Můj účet
Přihlášení
Menu

Nejlepší detox pro naše tělo? Jak si nezničit zdraví a metabolismus.

Jak nejlépe detoxikovat tělo? Víte, že si můžete i ublížit?

Internet nás zásobuje příspěvky o detoxech a půstech, ve kterých tvrdí, jak je důležité tělo očistit. Obzvlášť po zimě nebo pokud se chystáte začít hubnout. Oblíbené "detoxy" jsou ovocné šťávy, celerové šťávy a kokosová voda a nebo prostě půst, kdy nejíte nic. Naše tělo má tu skvělou schopnost, že nás detoxikuje 365 dní v roce 24 hodin denně. Více probereme v článku.

JAK VYČISTIT TĚLO OD TOXÍNŮ?
Kůže, plíce, játra, trávicí trakt, ledviny a lymfatický systém, to je náš dokonalý detoxikační sytém, který neustále eliminuje toxické látky metabolismu.

JAK FUNGUJÍ DETOXY?
Pokud začnete užívat místo běžné stravy ovocné šťávy a vychytávky, pravděpodobně snížíte příjem živin a dostanete se do kalorického deficitu. Také navýšíte příjem vlákniny a samozřejmě funguje i placebo efekt. Pokud přidáte „detoxikační“ čaje, které mají často diuretické, ale i projímavé účinky, začnete se zbavovat vody, poklesnou glykogenové zásoby, vyprázdní se střeva a to má za následek krátkodobý pokles hmotnosti. 

Bylinkové čaje nejsou špatné, umí pomoci s trávením, nafouklým břichem a podporou trávení. Šálek bylinkového čaje (př. mátový, fenyklový) vám neublíží. Podívejte se vždy na krabičku, co doporučuje výrobce, některé bylinky by se neměly užívat dlouhodobě.

Petr Havlíček a Jirka Vacek pro vás natočili video o půstech a detoxech.

Časová osa podcastu:

0:00 Úvod
1:10 Hubnutí díky půstu. Tělo přestane po 24h spalovat glukózu a pálí tuk?
3:00 V nutriční ketóze a při hladovění dochází k pálení svalů.
4:10 Kdy vyzkoušet půstování a proč? Není půst jako půst.
6:24 Jak často zařazovat půst a jak ho uchopit?
7:20 Názor na půstování několik dnů a týdnů.
9:47 Je půstování pro každého? Kdo by se ho měl vyvarovat?
10:50 Vede půstování k poruchám příjmu potravy?
12:40 Prapodivný dotaz na půstování a udržení svalů.
19:32 Hubnutí pomocí půstu, protože to je rychlé.
21:40 Kam vede snaha o rychlé hubnutí?
23:20 Závěr


NÁŠ TIP! Czech Virus Greens Pro

V každé dávce je skutečně funkční množství látek (2 g chlorelly, 2 g spiruliny, 0,5 g mladého ječmene a 0,5 g mladé pšenice). Vysoké množství aktivních látek, ale zároveň má super chuť. 


Jaké nesou detoxy zdravotní rizika? 

Co se ovocných šťáv týče, z velkého přísunu si můžeme narušit střevní mikrobiom. Navíc přísunem pouze ovocných a zeleninových šťáv vyřadíte z jídelníčku tuky a bílkoviny, které jsou pro náš detoxikační systém nezbytně důležité. V neposlední řadě na ovocno-zeleninových šťávách přijímáte opravdu velké množství cukru. U 5 ovocných freshů to je cca 200 gramů cukru.

Fungují detoxikační doplňky stravy? Nejúčinější detox?

Doplňky stravy, které mají pomáhat s očistou organismu, podporou regenerace jater či trávicího systému opravdu fungují. Většina z nich je založená na přírodních extraktech, které se používaly po staletí. Ať už je to Ostropestřec mariánský, jež je silným antioxidantem a má vliv na činnost jater. Napomáhá k trávení a funkci jater a jejich pročištění. Ale i již výše zmíněné řasy a rostliny Spirulina, Chlorella, Mladý ječmen, Mladá pšenice nebo Resveratrol, který je silným antioxidantem. 

Poslechněte si podcast o detoxu s Jirkou Vackem a kluky z Institutu moderní výživy - Lukášem Roubíkem a Miloslavem Šindelářem.

Snad Vám tento článek trochu osvětil celé tohle detoxové šílenství. Ano, je opravdu těžké si přiznat, že to je hloupost a nevyzkoušet to, obzvlášť, když to propaguje nějaká vaše oblíbená celebrita.

Mohlo by Vás zajímat:

Hubnutí pro začátečníky. Co je to kalorický deficit?

Pokud nevíš, jak začít hubnout, vždycky to bude těžký a dlouho u toho nevydržíš. V tomhle článku se dozvíš základní pojmy a principy, jak to funguje, na čem záleží, aby šla kila konečně dolů. 

Nejúčinější dieta? Co je nejdůležitější při hubnutí?

Máte nějaký svůj výživový styl a tvrdě si stojíte za tím, že je to ta nejlepší možnost, jak shodit přebytečná kila nebo nabrat svalovou hmotu a žádná jiná neexistuje, ale každý jsme jiný a na každého působí něco jiného. Přesto mají ty nejúčinější redukční diety společné charakteristické znaky. Jaké to jsou? 

TOP 5 SUPLEMENTŮ | Nejlepší doplňky stravy pro sportovce i nesportovce. Jaká suplementace má cenu?

Trenér Jirka Vacek vám ukáže nejlepší fitness doplňky stravy pro sportovce, ale i nesportující část populace. Jedná se o deficitní vitamíny a minerály, které v našem těle chybí. Jak se projevuje jejich nedostatek?

Sleduj nás i na sociálních sítích: