Můj účet
Přihlášení
Menu

Není proteinela jako proteinella. Pomazánkový skandál?

Rady, tipy, triky

Ořechová másla jsou hitem, který hýbe fitness světem. Málokdo takové máslo/pomazánku ještě nezkusil a dnes skoro každá "fitness" firma, nějaký svůj druh másla nabízí. Porovnáme si dvě která nesou stejný název, ale složením se naprosto odlišují. Bude to Proteinela od Czech Virusu a Proteinella od Bodylabu. Nebudeme to zdržovat a pustíme se rovnou do toho.

Nutriční hodnoty na 100g
Proteinella (BL)
Energie
580kcal / 2434kJ     
510kcal / 2108kJ
Bílkoviny
26g
21g
Sacharidy / Cukry
14,5g / 7g
6,6g / 1,6g
Tuky / nasycené
49g / 9g
40g / 5,9g
Vláknina
7,4g
13g
 
Složení (% zastoupení)
Sladidlo (maltitol)
neobsahuje
?
Rostlinný tuk (řepkový, palmový, kokosový)      
neobsahuje
?
Lískové ořechy
30%
11%
Arašídy
45%
neobsahuje
Syrovátkový proteinový izolát
10%
?
Belgická čokoláda
10%
neobsahuje
BIO panenský kokosový olej
5%
neobsahuje
Odtučněný kakaový prášek
neobsahuje
6%
Emulgátor (sojový lecitin (sója))
neobsahuje
?
Aroma
neobsahuje
?

 

U většiny másel se těžko dostaneme kaloricky pod 500kcal. Jsou to jednoduše energetické bomby, se kterými by se to nemělo přehánět, ačkoliv jsou „fitness“. Proteinella od Bodylabu je v tomto případě méně kaloričtější, protože obsahuje o pár gramů méně všech základních makroživin, ale zato má v převaze sladidlo. Obě firmy se snaží, aby měl výrobek co nejméně jednoduchých sacharidů (cukrů) a vyšší podíl bílkovin.  Na nutričních hodnotách tedy nevidím nic zajímavého.

Pokud se mrkneme na složení, tak tam už je to zajímavější:

Jak vidíme, Bodylab se nám s procentuálním zastoupením složek až tak nesvěřil, takže si s tím budeme muset poradit a dopočítat podle nutričních hodnot. Říkám dopředu, že není šance procentuální zastoupení přesně určit, ale pokud se budeme řídit určitými pravidly, zvládneme zastoupení jednotlivých složek alespoň odhadnout.

Povinností výrobce je, aby složky, které produkt obsahuje, šly sestupně od nejvýše zastoupené, až po tu nejméně zastoupenou. Tudíž z toho logicky plyne, že nejvíce zastoupené je sladidlo, následně rostlinný tuk,… Sladidlo na prvním místě? Ajaj…

SLADIDLO (Maltitol)

Energetická hodnota tohoto sladidla je 2,5kcal na 1g. Můžeme tedy podle toho zjistit, kolik energie nám Maltitol v produktu zabírá. To uděláme tak, že vypočítáme množství energie pro bílkoviny, sacharidy a tuky. To, co nám zbyde, bude Maltitol.

Pokud Vás to zajímá, zde je to rozebrané: Tuků je v něm 40g. Energetická hodnota 1g tuku je 8kcal. Z toho plyne, že tukům připadne 320kcal. Sacharidů je v něm 6,6g. Energetická hodnota 1g sacharidu je 4kcal. Sacharidům klapne 26,4kcal. Bílkovin je v něm 21g. Energetická hodnota 1g bílkoviny je 4kcal. Bílkovinám připadne 84kcal. Celkem si tedy vezmou 430,4kcal energie. Produkt má celkem 510kcal. Zbyde nám cca 80kcal, které musejí někam připadnout – maltitolu. Někoho může napadnout, že si vezme část energie ještě vláknina. Bohužel to jsou jen odhady. Stačí podělit 80kcal energií, kterou nese Maltitol (2,5kcal) a zjistíme, že je v produktu na 100g celkem 32g maltitolu. Procentuální zastoupení sladidla je tudíž v Proteinelle +-32%

ROSTLINNÝ TUK

Procentuální zastoupení lískových ořechů naštěstí známe. Je to 11g lískových ořechů na 100g Proteinelly. Tohle množství lískových ořechů nese 7g tuků, 2g bílkovin a 2g sacharidů. Pokud odečteme od 40g tuků (obsahuje Proteinella na 100g) 7g tuku z lískových ořechů a 3g z ostatních složek zbyde nám 30g tedy tuků tam je 30%. Ať jsou mé odhadované výpočty více, či méně přesné, už teď je jisté, že více jak polovina produktu je tvořena sladidlem a rostlinným olejem!

SYROVÁTKOVÝ PROTEINOVÝ IZOLÁT

Proteinella obsahuje celkem 21g bílkovin na 100g produktu. Můžeme z 21g bílkovin odečíst 2g bílkovin, které nesou lískové ořechy. Zbyde nám celkem 19g bílkovin, které připadají z hlavní části izolátu.  Izolát má 90g bílkovin na 100g. Jednoduchou trojčlenkou ((100*19)/90) zjistíme, že je produkt tvořený z +-21% syrovátkovým proteinovým izolátem.

EMULGÁTOR a AROMA

Tohle bývá zanedbatelné množství někdy i v desetinách procent. Těžko odhadovat.
Vypočítané hodnoty si hoďme do tabulky, ať je to přehlednější.

Složení (% zastoupení)
Proteinela (CV)    
Proteinella (BL)
Sladidlo (maltitol)
neobsahuje
+-32%
Rostlinný tuk (řepkový, palmový, kokosový)    
neobsahuje
+-30%
Lískové ořechy
30%
11%
Arašídy
45%
neobsahuje
Syrovátkový proteinový izolát
10%
+-21%
Belgická čokoláda
10%
neobsahuje
BIO panenský kokosový olej
5%
neobsahuje
Odtučněný kakaový prášek
neobsahuje
6%
Emulgátor (sojový lecitin (sója))
neobsahuje
?
Aroma
neobsahuje
?

Když tohle vidím, trošku lituji, že jsem se do tohoto porovnávání vůbec pouštěl.

Co si budem. Tabulka mluví za vše.

Proteinela od Czech Virusu je ořechové máslo, které obsahuje nejvyšší podíl arašídů (45%). To jsou sice luštěniny, ale většina z vás je za ořechy považuje a v sortimentu e-shopů se většinou arašídová másla vyskytují mezi ořechovými. Skoro z poloviny se tedy jedná o arašídové máslo, které obsahuje slušnou dávku lískových ořechů, kdy společně zaujmou z produktu 75%! Zbylých 25% se rozdělí mezi syrovátkový proteinový izolát (10%), který navýší bílkoviny v produktu, kvalitní belgickou čokoládu (10%), co vylepší chuť Proteinely. Jediné „zlo“ je kokosový olej (vylepšuje chuť a konzistenci), který obsahuje zbytečně moc nasycených mastných kyselin. Je tam však zastoupený z pouhých 5% a je BIO panenský, takže konečnému poměru mezi nenasycenými a nenasycenými mastnými kyselinami vůbec neublíží. Jedná se tedy o kvalitní produkt s výborným složením.

Proteinella od Body Labu? Na obalu je lískový ořech, kterého tam moc není (11%). Čokoláda na obalu a popisek „Chocolate spread“ (v překladu čokoládová pomazánka) mě také poměrně děsí, 6% odtučněného kakaového prášku v kombinaci s rostlinným olejem. No, někdo to možná považuje za čokoládu. Jediné plus asi můžeme dát za +-21% proteinového izolátu.

Jinak se bohužel jedná z více jak poloviny o sladidlo (+-32%) a rostlinný tuk (+-30%). To bohužel není zrovna potěšující. Nebudu tady ještě shazovat navíc palmový olej, který se řeší hlavně z etického důvodu, protože vzhledem k množství nasycených kyselin ho tam ani nebude nějaké velké množství. Každopádně, pokud jde někomu o etiku, tak alespoň víte, že tam je. Proteinella od Bodylabu je jedno velké zklamání.

S Proteinelou od Czech Virusu jsou to úplně odlišné produkty a "Virusácká" Proteinela je lepší, kvalitnější a tvořená z rozumnějších surovin.

Vidíte, že dát na nutriční hodnoty někdy nestačí. Zkoumejte složení, zajímejte se a nekupujte to jen proto, že je to na fitness stránce a mělo by to být tím pádem OK.

Sleduj nás i na sociálních sítích: 

ZDROJ: ROMAN GRIGAR