Můj účet
Přihlášení
Menu

Čím nakrmit střevní mikrobiom? Jak se podepisuje psychika na našem trávení?

Rady, tipy, triky

Podzim máme spojený nejen s padajícím listím, ale i padající imunitou. Ta je zkoušena nejen změnou počasí a hojným výskytem různých onemocnění, ale i stresem. 

Stres zabijákem bakterií

To, že se imunitní systém odvíjí od našeho střevního mikrobiomu, už mnoho z nás tuší. To, že je ale střevní mikrobiom závislí nejen na stravě, ale i na naší psychické pohodě či nepohodě, si už tak moc často neuvědomujeme. Strava je něco, s čím se pracuje snadněji, přece jen vybrat vhodný jogurt, kvalitní zeleninu či přímo cílená probiotika se zdá být jednodušším úkolem než jednou pro vždy v práci oznámit, že budu pracovat skutečně jen osm hodin. 

Petr Havlíček a Jirka Vacek na téma o detoxikaci střev a střevního mikrobiomu. Ve videu se mimo jiné dozvíte, jaký má vliv stres na naše trávení, nebo jak se stravuje Petr Havlíček.

Jděte cestou bio potravin

Více než na množství snězených porcí kefírů či kimchi si dejte záležet na skutečné kvalitě. Fakticky zajímavým pomocníkem v péči o náš střevní mikrobiom mohou být výběrové kousky, které přirozeně dozrály a pro jejich ochranu nebylo nutno použit řadu sice zákonem povolených, ale zdraví né vždy prospěšných chemických látek. Především pesticidy totiž významně ovlivňují kondici našeho střevního mikrobiomu a velmi jednoduše jej narušují. Výběrem zeleniny a ovoce ve skutečně bio kvalitě tak svému mikrobiomu skutečně pomůžete. 

Kvašená zelenina vs. chemie

Kvašená zelenina či fermentované mléčné výrobky jsou důležitou součástí naší stravy, ale doposud spíše přeceňovanou v boji za lepší mikrobiom. Tyto potraviny mohou mikrobiom podpořit jen částečně. A co hraje proti? Menší pestrost mikroorganismů použitých při fermentaci, jejich nedostatečná charakteristika a popis výrobce, a nakonec také možnost, že některé fermentované potraviny jsou pro někoho nevhodé. Používané kultury jsou často producenty biogenních aminů, které mohou vyvolat alergickou reakci. 

Naproti tomu stojí doplňky stravy a léčiva s přesně popsaným složením mikroorganismů, druhově cílených, a především technologicky zpracovaných tak, aby bakterie až do střeva skutečně dorazily. Budeme-li chtít jít ještě dál, můžeme sáhnout po technologiích, které už dnes nabízejí probiotika šitá na míru. Tedy taková, která jsou připravena přesně pro střevo a mikrobiom uživatele. Ale jako všechny novoty moderní doby, i tato nabízí otázku, zda vše nebude za pár let jinak. Za zmínku ale tato cesta rozhodně stojí. Jsou totiž mezi námi tací, kteří z různých důvodů potřebují pro svou rodinu bakterií něco víc, něco jistějšího než domácí jogurt.   


Podpořte střevní mikrobiom doplňky stravy

Probiotika

Probiotika jsou kultury živých bakterií (rodu Lactobacillus a Bifidobacterium), které upravují bakteriální mikroflóru tlustého střeva, upravují pH v tlustém střevě a zabraňují množení hnilobných bakterií. Probiotika jsou prospěšná po užívání antibiotik, ovlivňují správnou funkci trávicího systému, zvyšují odolnosti organismu, ovlivňují syntézu některých vitamínů, vápníku a hořčíku a další.
Kategorie Probiotika >>>

 

SimpleBiotix Měsíční kůra

​Dvoufázový doplněk stravy s probiotiky, prebiotiky a ostatními blahodárnými látkami. Ranní kapsle nastartuje tělo do nového dne a večerní napomáhá regeneraci a lepšímu spánku.

Swanson Ultimate 16 probio kmenů

Oblíbené probiotikum s 16ti jedinečnými kmeny k doplnění bakterií a prebiotika FOS.
Unikátní podpora tlustého střeva a imunitního systému.

Optibac Kids Gummies

Želé s ovocnou příchutí zachutná každému z nich a zároveň jim poskytne probiotikum, prebiotikum, vápník a vitamín D3. Želé Kids Gummies výborně chutná a zároveň neobsahuje žádná umělá sladidla ani konzervanty.


Na toto téme se také rozpovídal Petr Havlíček a Jirka Vacek ve videu: STŘEVNÍ MIKROBIOM | Proč má největší vliv na trávení psychika? Probiotika, prebiotika a enzymy.

I přesto všechno je jídlo tím, na čem bychom měli stavět. A nejen proto, že je to tak jednoduché, zařazujme kvašenou zeleninu, nakládané okurky, kysané zelí, ale také třeba červenou řepu či cibuli. Samotná kvalita domácího produktu vedle hromady bakterií, které vznikají v procesu kvašení, společně s vlákninou, dělají z nakládané zeleniny oprávněně královnu mezi superpotravinami. Je pro nás probiotikem i prebiotikem zároveň. 

BOX: Čemu všemu musí bakterie odolat?

Probiotické bakterie v potravinách musí cestou zažívacího traktu čelit mnohým nástrahám. Trávicí enzymy obsažené ve slinách, mikrobiom v samotných ústech, lipázy, proteázy degradující buněčné bílkoviny v žaludku či kyseliny ovlivňující pH nejen v žaludku. To vše likviduje i prospěšné mikroby putující trávícím traktem. I přesto velká část mikroorganismů přežije a doputuje až do cílového tlustého střeva.

Zdroj: Adela Skoupa

Mohlo by Vás zajímat:

Nejlepší protein pro ženy? Proteiny na hubnutí.

Protein je jedním z nejpoužívanějším doplňkem ve výživě vůbec. Který je pro ženy nejlepší? 

Kreatin dávkování - jak kreatin užívat, kolik a kdy?

Kreatin je svalový energizér, který přímo zvyšuje výkon svalů. Látka, která podporuje růst čiré svalové hmoty a nepřímo snižuje hladinu podkožního tuku. Ale víte jak ho užívat, kolik a kdy? 

Jak zlepšit spánek a podávat maximální výkony

Kvalitní spánek umožňuje psychofyzickou regeneraci. Zlepšuje hormonální kvalitu a s ní všechny spojené procesy jako je regenerace, budování svalové hmoty, hubnutí, ale i koncetrace, zapamatování si informací atd. 

Sleduj nás i na sociálních sítích: