Můj účet
Přihlášení
Menu

Vitamin C

✅ Co je vitamín C a jak funguje? 

Vitamín C je hlavní vitamín, pro který mnoho z nás sáhne v případě, že potřebuje podpořit imunitu. Zdaleka se ale nejedná o jediný účinek. Vitamín C hraje klíčovou roli při podpoře výkonu, regeneraci, hojení ran, vstřebávání některých minerálů a ochraně organismu před oxidačním stresem. Pestrý jídelníček je schopný zajistit dostatek tohoto vitamínu pro běžnou potřebu. V případě sportovců a fyzicky aktivních lidí ale potřeba vitamínu C může růst. Vhodnou pak může být jeho dodání formou doplňků stravy. 

✅ Pro koho je vitamín C vhodný

Užívání doplňků stravy je vhodné pro všechny, kteří nepokrývají potřebné množství díky konzumaci přirozených zdrojů vitamínu C. I když vitamín C je nejčastěji spojován s citrusy, skvělými zdroji jsou také černý rybíz, rakytník, paprika, brokolice nebo kapusta. Všechny uvedené potraviny obsahují dokonce více vitamínu C než pomeranče. Vysoké množství vitamínu C je také v šípkách, jahodách nebo křenu.

Optimální dávka vitamínu C se liší a závisí na individuálních potřebách, životním stylu a zdravotním stavu. Ženy by podle doporučení měly denně přijmout minimálně 95 mg vitamínu C, muži pak muži 110 mg. U žen pak doporučená denní hodnota stoupá v souvislosti těhotenstvím a kojením, vyšší příjem vitamínu C je vhodný při zvýšené fyzické aktivitě, rekonvalescenci, nachlazení, při vleklých a chronických chorobách i šoku a zvýšeném stresu. Na dostatečný příjem vitamínu C by měli dbát diabetici, kuřáci i lidé pijící pravidelně alkohol.

✅ Jaké jsou účinky vitamínu C?

Vitamín C je klíčovou látkou pro fungování organizmu, jeho účinky jsou velmi široké a obecně známá podpora imunity je jen jedním z mnoha. Vitamín C a jeho vliv jsou stále předmětem mnoha studií. Nejlépe zdokumentované jsou níže uvedené. 

  • Hojení ran a regenerace tkání: Při sportovním tréninku může docházet k mikrotraumatům svalů a tkání. Vitamín C je klíčovým při tvorbě kolagenu, proteinu, který hojení a obnovu tkání podporuje. Přiměřená hladina vitamínu C proto pomáhá urychlit regeneraci svalů a tkání po tréninku a může snížit riziko zranění. Svou rolí při tvorbě kolagenu zároveň přispívá k podpoře pevnosti a pružnosti kloubů, šlach a vazů, jejichž základem je právě zmiňovaný kolagen.
  • Imunita nade vše: Intenzivní fyzická aktivita může zatěžovat imunitní systém a zvyšovat náchylnost k infekcím. Vitamín C urychluje imunitní reakci organizmu. Jeho přiměřený příjem pomáhá udržet imunitní systém silný a odolný vůči infekcím. Nedostatek naopak může vést ke snížené imunitní odpovědi. 
  • Zmírnění únavy a vyčerpání: Ze studií vyplývá, že vitamín C působí nejen na únavu, ale i na její doprovodné příznaky jako jsou poruchy spánku, ztráta koncentrace a deprese. Vzhledem ke svému vlivu na energeitcký metabolismus pomáhá snižovat únavu i během fyzické aktivity.
  • Ochrana před oxidačním stresem: Během intenzivního tréninku se může zvyšovat tvorba volných radikálů, které poškozují buňky a zpomalují regenerační procesy. Vitamín C má vysoké antioxidační účinky a dokáže tak odstraňovat a neutralizovat volné radikály a chránit naše tělo před oxidačním stresem. 
  • Vstřebávání železa: Vitamín C napomáhá vstřebávání železa a jeho rozpouštění. Nedostatek železa přitom může vést k bledosti, zvýšené únavě až chudokrevnosti. 
  • Zlepšení kognitivních funkcí: Vitamín C se podílí na produkci některých neurotransmiterů, tedy přenašečů vzruchu v nervových drahách.

Extrémní nedostatek vitamínu C je historicky velmi dobře známý, a to pod pojmem kurděje. Mezi mírnější projevy nedostatku patří pomalejší hojení ran i snížená imunita. I když deficitu vitamínu C je možné předcházet pravidelnou konzumací zeleniny a ovoce s vysokým obsahem vitamínu C, jeho nedostatek není výjimkou ani ve vyspělých zemích. 

✅ Jak správně vitamín C užívat?

Vitamín C patří do skupiny vitamínů rozpustných ve vodě. Není tedy třeba užívat ho spolu s tučným jídlem, jak je tomu například v případě vitamínu D3. Protože přebytečný vitamín C se vylučuje z organizmu močí, doporučujeme sáhnout po doplňku stravy s postupným uvolňováním. K dispozici jsou přípravky, které se uvolňují až 8 hodin. Případně je možné rozdělit denní dávku v průběhu dne. 

Na našem e-shopu najdete prémiové doplňky s vysokým obsahem vitamínu C. Vybrané doplňky stravy splňují zásady Vegan a Kosher a z naší nabídky si vyberou i ti, kteří dávají přednost výrobkům českého původu.

Zobrazit více
Zobrazit méně
Zobrazit více
Zobrazit méně
Filtry
Zobrazeno 58 produktů
  • Značky
  • Příznaky
  • velikost balení
  • příchuť
zobrazit další produkty
skrýt další produkty
Upřesnit filtry
Řadit dle: