Můj účet
Přihlášení
Menu

Nejčastější chyby fitness začátečníků. 6 největších omylů.

Začali jste chodit do fitka a máte chuť to vzdát, protože výsledky neodpovídají vašim představám? Možná za to může jenom začátečnická chyba. Jaká? Jirka Vacek jich pro vás zmapoval 6. Přečtěte si, jestli se některá netýká i vás.

✅ 1. Čekáte rychlé výsledky

Poctivě trénujete, a přesto vám přijde, že na vás cvičení není vidět? Nevzdávejte to! Změny se dostaví až po 2–3 měsících pravidelného tréninku. Tělo si totiž teprve zvyká na nový režim a většinou potřebuje 5–10 týdnů, než se začne něco dít. Mějte tedy trpělivost a dodržujte dál svůj tréninkový plán. Když nepolevíte, vybudujete si základ, ze kterého budete těžit po celý první rok cvičení. To je doba, kdy bude vaše dřina nejvíc vidět. 

✅ 2. Zvedáte moc těžké váhy

Tělo není stroj, proto ho hned na startu nepřetěžujte těžkými činkami a závažím. Svaly to možná dají, ale šlachy ještě nejsou v dostatečné formě, takže riskujete zranění. A protože fitness nováčci nemívají perfektně zvládnutou techniku, je možné, že se budete potýkat s dysbalancemi. – Některé svaly a klouby přetížíte, jiné naopak zapojíte minimálně. Kromě toho, že si zaděláváte na zdravotní potíže, si navíc můžete zafixovat špatnou techniku, která vám pak bude komplikovat cvičení i jako pokročilým.

✅ 3. Nedbáte na stravu

Cvičíte a říkáte si, že jídelníček začnete řešit až později? Pak se nedivte, že nemáte výsledky, které by měly odpovídat vašemu tréninkovému úsilí. Samotný pohyb nestačí. Kvalitní strava s vyladěným poměrem bílkovin, sacharidů a tuků je už od začátku nezbytnou součástí vašeho fitness plánu. Nechte si poradit od profíka, který vám doporučí, co (ne)jíst, když chcete nabrat svaly nebo zhubnout. 

Mrkněte na naše videa s výživový poradcem Petrem Havlíčkem a Jirkou Vackem. 

✅ 4. Napodobujete ostatní

Ani namakaný borec, kterého v posilovně obdivujete, nemusí cvičit správně. Potvrzují to Jirkovy zkušenosti s kulturisty, kteří mají špatnou techniku a ta se s nimi veze i několik let. Je tedy lepší makat sami za sebe a neodkoukávat způsob cvičení u ostatních. Snadno se naučíte zlozvyky, které vám budou komplikovat trénink.

✅ 5. Kopírujete profíky

Kupujete si časopisy, sledujete videa a pročítáte cvičební plány profesionálních kulturistů... Tohle všechno začátečníky láká k napodobování, které nadělá víc škody než užitku. Profíci jsou v tréninku úplně jinde – zatímco vy teprve nabíráte objem, oni už svoje svaly vytvrzují. Věnují se pokročilým technikám a vaším úkolem je naučit se ty základní. Pamatujte, že i šampioni museli nejdřív projít fází, ve které se teď nacházíte. Nesnažte se nic uspěchat a vytrvejte jako oni. 

✅ 6. Myslíte si, že bez dopingu to nejde

Tady Jirka varuje – Nezahrávejte si s vlastním zdravím! Svaly se dají budovat i bez dopingu, ať už vám kdokoli tvrdí opak. Nesnažte se urychlit výsledky pomocí zakázaných látek, nestojí to za to! 

Mrkněte na celé video a další užitečné rady společně s Jirkou Vackem.

Nezapomínejte na kvalitní zdroj bílkovin + další tipy

Pestrá a vyvážená strava je základ. Příjem kvalitních bílkovin by měl být u cvičících jedinců vyšší, než u necvičící populace. Nezapomínejte bílkoviny doplňovat z kvalitních zdrojů - kvalitní maso, ryby, vejce, nebo třeba proteinový nápoj. S výběrem se inspirujte našími tipy níže. 

PROM-IN CFM Pure Performance

Nativní syrovátkový (whey) protein nejlepší kvality vyrobený metodou CFM (cross flow microfiltration – mikrofiltrace zkříženým tokem přes keramické filtry) zachovává maximum bio-aktivních frakcí původní suroviny. Bez umělých barviv či jiných zbytečných složek navíc. 


SMARTFUEL 100 % whey protein 

100 % proteinu je získáno šetrně přímo z čerstvého mléka pocházejícího od krav z kontrolovaných evropských chovů, pasoucích se na pastvinách a krmených výhradně trávou, výsledkem je nejvyšší možná kvalita bez zbytečných aditiv. Syrovátkový koncentrát je vhodný pro sportovce i k běžnému doplnění bílkovin. Podporuje regeneraci, udržení a budování svalové hmoty. 


BIOTECHUSA 100% Pure Whey

100% syrovátkový protein s vysokým obsahem bílkovin (až 80%), v každé dávce 6000mg BCAA, s minimem tuku a sacharidů bez přidaného cukru, lepku ani aspartamu. Díky tomu je v tomto špičkovém produktu zachováno ideální aminokyselinové spektrum s vysokou biologickou hodnotou.


Guma na cvičení SET 3 ks - Tere.fu

​Sada tří odporových gumiček, pro posilování nohou a zadku. Textilní guma má protiskluzové pásky, takže se nemusíte bát, že bude sjíždět a rolovat se. S gumičkami zastanete všechny cviky, jako jsou dřepy, výpady, hip trusty, rumunské mrtvé tahy, roznožování a další.


Rukavice Power System No Compromise

Rukavice určené pro profesionální sportovce a intenzivní cvičení. Vrchní část rukavice je vyrobena z prvotřídní a trvanlivé kůže. Kvalitní rukavice zpevňující oblast zápěstí a zajišťující perfektní stabilitu ruky.


Další fitness doplňky >>>


Mohlo by vás zajímat:

Jak cvičit doma? 

Další videa s domácím cvičením zaměřeným na ruce, břicho a zadek jsme pro vás vybrali v předchozím článku. Inspirujete se?

Jak cvičit s odporovou gumou? Ukázková videa. Nejlepší expandér pro cvičení nohou?

Nejlepší cviky na zadek s odporovou gumou. V tomto článku najdete základní popis článků plus videa z našeho youtube.

Sleduj nás i na sociálních sítích: