Můj účet
Přihlášení
Menu

Ashwagandha

✅ Co je to Ashwagandha a jak funguje?

Nenechte se ovládat stresem. Ashwagandha, kterou najdete také pod označením Withania somnifera, vitánie snodárná nebo indický ženšen, pomáhá chránit organizmus před negativními účinky příliš vysoké psychické i fyzické zátěže, posiluje imunitní systém, zvyšuje fyzickou vytrvalost a výkon a podporuje nárůst svalové hmoty. Tradičně je v ájurvédě používána také při úzkostech, při nerovnováze hormonů štítné žlázy, pro podporu plodnosti a jako přírodní afrodiziakum. 

✅ Pro koho je ashwagandha vhodná?

Ashwagandha je díky svému pozitivnímu vlivu na hladinu kortizolu vhodná pro všechny, kteří jsou vystaveni dlouhodobému psychickému, fyzickému nebo emočnímu stresu. Je přírodním způsobem, jak zmírnit dopady vysoké fyzické zátěže a jak podpořit regeneraci organizmu a vitalitu. Její účinky tak ocení všichni sportovci. Díky své schopnosti přispívat k rovnováze hormonálního systému (včetně testosteronu a progesteronu) dále může zmírňovat projevy menopauzy. 

 • Duševní nepohoda: Ashwagandha má pověst adaptogenu, což znamená, že může pomoci tělu lépe se vyrovnat se stresem a úzkostí. Lidé, kteří se cítí stresovaní nebo mají úzkostné pocity, mohou ashwagandhu využít k podpoře duševní pohody.
 • Pro lidi s problémy se spánkem: Některé studie naznačují, že ashwagandha může pomoci zlepšit kvalitu spánku a podporovat zdravý spánkový cyklus. To může být užitečné pro ty, kteří trpí nespavostí nebo mají problémy se spaním.
 • Sportovci: Ashwagandha byla zkoumána pro svůj potenciální vliv na sportovní výkon. Některé studie naznačují, že může zlepšit fyzickou výkonnost a sílu, což může být pro sportovce zajímavé.
 • Podpora energie: Ashwagandha může pomoci zvýšit energii a snížit pocit únavy. Pro lidi s chronickou únavou nebo slabou energií může být užitečná.
 • Podpora vitality: Ashwagandha může podporovat zdravé stárnutí a pomoci udržovat vitalitu u starších dospělých.
 • Hormonální optimalizace u mužů: Některé studie naznačují, že ashwagandha může pomoci zvýšit hladiny testosteronu u mužů s nízkým testosteronem.
 • Pro ženy v období menopauzy: Ashwagandha může pomoci zmírnit některé příznaky spojené s menopauzou, jako je návaly horka a nespavost.

✅ Je ashwagandha vhodná pro každého?

Pokud užíváte léky (zejména hormony štítné žlázy) nebo máte zdravotní obtíže (související se štítnou žlázu a zažívací potíže, včetně vředů), konzultujte užívání ashwagandhy se svým lékařem. Doplňky stravy s ashwagandhou mohou u citlivých jedinců vyvolat zažívací obtíže, případně svědění a vyrážky. V případě uvedených příznaků přestaňte ashwagandhu užívat. Doplňky stravy s ashwagandhou nejsou určené pro děti a těhotné a kojící ženy.

✅ Účinky ashwagandhy

Ashwagandha patří mezi adaptogeny, tedy byliny, které mohou snižovat následky fyzického, psychického i emocionálního stresu a adaptovat organizmus na nové podmínky. Ashwagandha pomáhá optimalizovat hladinu kortizolu, hormonu, který se vyplavuje v případě stresu. Díky tomu zmírňuje jeho následky jako například únavu, úzkost, špatný spánek nebo sníženou vitalitu. Zvýšená hladina kortizolu přitom může vést mimo jiné k hormonální nerovnováze (včetně testosteronu a progesteronu), růstu hladiny cukru v krvi a tím ke zvýšenému ukládání tuku. Díky svým účinkům na hladinu kortizolu pomáhá ashwagandha také zmírnit příznaky menopauzy zahrnující návaly horka, výkyvy nálad a poruchy spánku.  

 • Zvyšuje odolnost proti psychickému stresu a nadměrné fyzické zátěži
 • Zvyšuje celkovou vitalitu a fyzickou vytrvalost
 • Podporuje nárůst svalové hmoty
 • Přispívá k rovnováze hormonálních hladin
 • Posiluje imunitu po prodělané nemoci
 • Snižuje koncentraci kortizolu (stresový hormon) a pomáhá udržovat hladinu glukózy v krvi
 • Má uklidňující účinky

Nezanedbatelné jsou také antioxidační účinky ashwagandhy chránící organizmus před nepříznivými vlivy vnějšího prostředí a její schopnost podpořit rekonvalescenci organizmu po prodělané nemoci.

✅ Jak správně ashwagandhu užívat?

Doporučené denní množství ashwagandhy není stanoveno. Ashwagandhu můžete užívat kdykoliv během dne, nejlépe s jídlem. Mnoho našich klientů volí spíše odpolední nebo večerní hodiny, kdy jsou její zklidňující účinky nejvíce žádoucí. Ashwagandha by se měla užívat pravidelně každý den. Možné je konzumovat ji formou 8týdenní kúry s následnou 8týdenní pauzou. Délka užívání ale závisí na aktuálním zdravotním stavu a potřebách. Vždy dodržujte doporučení výrobce. 

Na našem e-shopu najdete doplňky stravy s vysokým obsahem aktivních složek ashwagandhy ve formě kapslí i prášku. V nabídce máme mimo jiné přípravky zcela z přírodních ingrediencí a splňující zásady vegan a gluten-free. 

Zobrazit více
Zobrazit méně
Zobrazit více
Zobrazit méně
Filtry
Zobrazeno 29 produktů
 • Značky
 • Příznaky
 • velikost balení
zobrazit další produkty
skrýt další produkty
Upřesnit filtry
Řadit dle: