Můj účet
Přihlášení
Menu

Tipy jak zlepšit obranyschopnost těla. Jak posílit imunitu?

Pravý podzim už je v plném proudu a nepřipomíná nám to jen čím dál tím víc se zkracující den, ale i posmrkávající kamarádi, kolegové a kolemjdoucí. Imunita neboli obranyschopnost je biologická funkce organismu, která brání tělo před škodlivými vlivy, jako jsou bakterie, viry, mikroorganismy, ale i toxiny a další nežádoucí prvky. Je mnoho způsobů, jak podpořit svou imunitu, ať už to je otužování, dostatečným přísunem ovoce a zeleniny, ale také některé doplňky stravy, na které se v dnešním článku mrkneme.

Vitamín D3

Slunce později vychází a dříve zapadá. A to nemá vliv jen na naši psychiku, ale i na imunitní systém. Vitamin D3 je také označován jako tzv. regulační hormon, který hraje velkou roli v udržení zdraví a správné funkce orgánů a tkání lidského těla (svaly, tkáně). Vitamin D3 má komplexní účinky na imunitní systém, aktivuje tvorbu ochranných protilátek proti virům a bakteriím a tudíž je klíčový jako prevence nachlazení a chřipek a potlačuje nežádoucí autoimunní reakce. 

 

Zinek

Zinek je minerál, který je v našem těle zastoupený opravdu málo, ale o to větší má význam. Přispívá k posílení obranyschopnosti organismu a urychluje proces uzdravování. Snižuje průvodní jevy nachlazení jako je kašel nebo teplota. Mimo jiné zlepšuje stav kůže, vlasů a nehtů a v neposlední řadě napomáhá proti únavě. 

Doporučená dávka zinku je pro člověka 10mg. Aktivní sportovci mohou užívat 15-20mg. Celý článek o zinku najdete ZDE.

 

Multivitamin

Komplex vitaminů a minerálů jsou ideální nejen na podporu imunity, ale nabízejí komplexní podporu celého organismu. 

 

Vitamín C

Vitamin C neboli kyselina askorbová je pro naše tělo klíčová. Hraje hlavní roli v komplexu fyziologických funkcí, potřebných pro udržení homeostázy (stálost vnitřního prostředí). Vitamin C je známý pro jeho antioxidační působení v ochraně tkání a orgánů před oxidačním stresem a s tím souvisí jeho role v prevenci řady onemocnění. 

 

Vitamín E

Jedna z nejpodstatnějších funkcí vitaminu E je antioxidační činnost, díky které chrání buněčné membrány před poškozením volnými radikály. Je to jeden z nejdůležitějších antioxidantů v těle. Mimo jiné hraje důležitou roli v ženském hormonálním systému a je nazývám také jako hormon plodnosti. Vitamin E neboli tokoferol je slovo odvozené od řeckého slova „tokos“ porod a „pherein“ (nésti).

 

Koenzym Q10

Koenzym Q10 najdeme ve většině buněk lidského těla, protože je nezbytný pro produkci energie. Zhruba od 20tého roku začíná produkce koenzymu Q10 klesat. Koenzym napomáhá posilovat imunitní systém, protože tkáně a buňky zapojené do imunitní funkce jsou vysoce závislé na energii, a proto vyžadují odpovídající zásobu CoQ10 pro optimální funkci. 

 

Nejlepší vitaminy a minerály. Jakou formu zvolit? Dávkování. V jakou denní dobu je užívat? S jídlem nebo na lačno? 

Mohlo by vás zajímat:

Syrovátkové proteiny jsou pravděpodobně nejznámější a nejvyužívanější proteiny, s jakými se na trhu dnes můžete setkat, a proto jsme mrkněte na ty nejkalitnější.

 

Hořčík však patří k těm nejdůležitějším zejména proto, že se podílí jako faktor na stovkách enzymatických reakcí a také proto, že ho má většina populace nedostatek.

Sleduj nás i na sociálních sítích: