Můj účet
Přihlášení
Menu

Maca

✅ Co je to Maca a jak funguje? 

Kořen Maca (známý také jako peruánský ženšen) je jedinečným zdrojem mikroživin, vitamínů (B1, B2, B12, C a E), minerálů (vápník, fosfor, zinek, hořčík, železo), vlákniny a antioxidantů. Patří mezi adaptogeny, tedy látky, které zmírňují následky fyzického, psychického a emočního stresu.

Maca je kořenová zelenina podobná ředkvičkám, označovaná také jako peruánský ženšen, protože roste v peruánských horách v nadmořských výškách 4 000 až 4 500 m. n. m. Je tak jedna z nejvýše rostoucích rostlin na světě. 

Pro koho je maca vhodná?

Maca je díky svému přírodnímu původu velmi šetrná. Vzhledem ke svým účinkům je vhodná pro muže a ženy, jež si přejí zvýšit plodnost. Maca patří mezi adaptogeny a pomáhá tak tělu vyrovnat se s následky psychického, emočního i fyzického stresu. Vhodná je proto i při zvýšeném psychickém vypětí, fyzické zátěži nebo potřebě zlepšit kvalitu spánku. Zároveň má stimulační účinky, které podporují vitalitu, odolnost a sílu. Dále může pomoci zmírnit příznaky období, kdy přirozeně dochází k hormonálním výkyvům jako menopauza, andropauza nebo menstruace (PMS). Maca je velmi bezpečná i pro dlouhodobé užívání. Doplňky stravy s macou nejsou určené pro děti a těhotné a kojící ženy.

 • Zvýšení energie: Maca může pomoci zvýšit fyzickou energii a výdrž, což může být užitečné pro sportovce a ty, kteří potřebují zvýšit svou vitalitu.
 • Ženy v menopauze: Někteří věří, že Maca může pomoci zmírnit některé příznaky menopauzy, jako je návaly horka, nespavost a náladové výkyvy.
 • Podpora duševního zdraví: Díky svým adaptogenním vlastnostem může Maca pomoci lidem lépe zvládat stresové situace.

✅ Jaké jsou účinky Macy?

Pomáhá zvyšovat psychickou i fyzickou vitalitu a udržovat hormonální rovnováhu. Tradičně je užívána pro svůj pozitivní vliv na plodnost, redukci hmotnosti i spánek.

 • Posiluje psychickou a fyzickou vitalitu
 • Podporuje reprodukční funkce u mužů i žen
 • Napomáhá nastolit hormonální rovnováhu v organizmu a zmírnit projevy související s přirozenými hormonálními změnami (andropauza, menopauza, menstruace)
 • Může se podílet na snižování hmotnosti
 • Napomáhá snižovat stres a zlepšit kvalitu spánku

Maca pomáhá zvyšovat hladinu prekurzoru testosteronu (dehydroepiandrosteron, DHEA), jehož snížená hladina je jednou ze tří hlavních příčin nedostatku testosteronu. Obnovení hladiny DHEA napomáhá ke zvýšení hladiny testosteronu, vitality a k psychické pohodě. Vzhledem ke svým adaptogenním účinkům maca pomáhá našemu organizmu vyrovnat se přirozeně s negativními vlivy chronického přetížení i příznaky andropauzy, menopauzy a premenstruačního syndromu (PMS). Pozitivně může působit také při zvětšené prostatě.

✅ Jak macu užívat?

Doporučené denní množství macy není zatím stanoveno. Macu můžete užívat kdykoliv během dne, a to jak ve formě prášku, tak kapslí. V případě kapslí doporučujeme zapít dostatečným množstvím vody. Vždy dodržujte doporučení výrobce. 

✅  Pro koho Maca není vhodná?

Maca je obecně považována za bezpečnou a dobře tolerovanou potravinu a doplněk stravy pro většinu lidí. Nicméně existují určité situace a skupiny lidí, pro které Maca nemusí být vhodná a měla by být konzultována s lékařem. Je to předevšim skupina těhotných a kojících žen, lidé s poruchou štítné žlázy a hormonálními poruchami.

Na našem e-shopu najdete doplňky stravy s vysokým obsahem aktivních složek macy ve formě kapslí i prášku. V nabídce máme i přípravky zcela z přírodních ingrediencí a splňující zásady kosher, BIO, vegan a gluten-free.

 1. Smith, J. D. (2008). The impact of environmental factors on health. Environmental Health Perspectives, 116(7), 893-899. https://doi.org/10.1289/ehp.116-a328

 2. McGowan, J., Sampson, M., Salzwedel, D. M., Cogo, E., Foerster, V., & Lefebvre, C. (2008). PRESS Peer Review of Electronic Search Strategies: 2015 Guideline Statement. Journal of Clinical Epidemiology, 75, 40-46. https://doi.org/10.1016/j.jclinepi.2016.01.021

 

Zobrazit více
Zobrazit méně
Zobrazit více
Zobrazit méně
Filtry
Zobrazeno 31 produktů
 • Značky
 • Příznaky
 • velikost balení
zobrazit další produkty
skrýt další produkty
Upřesnit filtry
Řadit dle: