagen pro podporu, regeneraci, ochranu kloubní chrupavky a zmírnění procesu stárnutí. Kolagen je nerozpustná bílkovina, která je základní stavební jednotkou pojivových tkání. Kolagen tvoří v těle až 30 % všech proteinů a najdeme ho zejména v kostech, chrupavce, kůži, nehtech a vlasech. Zhruba od dvaceti let věku je syntéza kolagenu pomalejší než jeho rozpad, proto dochází mimo jiné ke zhoršování pevnosti a vzhledu kůže, vlasů i nehtů. S postupujícím věkem se pak může jeho přirozená produkce zastavit. 

✅ Pro koho je užívání kolagenu vhodné?

Užívání kolagenu je vhodné pro všechny, kteří zatěžují svůj pohybový aparát nebo u nichž dochází k poklesu přirozené hladiny kolagenu.

 • Sportovci a fyzicky aktivní osoby zatěžují více pohybový aparát a jsou náchylnější k poranění kloubů. Vzhledem k tomu, že kolagen pomáhá posilovat a obnovovat klouby, šlach a vazy, je vhodné jeho užívání nejen v rámci rekonvalescence po zraněních, ale také jako jejich prevence. 
 • S věkem klesá přirozená produkce kolagenu v těle, což může vést ke zhoršené pohyblivosti kloubů a ke ztrátě elasticity kůže. Ve vyšším věku tak může být vhodné užívat kolagen formou doplňků stravy. A to nejen z důvodu pohyblivosti kloubů, ale také kvůli zpevnění pokožky a prevenci vrásek.
 • Kolagen je důležitý pro tvorbu a udržování svalové hmoty a regeneraci svalů. Lidé, kteří mají svalové obtíže, tak mohou být další skupinou, u níž je třeba dbát na dostatek kolagenu.
 • Lidé trpící artritidou, zánětlivým onemocněním kloubů způsobujícím bolest a omezenou hybnost, a osteoporózou by měli užívání doplňků stravy s kolagenem konzultovat s lékařem.
 • Kolagen podporuje hydrataci a pružnost kůže a je tak vhodný i pro osoby s kožními problémy, např. suchou pokožkou, případně lidi se zvýšenou potřebou zpevnění pokožky (například následkem hubnutí).
 • Kolagen je skvělým pomocníkem pro osoby se slabými nehty a vlasy, jejichž strukturu pomáhá posilovat. 
 • Užívání kolagenu je v neposlední řadě doporučováno, pokud z jakéhokoli důvodu není dostatečný jeho příjem formou běžného jídelníčku

V případě užívání doplňků stravy je vhodné vybírat ty, které obsahují tak zvaný hydrolyzovaný kolagen. U něj dochází v rámci procesu hydrolýzy k rozložení na malé proteinové řetězce (kolagenové peptidy), které jsou lépe rozpustné. Díky tomu je při vstřebávání zajištěn jejich průchod sliznicí tenkého střeva v nezměněné podobě až k postiženým strukturám, kde je může tělo plně využít.

✅ Účinky kolagenních peptidů

Hydrolýzou zpracovaný kolagen ve formě kolagenních peptidů pomáhá tam, kde by měl být kolagen přirozeně obsažený, ale kde je ho z různých důvodů (nejčastěji se jedná o věk a zvýšenou fyzickou zátěž) nedostatek.

 • Podporuje hojení ran.
 • Má protizánětlivé účinky.
 • Má chondroprotektivní účinky a pomáhá zmírňovat příznaky osteoartrózy a osteoporózy, zvláště v kombinaci s užíváním vápníku a vitamínu D.
 • Zmírňuje projevy stárnutí díky zvýšení elasticity kůže a její hydratace, a to u žen již ve věku od 30 let.
 • Má antioxidační účinky a zároveň zvyšuje aktivitu antioxidačních enzymů v těle.

Nedostatek kolagenu se může projevovat například zhoršenou kvalitou kůže a její sníženou elasticitou, vráskami, roztřepenými nehty, ztrátou lesku vlasů i sníženou hybností kloubů a jejich bolestivostí. 

✅ Jak kolagen užívat?

V případě kolagenu si z doplňků stravy můžete vybrat samostatný kolagen, případně pouze doplněný o vitamín C podporující vlastní tvorbu kolagenu, nebo komplexní kloubní výživu. V té je kolagen jen jednou z většího počtu chondroprotektivních složek, které chrání kloubní tkáň před poškozením a opotřebením.

Samostatný kolagen je k dispozici nejčastěji v kapslích, želatinových tabletách nebo v prášku. V případě volného prášku je možné užívat ho nejen smíchaný s vodou, ale s jakýmkoli oblíbeným nápojem (rostlinné mléko, šťáva), případně s kaší nebo dalšími pokrmy. Připravenou porci jídla/nápoje s doplňkem stravy obsahujícím kolagen vždy zkonzumujte daný den, a to i pokud ji uchováváte v lednici. 

Doporučený denní příjem kolagenu není stanoven. Při užívání doplňků stravy s obsahem kolagenu se vždy řiďte pokyny výrobce.

✅ V čem se liší kolagen typu I a typu II

Kolageny jsou rozsáhlou skupinou zahrnující mnoho různých typů. V rámci doplňků stravy patří mezi nejznámější kolagen typu I a kolagen typu II. První ze jmenovaných je v našem organizmu vůbec nejrozšířenější a tvoří až 90 % veškerého kolagenu v těle. Tento typ kolagenu je zastoupený především v pokožce, škáře, vazech, kostech a šlachách. Kolagen typu II je důležitý zejména pro správné fungování chrupavky. Tento kolagen nevytváří velké svazky vláken, jako je tomu u kolagenu I, a z toho důvodu je obsažený právě v chrupavkách. V chrupavce se spolu s kolagenem druhého typu nachází ještě typ IX. a XI., avšak ty v suplementech zpravidla nejsou. 

Na našem e-shopu najdete prémiové doplňky stravy s vysokým obsahem kolagenu doplněného o další látky (vitamín C, kyselina hyaluronová) zvyšující jeho účinnost. Vybírat přitom můžete z formy volného prášku i tablet. 

V případě zájmu pro vás máme připravenou také zvláštní sekci komplexní kloubní výživy.

Zobrazit více
Zobrazit méně
Zobrazit více
Zobrazit méně
Filtry
Zobrazeno 59 produktů
 • Značky
 • Příznaky
 • velikost balení
 • příchuť
zobrazit další produkty
skrýt další produkty
Upřesnit filtry
Řadit dle: