Můj účet
Přihlášení
Menu

Aminokyseliny - BSN Nutrition

✅ Co jsou to aminokyseliny a jak fungují?

Aminokyseliny jsou organické sloučeniny, které tvoří základní stavební bloky bílkovin. Existuje více než 500 různých typů aminokyselin přírodního původu, pouze 21 z nich je nezbytných pro správné fungování našeho těla. Z tohoto počtu neumí naše tělo samo syntetizovat 9 aminokyselin, označujeme je jako esenciální a jejich příjem je závislý na stravě. Aminokyseliny mají v organismu řadu důležitých funkcí a účastní se fyziologický procesů v těle, vzniku enzymů i hormonů. Jejich význam je klíčový pro růst a regeneraci svalové hmoty, trávení jídla, vstřebávání živin a mnoho dalších procesů.

✅ Základní funkce aminokyselin:

 • pomáhají při tvorbě a růstu svalů
 • slouží jako zdroj energie
 • pomáhají udržet svalové napětí a sílu
 • zajišťují správné trávení
 • udržují zdravou kůži, vlasy a nehty
 • jsou součástí vzniku hormonů a enzymů
 • mají vliv na imunitní systém 
 • udržují optimální stav zdraví kostí 
 • zajišťují správné fungování metabolických reakcí
 • účastní se transportu látek v krvi 
 • pomáhají udržet homeostázu (stálost vnitřního prostředí)

✅ Pro koho jsou aminokyseliny vhodné?

Každá aminokyselina má v těle svou specifickou funkci. Některé z nich, jako BCAA, slouží k podpoře regenerace a mohou být využity jako zdroj energie během náročné fyzické aktivity. Další aminokyseliny jako EAA jsou ideální pro podporu budování svalové hmoty. Tyto aminokyseliny jsou zvláště důležité pro jedince, kteří chtějí maximalizovat ochranu a růst svých svalů. Aminokyseliny arginin nebo citrulin, jsou spojeny s lepším prokrvením svalů a svalovou pumpou. Tento efekt může nakonec přispět ke zlepšení sportovního výkonu. Je tedy klíčové vhodně využívat aminokyseliny v závislosti na konkrétních cílech a potřebách, aby se dosáhlo optimálního prospěchu pro tělo a sportovní výkon.

✅ Jak se aminokyseliny rozdělují? 

 • Esenciální aminokyseliny: Naše tělo není schopné samo syntetizovat esenciální neboli základní aminokyseliny, a proto jsme zcela závislí na jejich příjmu ze stravy a doplňků.
 • Neesenciální aminokyseliny: Tyto si naše tělo obvykle dokáže samo syntetizovat. Avšak mohou nastat situace, při kterých se některé z těchto aminokyselin stávají esenciálními a je nezbytné je doplnit z externích zdrojů. Tato situace se často vyskytuje během období růstu, při větším stresu nebo při náročných sportovních aktivitách.

✅ Jaké jsou druhy aminokyselin?

BCAA - jsou využívána na regeneraci svalů po cvičení a ochranu svalových vláken během zátěže. Aminokyseliny BCAA jsou schopny udržet stávající svalovou hmotu i přes to, že zrovna nemáte k dispozici energetické zdroje, které běžně tělo získává z potravy. Velkou výhodou BCAA je jejich rychlost vstřebání, a to především těchto typů základních aminokyselin (Leucin, Isoleucin, Valin), se kterými mají naše játra minimální práci a tvoří základní stavební kameny svalových vláken.

EAA - esenciální aminokyseliny si tělo neumí samo vytvořit, proto se musí přijímat potravou. Jedná se o 8 aminokyselin (valin, leucin, isoleucin, methionin, threonin, fenylalanin, tryptofan a lysin). Mezi podmíněné esenciální aminokyseliny řadíme pouze dvě – arginin a histidin. EAA jsou důležité pro svalový růst, (tím, že ovlivňuje růstové hormony) a chrání svaly před rozpadem (podobně jako lysin a leucin).

L‑Glutamin - je nejrychleji syntetizovanou aminokyselinou v lidském těle a je také nejvíce zastoupenou aminokyselinou ve svalové tkáni. Pravidelné užívání čistého L-Glutaminu chrání svalová vlákna proti poškození, podporuje imunitní systém a urychluje zotavení po tréninku. 

Beta alanin - je neesenciální aminokyselina, přirozeně vyskytující se v lidském těle a je běžně přítomna v potravinách jako je maso, vejce a ryby. Je to výchozí látka karnosinu, který se nachází ve svalové tkáni. Karnosin je účinný antioxidant, který pomáhá snižovat hladinu pH a zabraňuje hromadění kyseliny mléčné během vysoce intenzivního tréninku. Hlavní účinek karnosinu spočívá v prodloužení svalové práce, snížení nástupu pocitu únavy a oddálení vyčerpání.

HMB - beta-hydroxy beta-methylbutyrát. Důležitý metabolit leucinu, esenciální aminokyseliny (BCAA). Tento doplněk působí proti odbourávání svalové hmoty během intenzivního tréninku a přispívá k mnohem rychlejší regeneraci. V náročných situacích je schopný zvýšit obranyschopnost organismu. HMB brzdí katabolické procesy a podporuje čerpání energie z tuků. Sám o sobě je účinek HMB velice účinný a efekt lze posílit i v kombinaci s jinými doplňky jako jsou spalovače či další aminokyseliny.

L‑Arginin - je semiesenciální aminokyselina, kterou si tělo v jisté míře může samo vyrobit, ale množství nemusí být za určitých podmínek, jako je například silový i aerobní trénink, pro organismus dostatečné. Arginin se používá jako antikatobolická a mírně anabolická látka, která zvyšuje produkci oxidu dusného v krevním oběhu, která zvyšuje průtok krve a tedy i živin do pracujících svalů. Arginin koupíte samostatně nebo často jako součást pre-workoutů.

L‑Citrulin - je neesenciální aminokyselina, která slouží jako prekurzor argininu na podporu produkce oxidu dusnatého. Ten může pomoci s rozšířením cév, což má vliv na lepší prokrvení svalů a to může zajistit účinnější přísun kyslíku a dalších potřebných živin do pracujících svalů. Citrulin se běžně používá i jako součást pre‑workoutů.

Zobrazit více
Zobrazit méně
Zobrazit více
Zobrazit méně
Filtry
BSN Nutrition
Zobrazeno 2 produkty
 • Značky
 • Příznaky
 • velikost balení
 • příchuť
zobrazit další produkty
skrýt další produkty
Upřesnit filtry
Řadit dle: