Můj účet
Přihlášení
Menu

Co jsou to probiotika, prebiotika a synbiotika? Nejlepší probiotické potraviny.

Střevní mikrobiom je komunita mikroorganismů, která žije v našem střevě, hraje klíčovou roli v mnoha aspektech našeho zdraví, jako je třeba: 

 • Imunita: Střevní mikrobiom hraje klíčovou roli v imunitním systému tím, že pomáhá rozpoznávat patogeny a podporuje tvorbu protilátek. Až 70% imunitních buněk se najde právě v trávicím traktu.
 • Zánět: Nesprávná rovnováha střevního mikrobiomu může přispět zánětům a různým střevním onemocněním.
 • Metabolismus: Mikrobiom ovlivňuje metabolismus a energetickou rovnováhu v těle, což hraje klíčovou roli i při hubnutí a nabírání svalové hmoty.
 • Psychické zdraví: Je zde i úzký vztah mezi střevním mikrobiomem a psychickým zdravím, včetně vlivu na náladu a stres.

Střevní mikrobiom je u každého člověka unikátní 

Střevní mikrobiom označuje souhrn všech mikroorganismů žijících v našich střevech. Tyto organismy nejsou vždy zdraví prospěšné, některé mohou naopak i škodit. V našem střevě se vyskytuje až na 500 druhů mikroorganismů, kterých je dohromady až sto bilionů. Dokonce existují výzkumy, že střevní mikroflóra souvisí se stravou i pravidelným cvičením, které ji může do jisté míry ovlivňovat. Střevní mikrobiom je u každého člověka unikátní a je ovlivněný mnoha faktory

Probiotika, prebiotika, nebo synbiotika? 

Probiotiky rozumí živé organizmy, které při podávání v přiměřeném množství přispívají ke zdraví hostitele. Upravují bakteriální mikroflóru tlustého střeva, upravují pH v tlustém střevě a zabraňují množení hnilobných bakterií. Jako probiotikum označujeme živou část potravy, která má při konzumaci v dostatečném množství vliv na zdraví konzumenta. Prebiotikum je naproti tomu nestravitelná složka potravy, kterou lépe známe pod pojmem vláknina. Synbiotikum je pak kombinace prebiotik a probiotik, pokud je probiotický efekt je podpořený prebiotiky, mají probiotika mají větší šanci se dostat až do tlustého střeva, odkud se využijí. Doporučujeme tedy probiotika užívat s jídlem nebo po něm, protože ve stravě vždy máte nějakou vlákninu (prebiotika), která je pro probiotika živnou půdou. 

Zajímejte se o svoji stravu! 

Strava není důležitá jen kvůli růstu svalů a není dobré si hlídat jenom bílkoviny, ale celkově dbát na pestrý jídelníček, který je na probiotika i prebiotika důležitý. Mezi produkty, ve kterých najdete dostatek probiotik patří například:

✅ Mléčné výrobky - ideálně ty kysané, jako je kefírové a acidofilní mléko, podmáslí či plnotučný jogurt. Kromě toho jsou skvělým zdrojem i zrající sýry jako ovčí bryndza, niva, gorgonzola či fetta
✅ Kvašená zelenina - Kimči, okurky či zelí
✅ Kombucha
✅ Tempeh, nattó a další produkty z fermentované sóji
✅ Kváskové pečivo

Prebiotika mají hned několik podob. Většinou se ale jedná o:

✅ Ovoce, které je bohaté na pektin a inulin - tedy například jablka a banány
✅ Čekanka, která sice bývá obecně považována spíše za plevel, ale stala se oblíbeným sladidlem, protože má jemnou a sladkou chuť a skoro žádné kalorie. 
✅ Zelenina, pro kterou většinou platí, že je aromatická - typickým příkladem tak je třeba chřest, cibule nebo česnek, který je extrémně bohatý na inulin, má antibakteriální i antivirotické účinky. 

Kde ve stravě najít synbiotika? Možností máte opravdu mnoho a stačí si libovolně nakombinovat potraviny s probiotiky i prebiotiky. Skvělou volbou je tedy například smoothie s plnotučným jogurtem a banánem, čímž svému mikrobiomu dodáte opravdu všechno, co potřebuje.

Vyplatí se probiotika užívat? 

Probiotika jsou používána jako prevence i jako součást doplňkové léčby. Určitě by neměla chybět v případě antibiotické léčbě, která negativně ovlivňuje přirozený střevní mikrobiom. Probiotika by přitom měla být užívána jak v rámci antibiotické léčby, tak po ní. Dále je pravidelné zařazení probiotik vhodné v případě:

 • střevní infekce a průjmů;
 • narušení peristaltiky;
 • oslabení imunitního systému;
 • dlouhodobé únavy;
 • potřeby upravit střevní mikroflóru;
 • bakteriálních, virových a plísňových infekcí.

Jaká jsou nejlepší probiotika?

Na trhu je mnoho různých probiotických produktů, a každý z nich nabízí specifické druhy a zastoupení probiotických kultur. Někdy může být výběr správného probiotika výzvou, protože každý produkt má své jedinečné výhody a účinky na zdraví. Občas je třeba zkoušet více druhů probiotik, aby zjistili, které vám nejlépe vyhovují. Celou nabídku probiotik naleznete zde. Mezi oblíbené druhy probiotik, které si získaly důvěru a uznání, patří

Optibac Probiotika

Jedná se o nejdoporučovanější značku probiotik v Anglii a Irsku a v Čechách si také vybudovala své pevné místo. U této značky najdete probiotika pro dospělé, těhotné, děti i miminka. Probiotika jsou v kapslích, žvýkacích gumídcích či rozpustném prášku. 


Czech Virus Probio15 30 kapslí

Obsahuje celkem 15 kmenů probiotik a prebiotické kultury ve formě rozpustné vlákniny. Denní dávka obsahuje 30 mld. CFU (jednotek tvořících kolonie) probiotik a prebiotik.  Obal ve formě kapslí se začíná rozpadat až v tenkém střevě a zajistí tak stabilitu obsahu, a to i v kyselém prostředí žaludku.


Swanson Dr. Stephen Langer's Ultimate 16 Strain Probiotic with FOS

Podpora střevního mikrobiomu, trávení, vstřebávání živin, přeměny potravy na energii a imunitního systému. Zastoupeno 16 probiotických kmenů. Obsahuje 4 kmeny bifidobakterií. Ve výrobku najdete 11 kmenů laktobacilů včetně kmenu Lactobacillus reutery pro jedinečnou ochranu tlustého střeva a pro podporu funkce imunitního systému a obsahuje i prebiotika.


SX SimpleBiotix Startovací měsíční kůra 2x30 kapslí

​Dvoufázový doplněk s probiotiky, prebiotiky a ostatními blahodárnými látkami. Ranní kapsle nastartuje tělo do nového dne a večerní napomáhá regeneraci a lepšímu spánku. Simplebiotix je český výrobek zabalený v jedinečných hliníkových pikslách s desikantem, které zajišťují kvalitní uchování živých kultur stálostí svého prostředí.

Co si z dnešního článku odnést?

Z dnešního článku byste si měli odnést především to, že probiotika, prebiotika a synbiotika by měla být co možná nejhojněji zastoupena ve stravě. Pokud to jde, snažte se preferovat potraviny, které opravdu obsahují dostatek vlákniny a zdraví prospěšných bakterií. Suplementace probiotiky ani prebiotiky za normálních okolností nutná určitě není, ale pokud byste chtěli něco udělat pro svůj imunitní systém, když jedete na dovču, nebo prostě cítíte, že váš zažívací trakt potřebuje pomoci, tyto doplňky stravy vám tyto suplementy mohou pomoci.

Mohlo by Vás zajímat: 

Víte, jak snížit kalorie ze sacharidových příloh?

Rýže, brambory, těstoviny, jakmile se ponoříme do světa diety a zdravého stravování, začnou nás pronásledovat otázky a obavy. Mohou přílohy narušit naši snahu o redukci hmotnosti? Máme pro vás jednoduchý návod, jak snížit kalorie ze sacharidových příloh téměř o polovinu.

Nejlepší vitamíny a minerály pro děti

Během přechodným měsíců, přes zimu nebo pokud se dítě začne zapojovat do kolektivu více dětí, je třeba obranyschopnost těla posilovat.

Sleduj nás i na sociálních sítích: 

Zdroje:
 1. www.researchgate.net/publication/298829298_Fibre_and_effects_on_probiotics_The_prebiotic_concept
 2. phys.org/news/2017-08-hunter-gatherers-seasonal-gut-microbe-diversity-loss.html
 3. medicalxpress.com/news/2017-12-gut-microbial-composition-independent-diet.html
 4. pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12571012/
 5. www.cochranelibrary.com/cdsr/doi/10.1002/14651858.CD006895.pub2/information
 6. pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15967639/