Můj účet
Přihlášení
Menu

Vitamin D3

✅ Co je vitamín D a jak funguje?

Vitamín D je jedním z mála vitamínů, které si naše tělo dokáže vytvořit samo díky UVB záření ze slunce. Takto získaný vitamín by ale, hlavně mimo letní měsíce, nestačil. Proto je pro nás důležitý také druhý zdroj, každodenní jídelníček, případně doplňky stravy

✅ Jaký je rozdíl mezi vitamínem D3 a D2?

Vitamín D je ve skutečnosti celou skupinou vitamínů, respektive prohormonů, které organizmus přemění na vitamín D. Pokud se vystavíte slunečním paprskům, do vašeho těla bude proudit nejznámější ze skupiny, vitamín D3 (cholekalciferol). Získat ho můžete také díky konzumaci ryb, vajec a mléčných výrobků, ale i lněného oleje. To s vitamínem D2 (ergokalciferol) je to složitější, ve větším množství se vyskytuje v houbách. Není náhodou, že u doplňků stravy najdete vitamín D ve formě D3. Důvodem je skutečnost, že vitamín D3 je účinnější a efektivnější než D2.

✅ Pro koho je vitamín D3 vhodný a kdo by jej měl užívat?

Z dat vyplývá, že nedostatečný příjem vitamínu D ve stravě má 95 % české populace. Zda k nim patříte, můžete zjistit díky krevnímu testu – vaše hodnota by se měla pohybovat v rozmezí od 100 do 125 nmol/l. Protože doplnění vitamínu D je vhodné pro ty, u nichž jeho příjem ze stravy a slunce není dostatečný, je možné říci, že užívání doplňků stravy by měli zvážit téměř všichni. Potřeba vitamínu D přitom stoupá v určitých skupinách, včetně seniorů, sportovců a fyzicky aktivních lidí. 

✅ Jaké jsou účinky vitamínu D3 pro zdraví?

Podle odhadů zastává vitamín D v našem organizmu přibližně 200 funkcí. Nejčastěji je spojován se vstřebáváním minerálů (vápníku, fosforu a hořčíku) a s podporou imunitního systému. Umí toho ale mnohem víc.

 • Vitamin D přispívá k normálnímu vstřebávání/využití vápníku a fosforu
 • Vitamin D přispívá k normální hladině vápníku v krvi
 • Vitamin D přispívá k udržení normálního stavu kostí
 • Vitamin D přispívá k udržení normální činnosti svalů
 • Vitamin D přispívá k udržení normálního stavu zubů
 • Vitamin D přispívá k normální funkci imunitního systému
 • Vitamin D se podílí na procesu dělení buněk

Jeho nedostatek je spojován s poruchou svalové koordinace a síly (sarkopenií), nižší vytrvalostí a může souviset také s rozvojem vysokého krevního tlaku, diabetu 2. typu nebo ischemickou chorobou srdeční. Vzhledem k tomu, že vitamín D3 hraje důležitou roli při vstřebávání vápníku a fosforu do kostí, může se projevit jeho deficit také únavovými zlomeninami. 

BrainMax Vitamin D3 & K2, D3 5000 IU / K2 jako MK7 150 mcg 100 kapslí

Synergická kombinace esenciálních vitamínů D3 a K2, hraje důležitou roli ve zdraví kostí, zubů, cév a nejnovější studie naznačují, že se jedná o velmi důležité vitamíny pro podporu imunity. 

Now Foods Vitamin D3 a K2 1000 IU 120 kapslí

Vitmín D3 a K2, což jsou dva v tucích rozpustné vitamíny, které mají mnoho benefitů pro zdraví kostí, zubů a kardiovaskulárního systému a pro správnou funkci imunitního systému.
 

✅ Jak správně vitamín D3 užívat?

Doplňky stravy obsahující vitamín D3 užívejte vždy spolu s jídlem, ideálně bohatým na tuky (např. mléčnými výrobky). Ty zvyšují jeho vstřebatelnost a využitelnost. Zvýšená konzumace vitamín D3 je vhodná zejména v případě, že užíváte doplňky stravy obsahující vápník. Vitamín D3 je totiž nezbytný pro lepší využití a vstřebávání vápníku a fosforu ze střeva do krevního oběhu. Na jeho činnost navazuje také vitamín K2, který následně aktivuje enzymy přenášející vápník do kostí a zubů a podílí se tak na ukládání vápníku tam, kde je ho potřeba. To je důvod, proč by měly vitamíny D3 a K2 patřit k sobě. I proto je k dispozici mnoho doplňků stravy obsahujících tuto kombinaci.

Pravdou je, že doporučená denní dávka vitamínu D se v jednotlivých zemích liší, mimo jiné kvůli různé míře slunečního záření, kterému jsme průměrně vystaveni. Na rozdíl například od vitamínu C se doporučená denní dávka vitamínu D v závislosti na věku a pohlaví výrazně neliší. Obecně je v dospělosti doporučené konzumovat 15 µg denně, přičemž u seniorů a dalších skupin, včetně sportovců s vyššími nároky na regeneraci, tato hodnota stoupá. V posledních letech se ukazuje, že příjem 15 µg vitamínu D denně není pro dosažení optimální hladiny vitamínu D dostatečný a uváděna je tak často i hodnota 25 až 50 µg denně (tedy 1000 až 2000IU). I u doplňků stravy s vitamínem D3 platí, že je třeba vždy se řídit pokyny výrobce.

Na našem e-shopu najdete prémiové doplňky stravy s různě vysokým obsahem vitamínu D3. I když většina doplňků stravy obsahuje kapsle s rybím tukem, koupit si můžete i produkty vhodné pro vegany.

Zobrazit více
Zobrazit méně
Zobrazit více
Zobrazit méně
Filtry
Zobrazeno 80 produktů
 • Značky
 • Příznaky
 • velikost balení
 • příchuť
zobrazit další produkty
skrýt další produkty
Upřesnit filtry
Řadit dle: