Můj účet
Přihlášení
Menu

Je pro hubnutí lepší silový trénink nebo kardio?

Rady, tipy, triky

Co označujeme jako kardio?

Kardio je určitým protipólem silového cvičení, protože nevyužívá žádné činky, ale snaží se dosáhnout vyšší tepové frekvence a tím pádem maximalizovat spalování tuků. Označení “kardio” je v tomto případě na místě, jelikož pohybová aktivita s aerobní frekvencí je velmi vhodná pro posílení kardiovaskulárního systému. A nutno dodat, že si v tomto typu aktivity každý najde to své - můžete v rámci kardia provádět rychlou chůzi, běh, plavání, bruslení, jízdu na rotopedu nebo cokoliv dalšího, co vás baví a co vám aktuální možnosti dovolí. Navíc se vůbec nemusíte stresovat nějakými konkrétními čísly, protože ideální tepová frekvence pro spalování tuků je u každého jiná. Jednoduchá poučka říká, že kardio aktivitu byste měli provádět zhruba v takové intenzitě, že zvládnete vést plynulý dialog bez zadýchávání. Pokud máte k dispozici chytré hodinky automaticky měřící váš tep, stačí vědět, že byste se měli pohybovat zhruba na 60 - 70% vaší maximální tepové frekvence.

Co označujeme jako silový trénink?

Silový trénink je trénink, který využívá nějakou zátěž a narozdíl od kardia se sportovec pohybuje v nižší tepové frekvenci a zařazuje pravidelné pauzy. Cílem takového cvičení je zvyšovat sílu, posilovat nervový systém a postupem času i budovat svalovou hmotu. Spolu se silovým tréninkem jde ruku v ruce také nutnost periodizace a správného plánování tréninků. Pokud si můžete dovolit cvičit častěji, určitě je dobrou volbou rozdělit si trénink na partie, jestli můžete do fitka třeba jen třikrát týdně, ideálním řešením je fullbody trénink.


Tak v čem je silový trénink lepší?

Jestli jste správně pochopili obě dvě tréninkové možnosti, které lze využít pro pálení tuků, možná si říkáte, proč byste vůbec měli provádět nějaký silový trénink? Kardio je účinnější, stačí mi kratší doba a navíc můžu trávit čas různými aktivitami, ne jen ve fitku. Jak jistě tušíte, celá problematika má jeden velký háček. 

Když se snažíte o redukci tuku, měli byste se snažit o zachování co největšího množství svalové hmoty. Možná proto se v každém článku dočtete o důležitosti bílkovin a podle nás se rozhodně vyplatí i jejich doplnění ve formě suplementu. Pokud budete držet své tělo v kalorickém deficitu a navíc si budete pomáhat kardiem, dojde k nežádoucímu zpomalení metabolismu a svaly, které spotřebují největší množství energie, budete ztrácet. Když naproti tomu zařadíte silové cvičení, svaly budou při dostatečném příjmu bílkovin růst a tělo bude produkovat více anabolických hormonů, díky nimž budete dietní období lépe zvládat a vybudujete i nějakou svalovou hmotu.

Pokud by vás téma diety a cvičení zajímalo dopodrobna, určitě doporučujeme video od Jirky Vacka, který se na toto téma rozpovídal na našem YouTube kanále:


Silový trénink a kardio mohou jít ruku v ruce

Je důležité si uvědomit, že silový trénink nestojí v opozici vůči kardiu, ale tyto dva druhy tréninku mohou jít ruku v ruce. Vše ale záleží na tom, jak máte nastavený svůj denní režim. Já sám využívám v dietě většinou oba dva tyto typy tréninku najednou a po docvičení silového tréninku se ještě zhruba půl hodiny věnuji kardiu. Důvod je prostý, díky tomu skvěle zvýším svůj kalorický výdej a mohu si tak dovolit sníst za den podstatně více kalorií než kdybych dělal pouze jednu z těchto aktivit. Vše se ale odráží od toho, jak si svůj tréninkový a stravovací systém nastavíte. Základním kritériem úspěšné diety je podle mého názoru to, zda vás aktivity a stravování baví. Uzpůsobte si tedy styl diety svým potřebám a fitko a kardio třeba pravidelně střídejte, když vám to bude vyhovovat.

Co si z dnešního článku tedy odnést?

Z dnešního článku byste si měli odnést především to, že silový trénink, ač na první pohled spálí méně kalorií než kardio, ve skutečnosti přináší i další benefity. Nesmíte totiž podcenit význam udržení svalové hmoty v dietě - číslo na váze je jedna věc, ale poměr svalové hmoty a tuku je stejně důležitá. Pokud máte dostatek času a možností, určitě je skvělou volbou obě aktivity nakombinovat, kdybych ale měl vybrat pouze jednu variantu, rozhodně bych pro pálení tuků preferoval pořádný silový trénink.

Zdroj: Miroslav Dvořák

Mohlo by Vás zajímat:

Zásobník cviků na zadek. Nejlepší cviky pro pevný a kulatý zadek. Top 10 cviků.

Pevný a kulatý zadek je snem každé holky. Máme pro vás několik cviků, které vám pomohou hýžďové svaly zpevnit i zakulatit. 

Tréninkový plán na 4 dny

Máme i tréninkový split na 4 dny! V tomto článku najde odkazy na jednotlivé tréninky i videa s mnoha užitečnými radami, jak se vyvarovach chyb, aby tvůj trénink byl perfektní.

Sleduj nás i na sociálních sítích: