Můj účet
Přihlášení
Menu

Kreatin Ethyl Ester (CEE)

Co je to kreatin ethyl ester a jak funguje?

Kreatin ethyl ester je forma kreatinu, která se používá jako doplněk stravy mezi sportovci, kteří se zabývají především silovým tréninkem a usilují o nabírání svalové hmoty. Kreatin je přírodní látka, která se přirozeně vyskytuje v těle a hraje důležitou roli v energetickém metabolismu svalů.

Creatine Ethyl Ester - pokročilá verze kreatinu - esterifikovaný kreatin, který se vyznačuje lepší stabilitou, výbornou využitelností a vstřebatelností. Kreratin ethyl ester se vyrábí reakcí kreatin monohydrátu s ethylalkoholem (ethanolem). Kreratin ethyl ester nezadržuje vodu, nezvyšuje tedy tímto mechanismem tělesnou váhu.

Jaký je rozdíl mezi kreatinem ethyl ester a běžným kreatinem?

Rozdíl mezi kreatinem ethyl ester a běžným kreatinem spočívá v chemické struktuře a vlastnostech těchto látek. Je třeba zdůraznit, že kreatin ethyl ester nemusí mít výhody, které by převyšovaly kreatin monohydrát, a může být také dražší. V současné době je kreatin monohydrát považován za nejúčinnější a nejvíce studovanou formu kreatinu, kterou doporučují mnozí odborníci.

Chemická struktura: Kreatin ethyl ester je derivát kreatinu, ve kterém je kreatinová molekula spojena s ethylovým esterem. To znamená, že kreatin ethyl ester obsahuje esterovou skupinu, zatímco běžný kreatin je ve formě monohydrátu (kreatin monohydrát).

Vstřebatelnost: Kreatin ethyl ester byl původně prezentován jako forma kreatinu s lepší vstřebatelností než kreatin monohydrát. Údajně, díky esterové skupině je schopen lépe pronikat do buněk. Nicméně, vědecké studie dosud neprokázaly jednoznačný rozdíl v biologické dostupnosti mezi oběma formami.

Dávkování: Dávkování kreatinu monohydrátu se pohybuje kolem 5 gramů denně. Pro kreatin ethyl ester se doporučuje nižší dávkování kolem 1-2 gramů denně. 

Jaké jsou hlavní výhody a přínosy kreatinu ethyl ester?

Rychlejší vstřebávání: Kreatin ethyl ester je forma kreatinu s rychlou vstřebatelností, díky přítomnosti esterové skupiny. Tento předpoklad by naznačoval, že kreatin ethyl ester může být rychleji dostupný pro svaly a využíván pro energetické procesy.

Menší zadržování vody: Kreatin ethyl ester je forma kreatinu s menším sklonem k zadržování vody v svalové tkáni. 

Pro koho je kreatin nejvíce ideální?

  • siloví sportovci (fitness, kulturistika, powerlifting)
  • rychlostní sportovci (sprinteři a běžci, cyklisté, sjezdaři, plavci)
  • fanoušci intenzivních tréninků jako HIIT či crossfit
  • hráči kolektivních sportů, které vyžadují výbušnost jako hokej, fotbal, americký fotbal či basketbal
  • bojoví sportovci (MMA, box, judo, kickbox a další)

Jaké je doporučené dávkování kreatinu ethyl ester?

Doporučené dávkování kreatinu ethyl ester se může lišit v závislosti na specifickém výrobku a doporučeních výrobce. Nicméně, obecně se doporučuje dávka 1-2 gramy kreatinu ethyl ester denně. 


Kreatin dávkování - jak kreatin užívat, kolik a kdy?

Kreatin je svalový energizér, který přímo zvyšuje výkon svalů. Látka, která podporuje růst čiré svalové hmoty a nepřímo snižuje hladinu podkožního tuku. Ale víte jak ho užívat, kolik a kdy? 

Jak dlouho trvá, než se projeví účinky kreatinu ethyl ester?

Obecně platí, že účinky kreatinu ethyl ester, stejně jako u jiných forem kreatinu, se často neobjevují okamžitě a vyžadují pravidelné užívání. U některých jedinců mohou být první znatelné účinky kreatinu ethyl ester patrné již po několika dnech nebo týdnech užívání. Mezi přínosy kreatinu patří zvýšená síla, vytrvalost a objem svalů. Pro plné a optimální využití kreatinu ethyl ester se doporučuje užívat ho pravidelně po dobu alespoň 4 až 6 týdnů.

Jak a kdy kreatin užívat? 

Existuje několik názorů na to, kdy je nejlepší užívat kreatin. Je třeba poznamenat, že čas použití kreatinu je otázkou osobní preference a neexistuje jednoznačně stanovená nejlepší doba. Nejdůležitější je pravidelnost užívání kreatinu a dodržování doporučeného dávkování. Zde je několik možností:

  • Kreatin před tréninkem: Kreatin si můžete přimíchat do svého oblíbeného pre workoutu a užít je 30 - 60 minut před tréninkem.
  • Kreatin po tréninku: Dávku kreatinu můžete přimíchat například i do proteinového nápoje po cvičení.
  • Kreatin kdykoliv během dne: V netréninkový den si můžete namíchat kreatin kdykoliv během dne. Důležité je dodržovat pravidelnost a užívat svou dávku kreatinu ve stejnou dobu každý den, aby se udržela konzistentní hladina kreatinu ve svalové tkáni.

 Je kreatin vhodný pro každého? 

Kreatin může užívat prakticky každý zdravý dospělý jedinec. Kreatin se obecně nedoporučuje dětem a mladistvým a také těhotným a kojícím ženám, zejména kvůli nedostatku dat o dlouhodobých účincích a bezpečnosti u této věkové skupiny.

Zobrazit více
Zobrazit méně
Zobrazit více
Zobrazit méně