Můj účet
Přihlášení
Menu

Co jsou to probiotika, prebiotika a synbiotika? Nejlepší probiotické potraviny.

Střevní mikrobiom hraje bezpochyby velmi důležitou roli ve zdravém trávicím traktu i v naší celkové imunitě a jejich popularita raketově vzrůstá. Mají ale tyto suplementy nějaký význam a stojí za to je zařadit do své suplementace? 

Střevní mikrobiom je u každého člověka unikátní 

Střevní mikrobiom označuje souhrn všech mikroorganismů žijících v našich střevech. Tyto organismy nejsou vždy zdraví prospěšné, některé mohou naopak i škodit. Podle odborníků1 se ale v našem střevě vyskytuje až na 500 druhů mikroorganismů, kterých je dohromady až sto bilionů. Dokonce existují výzkumy, že střevní mikroflóra souvisí se stravou2 i pravidelným cvičením3, které ji může do jisté míry ovlivňovat. Na druhou stranu toho víme o střevním mikrobiomu poměrně málo, ale jedno se ví 100%, že střevní mikrobiom je u každého člověka unikátní a je ovlivněný mnoha faktory. A to je naprosto zásadní pro pochopení toho, že suplementace probiotiky je velmi individuální. 

Probiotika, prebiotika, nebo synbiotika? 

Jako probiotikum označujeme živou část potravy, která má při konzumaci v dostatečném množství vliv na zdraví konzumenta. Prebiotikum je naproti tomu nestravitelná složka potravy, kterou lépe známe pod pojmem vláknina. Synbiotikum je pak kombinace prebiotik a probiotik, přičemž podle odborných výzkumůdochází při podání synbiotik k nejlepším účinkům - probiotický efekt je podpořený prebiotiky a probiotika mají větší šanci se dostat až do tlustého střeva, odkud se využijí. 


Naše Tipy na probiotika 

Zajímejte se o svoji stravu! 

Strava není důležitá jen kvůli růstu svalů a není dobré si hlídat jenom bílkoviny. Mnohem větší důraz bych osobně doporučoval klást právě na potraviny bohaté na prebiotika a probiotika.

Mezi produkty, ve kterých najdete dostatek probiotik patří například:

✅ Mléčné výrobky - ideálně ty kysané, jako je kefírové a acidofilní mléko, podmáslí či plnotučný jogurt. Kromě toho jsou skvělým zdrojem i zrající sýry jako ovčí bryndza, niva, gorgonzola či fetta
✅ Kvašená zelenina - Kimči, okurky či zelí
✅ Kombucha
✅ Tempeh, nattó a další produkty z fermentované sóji
✅ Kváskové pečivo

Prebiotika mají hned několik podob. Většinou se ale jedná o:

✅ Ovoce, které je bohaté na pektin a inulin - tedy například jablka a banány
✅ Čekanka, která sice bývá obecně považována spíše za plevel, ale někteří výrobci ho přidávají třeba do svých proteinových tyčinek.
✅ Zelenina, pro kterou většinou platí, že je aromatická - typickým příkladem tak je třeba chřest, cibule nebo česnek, který je extrémně bohatý na inulin, má antibakteriální i antivirotické účinky. 

Kdyby vás náhodou zajímalo, kde ve stravě najít synbiotika, tak možností máte opravdu mnoho a stačí si libovolně nakombinovat potraviny s probiotiky s těmi prebiotickými. Skvělou volbou je tedy například smoothie s plnotučným jogurtem a banánem, čímž svému mikrobiomu dodáte opravdu všechno, co potřebuje.

Vyplatí se probiotika užívat? 

Pojem “probiotika” zahrnuje nepředstavitelné množství různých kmenů bakterií, z nichž každý funguje trochu jinak. Stejně tak výsledný efekt ovlivňuje odolnost tablety vůči žaludečním šťávám i kvalita zastoupených probiotik. A co říkají vědecké studie5? Suplementace probiotiky může například mít vliv na zkrácení doby nutné pro rekonvalescenci některých onemocnění, rovněž to vypadá, že pozitivní efekt spojený s probiotiky trvá jen po dobu jejich suplementace - tělo si je neumí kumulovat dopředu, je to tedy jako se všemi vitamíny a minerály. 

Pokud máte velmi dobře vyřešenou stravu, není podle mého názoru nutná další suplementace probiotik nebo jakýchkoliv jiných doplňků. Jejich užívání stojí za zvážení v případě, že užíváte antibiotika, protože pak dokáží zmírnit negativní poškození mikrobiomu6. Stejně tak v období, kdy potřebujeme silný imunitní systému. V neposlední řadě se probiotika užívají preventivně při cestách do exotických míst jako je Turecko, Tunis či Egypt, aby se předešlo zažívacím problémům ve formě Faraónovy kletby.

Co si z dnešního článku odnést?

Z dnešního článku byste si měli odnést především to, že probiotika, prebiotika a synbiotika by měla být co možná nejhojněji zastoupena ve stravě. Pokud to jde, snažte se preferovat potraviny, které opravdu obsahují dostatek vlákniny a zdraví prospěšných bakterií. Suplementace probiotiky ani prebiotiky za normálních okolností nutná určitě není, ale pokud byste chtěli něco udělat pro svůj imunitní systém, když jedete na dovču, nebo prostě cítíte, že váš zažívací trakt potřebuje pomoci, tyto doplňky stravy vám tyto suplementy mohou pomoci. Stejně tak bych je doporučoval používat v případě, že musíte užívat antibiotika. 

Pokud Vás o potravinách a jídle zajímá víc, můžete mrknout na jedno z mnoha videí s Jirkou Vackem a Petrem Havlíčkem, kde se o travování mluví dosti do hloubky. 

Zdroj: Mirek Dvořák

Mohlo by Vás zajímat: 

Porovnání bezkalorických omáček a sirupů. Zero sirup. Který je nejlepší do diety? 

Zero sirup, zero calories, zero topping. Každý z nás má v okolí někoho, kdo si v těchto pochoutkách libuje a možná jste to i vy sami. Provedli jsme pro Vás odbornou analýzu, dobře prostě je to obyčejná porovnávačka těchto sirupů, abyste si mohli ujasnit a vybrat si, který pro Vás bude ten pravý. Jdeme na to!

Nejúčinější dieta. Co je nejdůležitějí při hubnutí?

Máte nějaký svůj výživový styl a tvrdě si stojíte za tím, že je to  ta nejlepší možnost , jak  shodit  přebytečná kila nebo  nabrat svalovou  hmotu a  žádná jiná neexistuje , ale každý jsme jiný a na každého působí něco jiného. Přesto mají ty nejúčinější redukční diety společné charakteristické znaky. Jaké to jsou?

Sleduj nás i na sociálních sítích:

Zdroje:
  1. www.researchgate.net/publication/298829298_Fibre_and_effects_on_probiotics_The_prebiotic_concept
  2. phys.org/news/2017-08-hunter-gatherers-seasonal-gut-microbe-diversity-loss.html
  3. medicalxpress.com/news/2017-12-gut-microbial-composition-independent-diet.html
  4. pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12571012/
  5. www.cochranelibrary.com/cdsr/doi/10.1002/14651858.CD006895.pub2/information
  6. pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15967639/