Můj účet
Přihlášení
Menu

Tryptophan (Tryptofan) / 5-HTP

✅ Co je Tryptophan a jak funguje?

L-tryptophan je esenciální aminokyselina, často také nazývána jako aminokyselina dobré nálady. Tryptofan je hlavní a klíčovou látkou pro biosyntézu důležitých látek jako jsou serotonin, melatonin a nikotinamid (Vitamínu B3) a za přítomnosti vitamínu B6. 

Tryptofan spadá do skupiny esenciálních aminokyseli a měl by být nezbytnou součástí stravy, jelikož si jej tělo neumí tvořit samo o sobě.  Zdrojem L-tryptofanu nalezneme v rostlinných i živočišných bílkovinách jako je kuřecí maso, krutí maso, hovězí maso, mléčné výrobky, kešu oříšky, dýňová semínka, fazole, tuňák, banány, špenát a mnoho dalších potravin.

✅ Jaká je funkce Tryptofanu?

  • Podobně jako ostatní aminokyseliny, i tryptofan hraje roli při budování a opravě svalové tkáně, což ho činí nezbytnou součástí stravy sportovců.
  • V mozku se z tryptofanu syntetizuje serotonin, a nakonec i melatonin, který ovlivňuje biologické hodiny (cirkadiánní rytmus). Vyplavení melatoninu vede k celkovému uklidnění a přípravě na spánek.
  • Díky tvorbě serotoninu a melatoninu má tryptofan značný účinek na činnost centrální nervové soustavy. Má vliv mimo jiné na: náladu, kvalitu a délku spánku, subjektivně pociťovanou únavu, pozornost, kognitivní schopnosti a paměť.

✅ Co je to 5 HTP?

 5-HTP je zkratka pro 5-hydroxytryptofan, což je chemická sloučenina, která se přirozeně tvoří v těle. 5-HTP je prekurzorem neurotransmiteru serotoninu, což znamená, že je předchůdcem serotoninu. Serotonin je chemická látka, která má v těle mnoho funkcí, včetně regulace nálady, spánku, chuti k jídlu a citlivosti na bolest. 5-HTP se běžně využívá jako doplněk stravy. Lidé ho často užívají za účelem zlepšení nálady, zlepšení psychické pohody, podpory spánku a regulace chuti k jídlu. 

 

 

Zobrazit více
Zobrazit méně
Zobrazit více
Zobrazit méně
Filtry
Zobrazeno 14 produktů
  • Značky
  • Příznaky
  • velikost balení
zobrazit další produkty
skrýt další produkty
Upřesnit filtry
Řadit dle: