Můj účet
Přihlášení
Menu

KREATIN Jak to s ním vlastně je a jakou formu si vybrat?

Kreatin jako doplněk výživy zná snad každý, kdo navštěvuje fitness centrum nebo provozuje výkonnostně nějaká sport. V poslední době se objevují debaty o tom, zda používání kreatinu nepatří mezi zakázané podpůrné látky. Jak to tedy je a jaké formy kreatinu existují?

A zasvěcení vědí i to, že už není pouze jedna forma kreatinu. Jak to tedy vlastně s kreatinem je? Může přirozeně obsahovat látky dopingového charakteru? A jsou všechny ty nové formy účinné??

Asi většina sportovců, která má nějakou zkušenost s kreatinem, může potvrdit jeho efekt. Kreatin se začal používat už v 70. letech, kdy se podával pod lékařským dohledem injekčně do žíly nebo do svalu a tato praktika byla dostupná pouze těm nejšpičkovějším sportovcům. Použitý bylo směřováno hlavně ke zlepšení krátkodobého výkonu jako jsou třeba sprinty a pro regenerace po náročné fyzické zátěži.

Před několika lety, cca v devadesátých letech minulého století, se ale kreatin objevil na volném trhu. Tento kreatin byl ve formě monohydrátu (obsahuje ve své struktuře molekulu vody) a tato forma se začala lavinovitě používat. Jeho efekt byl potvrzen mnoha klinickými studiemi, zaměřenými na to, zda kreatin pozitivně ovlivňuje sportovní výkonnost a regeneraci. Dnes mají kreatin monohydrát v nabídce prakticky všechny firmy, zabývající se produkcí sportovní a doplňkové výživy. Ale vývoj pokračuje a na trhu se začaly objevovat další formy kreatinu – kreatin pyruvát, tricreatinové sloučeniny (malát, fumarát,...), Kre-alkalyn® a estery kreatinu.

Napřed pár slov o samotném kreatinu. Kreatin je přirozenou látkou, jejíž syntéza probíhá v organismu z aminokyselin argininu, glycinu a methioninu. Hlavním místem syntézy jsou játra, ledviny a slinivka. Odtud je kreatin transportován krví hlavně do svalů. Svalová hmota obsahuje asi 95% veškerého kreatinu ve formě volného kreatinu a creatinfosfátu. Pouze 5% kreatinu můžeme nalézt v mozku, varlatech a srdci. Dalším zdrojem kreatinu pro tělo je přirozená strava, a to hlavně červené maso  a ryby.

Při užívání kreatinu jako nutričního doplňku dochází k nárůstu síly a svalové hmoty. Zlepšuje se fyzická výkonnost. Prohlubuje a urychluje se regenerace po fyzické zátěži. Nedostatek kreatinu v organismu se projevuje zhoršenou výkonností a zpomalenou regenerací. V raném dětství může nedostatek kreatinu způsobit dokonce zhoršený vývoj svalové hmoty a mentální retardaci.

Kreatin monohydrát je nejstarší známou, komerčně používanou formou kreatinu. Jeho prvním světovým producentem byla kanadská firma EAS.  Jak bylo řečeno výše, obsahuje ve své struktuře molekulu vody. V současné době se jedná již o poměrně levnou látku s klinicky ověřeným efektem. Výhodou je tedy jeho potvrzený efekt na nárůst síly a svalové hmoty a dnes již poměrně příznivá cena. Nevýhod je několikero.

1. Značná nestabilita. Ve vodním a kyselém prostředí začíná velice rychle jeho degradace na neúčinný kreatinin.

2. Zatuhnutí svalů. To je dáno především superhydratací buněk, kdy dochází k výraznému zvětšení jejich objemu.

Kreatin pyruvát chemickou sloučenina, kdy je kreatin vázaný na kyselinu pyrrohroznovou v poměru 6:4. Je to druhá, nejdéle známá forma kreatinu. Patent na její výrobu drží dodnes jediný výrobce, firma Degussa (logo na etiketě výrobku. Pokud jej nenaleznete, jedná se pravděpodobně o plagiát). Neobsahuje vázanou vodu, proto nezpůsobuje tak výraznou super hydrataci svalových buněk a tudíž ani ono známé a nepříjemné zatuhnutí svalů. Oproti kreatin monohydrátu je i stabilnější, tudíž v organismu využitelnější.

Kreatin Citrát, Kreatin malát . Jedná se o poměrně nové kreatinové sloučeniny, kdy je kreatin vázán na kyselinu citrónovou nebo jablečnou. Hlavní výhodou těchto sloučenin je jejich velmi dobrá rozpustnost v tekutinách a dobrá stabilita. Z toho logicky vyplývá, že i jeho využitelnost v organismu je vyšší, než u kreatin monohydrátu, který se špatně rozpouští a ve vodě a v kyselém prostředí je značně nestabilní. Při porovnávání rychlostí vstřebávání klasického kreatin monohydrátu a tricreatinových sloučenin se prokázalo, že vrchol koncentrace kreatinu v krvi po jeho předchozí orální suplementaci byl u kreatin monohydrátu po 3 hodinách od požití, kdežto u tricreatinových sloučenin už po první hodině. Nevýhodou tricreatinových sloučenin je malý obsah samotného kreatinu. U kreatin monohydrátu je obsah kreatinu 90%, kdežto u tricreatinových sloučenin jde pouze o 40%. Zbytek tvoří výše zmíněné organické kyseliny. Proto, i přes vyšší využitelnost, musí být dávka tricreatinové sloučeniny gramážně srovnatelná s dávkou kreatin monohydrátu, abychom dosáhli stejného efektu. Což, samozřejmě maličko vleze do peněz. Druhou nevýhodou zvýšený obsah kyselin. Především u tricreatin citrátu si disponovaní jedinci při vyšším dávkování stěžují na velmi kyselou chuť a pálení žáhy.

Kreatin Ethyl Esther (CEE). Jedná se o nejmladší formu kreatinu. Jedná se o sloučeninu kreatinu a esteru. Estery jsou organické sloučeniny, vznikající reakcí karboxylových kyselin a alkoholů. Velkou výhodou těchto sloučenin je jejich velmi dobrá stabilita a perfektní využitelnost, neboť jsou díky esterifikaci1 rozpustné i v tucích. Jejich transport do buněk je daleko lepší, než u předchozích forem. Takže stačí poloviční dávkování, a navíc bez rizika přílišného zavodnění a zatuhnutí organismu. CEE je i ve světě klinicky testovaný na zdravotní nezávadnost, kdy se neprokázalo žádné jeho negativní působení v organismu.

Kre-alkalyn®  Masívní reklamou podporovaný, patentově chráněný produkt. Majitelem patentu je společnost Bioceutical Research & Development Laboratories v USA. Jde o kreatin s pH korigovaným na hodnotu 12-14, tedy na velice zásadité pH. Výrobce argumentuje faktem, že takto upravený kreatin je naprosto stabilní ve vodě i v kyselém prostředí a je 100x účinnější, než kreatin monohydrát. Na etiketě jakéhokoli výrobku, obsahující Kre-alkalyn® se nedočtete vlastní složení, byť je tento produkt naprosto dokonale patentově chráněn. Takže možnost jeho kopírování je vyloučena. Nicméně zvídavým jedincům doporučuji vyhledat si jej na internetu mezi patenty. Jeho patentové číslo je 6.339.661.J

Jaké kreatiny doporučujeme:

SmartFuel Creatine Monohydrate 500 g

100 % čistý kreatin monohydrát v prémiové kvalitě. Kreatin je jedním z nejsilnějších produktů určených pro zvýšení fyzické síly, výkonnosti i rychlé zvýšení objemu svalů.

Czech Virus Supreme Creatine Creapure

100% čistý kreatin monohydrát v nejvyšší možné kvalitě původem z Německa. Kreatin monohydrát je jedním z nejznámějších a nejvyužívanějších doplňků stravy, které jsou na trhu dostupné. 

Muscletech CellTech Creatine

Doplněk speciálně vytvořený pro ty, kteří chtějí nabrat svalovou hmotu, je vědecky navržený přípravek třetí generace obsahující klinicky ověřenou směs kreatinu a sacharidů.

Prom-in Creatine HPLC

Kreatin zvyšuje fyzickou výkonnost při po sobě jdoucích krátkodobých intervalech vysoce intenzivního fyzického výkonu –  účinku se dosáhne již při příjmu 3 g kreatinu denně.

Reflex Creapure Creatine Monohydrate

 Reflex Kreatin v sobě kombinuje všechny tři základní pilíře kvality: pečlivý výběr surového materiálu, patentovaná vysoko-výkonnostní technologie a přesné chemické rozbory.

Komplet nabídka Kreatinů >>>

Související články:

Suplemantace: Suplementační pyramida – první stupeň

1 reakce mezi kyselinou a alkoholem vedoucí ke vzniku esteru za uvolňování vody

Sleduj nás i na sociálních sítích: