Můj účet
Přihlášení
Menu

Kyselina listová B9

✅ Co je kyselina listová a jak funguje?

Kyselina listová, také známá jako folát nebo vitamín B9. Vitamíny skupiny B jsou rozpustné ve vodě. Kyselina listová hraje klíčovou roli v mnoha biochemických procesech v těle. Jednou z jeho hlavních funkcí je podpora tvorby nových buněk a syntéza DNA. Kyselina listová je důležitý vitamín, který musíme získávat z potravy nebo doplňků stravy, protože tělo si ho nedokáže samo vyrobit. Nedostatek kyseliny listové může vést k různým zdravotním problémům, zatímco dostatečný příjem má pozitivní vliv na celkové zdraví a funkci těla.

Zde je několik důležitých funkcí kyseliny listové a způsob, jakým funguje:

  • Podpora růstu a vývoje: Kyselina listová je zásadní pro správný vývoj plodu během těhotenství. Nedostatek tohoto vitamínu může vést k vývojovým vadám u novorozenců.
  • Syntéza DNA: Kyselina listová hraje roli při syntéze DNA, což je základní stavební kámen genetického materiálu. To je klíčové pro buněčný růst a opravy.
  • Podpora mentálního zdraví: Kyselina listová může mít vliv na náladu a duševní pohodu. 
  • Podpora trávení: Spolupracuje s dalšími vitamíny B na podporu zdravého trávicího systému, trávení živin a metabolismu.

✅ Proč užívat kyselinu listovou hlavně v těhotenství?

Pokud žena plánuje těhotenství, již několik měsíců dopředu může zvýšit příjem kyseliny listové ve své stravě, význam má alespoň jeden měsíc před otěhotněním a poté dbát na její příjem po celé těhotenství. Doplňkový příjem kyseliny listové zvyšuje u těhotných žen hladinu folátu. Nízká hladina folátu u těhotných žen je rizikovým faktorem pro vznik vad neurální trubice u vyvíjejícího se plodu. O všech vitamínech, které jsou důležité v těhotenství se dočtete v tomto článku: Nejlepší vitamíny a minerály pro těhotné. Které vybrat?

Na našem e-shopu najdete prémiové doplňky stravy s vysokým obsahem kyseliny listové, a to jak v kombinaci v kvalitních multivitamínech, tak jednotlivě.

Zobrazit více
Zobrazit méně
Zobrazit více
Zobrazit méně
Filtry
Zobrazeno 14 produktů
  • Značky
  • Příznaky
  • velikost balení
zobrazit další produkty
skrýt další produkty
Upřesnit filtry
Řadit dle: