Můj účet
Přihlášení
Menu

Nejlepší detox pro naše tělo? Jak si nezničit zdraví a metabolismus.

Jak nejlépe detoxikovat tělo? Víte, že si můžete i ublížit?

Internet nás zásobuje příspěvky o detoxech a půstech, ve kterých tvrdí, jak je důležité tělo očistit. Oblíbené "detoxy" jsou ovocné šťávy, celerové šťávy a kokosová voda a nebo prostě půst, kdy nejíte nic. Naše tělo má tu skvělou schopnost, že nás detoxikuje 365 dní v roce 24 hodin denně. Více probereme v článku.

CO NEBO KDO NEJLÉPE DETOXIKUJE TĚLO?
Kůže, plíce, játra, trávicí trakt, ledviny a lymfatický systém, to je náš dokonalý detoxikační sytém, který neustále eliminuje toxické látky a zplodiny metabolismu.

JAK FUNGUJÍ DETOXY?
Pokud začnete užívat místo běžné stravy ovocné šťávy a vychytávky, pravděpodobně snížíte příjem živin a dostanete se do kalorického deficitu. Také navýšíte příjem vlákniny a samozřejmě zde funguje i placebo efekt. Pokud přidáte „detoxikační“ čaje, které mají často diuretické, ale i projímavé účinky, začnete se zbavovat vody, poklesnou glykogenové zásoby, vyprázdní se střeva a to má za následek krátkodobý pokles hmotnosti. 

Každopádně bylinkové čaje nejsou špatné, umí pomoci s trávením, nafouklým břichem a podporou trávení. Šálek bylinkového čaje (př. mátový, fenyklový) vám neublíží. Podívejte se vždy na krabičku, co doporučuje výrobce, některé bylinky by se neměly užívat dlouhodobě.

Petr Havlíček a Jirka Vacek pro vás natočili video o půstech a detoxech.

Časová osa podcastu:

0:00 Úvod
1:10 Hubnutí díky půstu. Tělo přestane po 24h spalovat glukózu a pálí tuk?
3:00 V nutriční ketóze a při hladovění dochází k pálení svalů.
4:10 Kdy vyzkoušet půstování a proč? Není půst jako půst.
6:24 Jak často zařazovat půst a jak ho uchopit?
7:20 Názor na půstování několik dnů a týdnů.
9:47 Je půstování pro každého? Kdo by se ho měl vyvarovat?
10:50 Vede půstování k poruchám příjmu potravy?
12:40 Prapodivný dotaz na půstování a udržení svalů.
19:32 Hubnutí pomocí půstu, protože to je rychlé.
21:40 Kam vede snaha o rychlé hubnutí?
23:20 Závěr


NÁŠ TIP! Czech Virus Greens Pro

V každé dávce je skutečně funkční množství látek (2 gramy Chlorelly, 2 gramy Spiruliny, 0,5 gramů mladý ječmen, 0,5 gramů mladá pšenice). Vysoké množství aktivních látek, ale zároveň super chuť. 


Jaké nesou detoxy zdravotní rizika? 

Co se ovocných šťáv týče, z velkého přísunu si můžeme rozhodit střevní mikrobiom, ale jsou tu i další negativa. Přísunem ovocných a zeleninových šťáv vyřadíte z vašeho jídelníčku tuky a bílkoviny, které jsou pro ten náš detoxikační systém nezbytně důležité a hlavně játra bez aminokyselin, nejsou schopny svou práci odvádět jak mají. V neposlední řadě na ovocno-zeleninových šťávách přijímáte opravdu velké množství cukru. U 5 ovocných freshů to dělá zhruba 200 gramů cukru.

Další podcast je trochu starší, ale informace v něm jsou k nezaplacení. Na detoxy se podíval i Jirka Vacek s kluky z Institutu moderní výživy s Lukášem Roubíkem a Miloslavem Šindelářem.

Snad Vám tento článek trochu osvětil celé tohle detoxové šílenství. Ano, je opravdu těžké si přiznat, že to je hloupost a nevyzkoušet to, obzvlášť, když to propaguje nějaká vaše oblíbená instagramová celebrita, ale nezapomínejte, že nikdo nevidíme, jak to ve skutečnosti je. 

Mohlo by Vás zajímat:

HIIT nebo Cardio? Co je lepší pro hubnutí? 

Nemálo z nás začíná se shazováním přebytečných tukových zásob. Nejdůležitější je samozřejmě vhodná  úprava stravy  a druhý velmi důležitý bod je i  pohyb , na který se velmi často ptáte. Co je nejlepší při hubnutí?

Nejúčinější dieta. Co je nejdůležitějí při hubnutí?

Máte nějaký svůj výživový styl a tvrdě si stojíte za tím, že je to  ta nejlepší možnost , jak  shodit  přebytečná kila nebo  nabrat svalovou  hmotu a  žádná jiná neexistuje , ale každý jsme jiný a na každého působí něco jiného. Přesto mají ty nejúčinější redukční diety společné charakteristické znaky. Jaké to jsou? 

Zdroj: www.institutmodernivyzivy.cz, facebook.com/modernivyziva

Sledujte nás i na sociálních sítích: