Můj účet
Přihlášení
Menu

Probiotika

Probiotiky rozumí živé organizmy, které při podávání v přiměřeném množství přispívají ke zdraví hostitele. Upravují bakteriální mikroflóru tlustého střeva, upravují pH v tlustém střevě a zabraňují množení hnilobných bakterií. Probiotika jsou prospěšná po užívání antibiotik, ovlivňují správnou funkci trávicího systému, zvyšují odolnosti organismu, ovlivňují syntézu některých vitamínů, vápníku a hořčíku a další. 

✅ Pro koho jsou probiotika vhodná

Probiotika jsou používána jako prevence i jako součást doplňkové léčby. Určitě by neměla chybět v případě antibiotické léčbě, která negativně ovlivňuje přirozený střevní mikrobiom. Probiotika by přitom měla být užívána jak v rámci antibiotické léčby, tak po ní. 

Dále je pravidelné zařazení probiotik vhodné v případě:
  • střevní infekce a průjmů;
  • narušení peristaltiky;
  • oslabení imunitního systému;
  • dlouhodobé únavy;
  • potřeby upravit střevní mikroflóru;
  • bakteriálních, virových a plísňových infekcí. 

✅ Jaké jsou účinky probiotik?

Pro vysvětlení účinku probiotik je nejprve nutné vysvětlit, co to je střevní mikrobiom. Střevní mikrobiom je komplexní a rozmanité společenství mikroorganismů, včetně bakterií, kvasinek a dalších mikroorganismů, které přirozeně obývají střevní trakt člověka. Toto společenství mikroorganismů žije v symbióze s naším tělem a hraje klíčovou roli v udržování zdraví a kondice.

Střevní mikrobiom plní několik důležitých funkcí. Jednou z nich je pomáhat s trávením potravy a vstřebáváním živin. Mikroorganismy v mikrobiomu jsou schopné rozkládat látky, které naše tělo samo nedokáže trávit, jako je vláknina. Tímto způsobem přispívají k produkci mastných kyselin, které jsou důležité pro zdraví střev i energetický metabolismus. Střevní mikrobiom také hraje klíčovou roli v imunitním systému, pomáhá předcházet kolonizaci patogenních bakterií a podílí se na syntéze určitých vitamínů. Nevyvážená strava, nepravidelné stravování a zvýšená konzumace kofeinových a alkoholických nápojů a nadměrné užívání cukrů vedou k narušení rovnováhy stavu střevní flóry. Dysbalance neboli nerovnováha ve střevním mikrobiomu, nazývaná také dysbióza, je spojována s různými zdravotními komplikacemi včetně trávicích potíží, metabolických onemocnění, alergií, obezity a některých neurologických a psychiatrických onemocnění. Výzkum mikrobiomu přitom stále pokračuje.

Účinky probiotik jsou různorodé a zahrnují posílení imunitního systému, podporu zdravého trávení, vstřebávání živin a regulaci střevní mikroflóry. Probiotika pomáhají udržovat rovnováhu mezi prospěšnými a potenciálně škodlivými bakteriemi ve střevech, což může vést ke snížení střevních potíží, jako jsou průjem, zácpa a nadýmání. Zároveň pomáhají zlepšovat odolnost vůči infekcím a zlepšovat obranyschopnost. Probiotika také mohou mít pozitivní vliv na zánětlivá onemocnění střeva, alergie, kožní problémy, a dokonce i na duševní zdraví, jako jsou úzkost a deprese. 

✅ Jak probiotika užívat?

Probiotika je možné užívat v průběhu celého dne, někteří z výrobců doporučují jejich příjem spolu s jídlem, nebo po něm. V případě antibiotik je důležité myslet na dostatečný časový odstup mezi užíváním antibiotik a probiotik. 

Množství mikroorganizmů v probioticích se vyjadřuje počtem jednotek tvořících kolonie, tzv. Colony Forming Units (CFU). Českým ekvivalentem výrazu CFU je KTJ (kolonie tvořící jednotky). Doporučený denní příjem probiotik není stanoven. Při užívání doplňků stravy se vždy řiďte pokyny výrobce.

✅ Probiotika a prebiotika

Probiotika a prebiotika jsou součástí zdravého trávicího systému, ale mají odlišné účinky. Probiotika jsou živé mikroorganismy, jako jsou určité druhy bakterií a kvasinek, které se přidávají do potravin nebo se užívají ve formě doplňků stravy. Tyto mikroorganismy mohou mít příznivý vliv na trávení a zdraví střev. Na druhou stranu, prebiotika jsou látky, které slouží jako potrava pro probiotika a další prospěšné bakterie ve střevech. Prebiotika mají nejčastěji formu vlákniny, kterou naše tělo nedokáže trávit, ale jíž probiotika využívají jako zdroj energie. Tím, že probiotika a prebiotika pracují společně, mohou přispět k udržení rovnováhy ve střevní mikroflóře a podpořit tak s tím související funkce organizmu.

Na našem e-shopu najdete prémiové doplňky s vysokým obsahem probiotických a prebiotických kmenů. Vybrané doplňky stravy splňují zásady Vegan, Halal a Kosher a z naší nabídky si vyberou i ti, kteří dávají přednost výrobkům českého původu.

Zobrazit více
Zobrazit méně
Zobrazit více
Zobrazit méně
Filtry
Zobrazeno 45 produktů
  • Značky
  • Příznaky
  • velikost balení
  • příchuť
zobrazit další produkty
skrýt další produkty
Upřesnit filtry
Řadit dle: