Můj účet
Přihlášení
Menu

Kloubní výživa - Viridian Nutrition

Doplňky stravy s kombinací vybraných látek pro podporu a regeneraci chrupavek, šlach a vazů. Kloubní výživa je skupina doplňků stravy, které obsahují složky, u nichž byl prokázán pozitivní vliv na strukturu a regeneraci kloubů, šlach a vazů. Jednat se přitom může jak o komplexní kloubní výživu, tedy doplňky stravy obsahující kombinace účinných složek, tak o jednosložkové, případně několikasložkové produkty.

Mezi chondroprotektiva, tedy látky chránící kloubní tkáň před poškozením a opotřebením, patří glukosamin sulfát, chondroitin sulfát, kolagen a methylsulfonylmethan. 

 • Glukosamin sulfát je pravděpodobně nejúčinnější formou glukosaminu, který tvoří přirozenou součást kloubní chrupavky a synoviální tekutiny, tedy tekutiny uvnitř kloubní dutiny snižující při pohybu tření mezi kloubními chrupavkami. Glukosamin se vstřebává ze zažívacího traktu a ukládá se v kloubních chrupavkách, přičemž zároveň podporuje další tvorbu chrupavky a její regeneraci. Ta je pak pružnější a odolnější, což se projeví i na zmírnění bolestivosti a zvětšení rozsahu pohybu.
 • Chondroitin sulfát je nedílnou součástí hyalinních chrupavek, váže ve tkáni vodu a podporuje tak správnou funkci chrupavky, její pevnost, pružnost a odolnost. Využitelnost chondroitinu je nižší (kolem 12 %), proto je vhodný pro dlouhodobé užívání. 
 • Methylsulfonylmethan (MSM) se přirozeně vyskytuje v kůře nadledvinek, je součástí našeho hormonálního systému a mimo jiné pomáhá udržovat normální struktury pojivových tkání. MSM stabilizuje buněčné membrány, zvyšuje propustnost buněk, pomáhá uvolňovat živiny a vodu, zlepšuje antioxidační schopnosti organizmu, urychluje hojení, pomáhá zpevňovat vazy a šlachy, tlumit zánět, zlepšit pružnost, uvolňovat svaly a zmírňovat bolest a ztuhlost.
 • Kolagen je nerozpustná bílkovina, která je základní stavební jednotkou pojivových tkání. Kolagen tvoří v těle až 30 % všech proteinů a najdeme ho zejména v kostech, chrupavce, kůži, nehtech a vlasech. Zhruba od dvaceti let věku je syntéza kolagenu pomalejší než jeho rozpad, proto dochází mimo jiné ke zhoršování pevnosti a vzhledu kůže, vlasů i nehtů. S postupujícím věkem se pak může jeho přirozená produkce zastavit. 
 • Kyselina hyaluronová je organická látka přirozeně se nacházející v lidském těle. Je součástí mezibuněčné hmoty a ve zvýšené míře se vyskytuje právě v kloubech, zejména pak v chrupavce. V podobě kloubní tekutiny zajišťuje lubrikaci kloubních ploch a snižuje nepříjemné tření.

Mezi látky podporující zdraví chrupavky patří také například vitamín C nebo kadidlovník pilovitý. 

✅ Pro koho je užívání kloubní výživy vhodné?

Užívání kloubní výživy může být přínosné pro všechny, kteří zatěžují svůj pohybový aparát nebo u nichž dochází k poklesu přirozené hladiny látek důležitých pro tvorbu, posílení a regeneraci kloubů, šlach a vazů. Kloubní výživa má díky obsahu kolagenu pozitivní vedlejší efekt, který spočívá ve zvýšení elasticity kůže a posílení vlasů a nehtů.

 • Sportovci a fyzicky aktivní osoby zatěžují více pohybový aparát a jsou náchylnější k poranění kloubů. Látky obsažené v kloubní výživě pomáhají posilovat a obnovovat klouby, šlach a vazy. Jejich užívání je vhodné nejen v rámci rekonvalescence po zraněních, ale také jako jejich prevence. 
 • S věkem klesá přirozená produkce kolagenu a dalších látek důležitých pro zdraví kloubního aparátu. To může vést ke zhoršené pohyblivosti kloubů. Ve vyšším věku tak může být vhodné užívat kloubní výživu formou doplňků stravy. A to nejen z důvodu pohyblivosti kloubů, ale také kvůli zpevnění pokožky a prevenci vrásek.
 • Látky obsažené v kloubní výživě jsou důležité pro tvorbu a udržování svalové hmoty a regeneraci svalů. Lidé, kteří mají svalové obtíže, tak mohou být další skupinou, u níž je třeba dbát na jejich dostatek.
 • Lidí trpící artritidou, zánětlivým onemocněním kloubů způsobujícím bolest a omezenou hybnost, a osteoporózou by měli užívání doplňků stravy s látkami podporujícími zdraví kloubů konzultovat s lékařem.
 • Kolagen, jedna ze základních látek obsažených v kloubní výživě, podporuje hydrataci a pružnost pokožky a jeho užívání je tak vhodné i pro osoby s kožními problémy, např. suchou pokožkou, případně lidi se zvýšenou potřebou zpevnění pokožky (například následkem hubnutí).
 • Užívání kloubní výživy je v neposlední řadě doporučováno, pokud z jakéhokoli důvodu není příjem obsažených látek formou běžného jídelníčku dostatečný. 

✅ Účinky kloubní výživy

Účelem kloubní výživy je podpořit tvorbu a regeneraci kloubních struktur a chránit je před poškozením. Konkrétní účinky vyplývají z obsahu jednotlivých přípravků.

 • Má chondroprotektivní účinky a pomáhá zmírňovat příznaky osteoartrózy a osteoporózy, zvláště v kombinaci s užíváním vápníku a vitamínu D.
 • Pomáhá udržovat normální struktury pojivových tkání.
 • Podporuje hojení ran a regeneraci po úrazech i intenzivních fyzických výkonech.
 • Pomáhá zpevňovat vazy a šlachy.
 • Napomáhá růstu nové chrupavky.
 • Má protizánětlivé účinky.
 • Pomáhá zmírňovat bolest a ztuhlost.
 • Může zpomalovat projevy stárnutí díky zvýšení elasticity kůže a její hydratace.
 • Má antioxidační účinky.

Nedostatek chondroprotektivních látek se může v závislosti na individuálním zdravotním stavu projevovat různě. Jednat se může o bolest kloubů, zhoršenou pohyblivost, náchylnost k zánětům, zhoršenou strukturu a pevnost chrupavky a o sníženou kvalitu vlasů, kůže a nehtů. 

✅ Jak kloubní výživu užívat?

Způsob užívání závisí mimo jiné na formě kloubní výživy. Nabídka zahrnuje formu kapslí, tablet, tobolek, volného prášku nebo koncentrátu na přípravu nápoje. V případě volného prášku je možné užívat ho nejen smíchaný s vodou, ale s jakýmkoli oblíbeným nápojem (rostlinné mléko, šťáva), případně s kaší nebo dalšími pokrmy. Připravenou porci jídla/nápoje s doplňkem stravy vždy zkonzumujte daný den, a to i pokud ji uchováváte v lednici. 

V případě užívání kloubní výživy je zpravidla vhodné několikaměsíční užívání s následnou přestávkou. Po ní je možné kúru opakovat. Doporučený denní příjem látek (s výjimkou vitamínu C) není stanoven. Při užívání kloubní výživy se vždy řiďte pokyny výrobce.

Na našem e-shopu najdete prémiové doplňky stravy s vysokým obsahem chondroprotektivních látek, a to jak v kombinaci pro zvýšení účinku, tak jednotlivě.

Zobrazit více
Zobrazit méně
Zobrazit více
Zobrazit méně
Filtry
Viridian Nutrition
Zobrazeno 2 produkty
 • Značky
 • Příznaky
 • velikost balení
zobrazit další produkty
skrýt další produkty
Upřesnit filtry
Řadit dle: