Můj účet
Přihlášení
Menu

Kolagen

Základem vláken pojivových tkání je kolagen, nerozpustný a nejvíce zastoupený protein v živočišné říši.

Kolagen (Collagen) je nenahraditelná, ve vodě nerozpustná bílkovina, ze které je tvořena velká část našeho těla. Je základní stavební jednotkou všech pojivových tkání, tedy kostí, kloubů, vazů, šlach i chrupavek a tedy oblíbenou složkou doplňků určených k výživě kloubů. Do těch se používá nejčastěji ve formě želatiny (denaturovaného kolagenu) nebo kolagenního hydrolyzátu (denaturovaného kolagenu rozštěpeného na menší jednotky – peptidy).

V současnosti známe minimálně 28 různých druhů kolagenu, ale lidské tělo se skládá především z typů I, II a III.

Z biomechanického hlediska rozlišujeme dva základní druhy kolagenů - fibrilární a nefibrilární.

FIBRILÁRNÍ KOLAGENY – Nejrozšířenější typ I nacházíme v kůži, šlachách, kostech, rohovce, plicích a cévách. Kolagen typu II se vyskytuje prakticky pouze v chrupavce. Typ III se nachází v elastických tkáních (cévy, pokožka embrya, plíce), ve zvýšeném množství je zastoupený ve starších a vysoce namáhaných šlachách.

NEFIBRILÁRNÍ KOLAGENY – Mezi nejlépe prostudované kolageny tohoto druhu patří typ IV, tvořící struktury bazálních membrán, které představují specializované struktury ležící na hranicích tkání, nacházející se pod jednotlivými buňkami různých druhů. Dalším zástupcem nefibrilárního kolagenu je typ VII, který vzájemně spojuje vrstvy kůže, pokožku a škáru. Kromě výše zmíněných můžeme vyzdvihnout úlohu, například typu VI (zachování celistvosti tkání), typu XIV a XVIII (bazální membrány) a další.

Zobrazit více
Zobrazit méně
Zobrazit více
Zobrazit méně
Filtry
Zobrazeno 12 produktů
  • Značky
  • Příznaky
  • velikost balení
  • příchuť
Upřesnit filtry
Řadit dle: