Můj účet
Přihlášení
Menu

Co mám jíst po tréninku? A co je anabolické okno?

Je důležitější jídlo před tréninkem nebo po tréninku?

Jídlo po cvičení je mnohem důležitější, než jídlo před cvičením, protože doplňuje to, co jsme vyčerpali a vrací živiny zpět do rovnováhy. Trénink spouští proces adaptace na výkon. Cvičení je katabolický děj, kdy svaly ničíte a nebudujete, jídlo po tréninku doplňuje živiny, aby mohlo budovat a regenerovat tkáně a dostalo se do anabolismu. 

Co je anabolické okno a jak ho maximálně využít?  

Dříve se říkalo, že se člověk musí najíst do hodiny po tréninku, dneska již víme, že anabolické okno trvá několik hodin, udává se až 24h. Rozhodně jídlo zbytečně neodsouvejte, obzvlášť pokud máte dvoufázový trénink, měli byste se najíst, co nejdříve. 

Co si dát k jídlu po cvičení? 

Pokud tělo zatěžujete tréninkem, není žádoucí ho navíc zatěžovat i těžko stravitelným jídlem, protože energii potřebujete dát do anabolizace a ne do náročného trávení jídla. Dopřejte si lehce stravitelné jídlo a bílkoviny nejlépe s anabolickým efektem, což je syrovátková bílkovina, protože je inzulinogenní. 


NÁŠ TIP: Smartfuel 100% whey protein je vyroben z čerstvého mléka od krav z kontrolovaných EU chovů, pasoucích se na pastvinách. Syrovátkový koncentrát je vhodný pro sportovce i k běžnému doplnění bílkovin. Podporuje regeneraci, udržení a budování svalové hmoty.

NÁŠ TIP PRO VEGANY: BiotechUSA Vegan Protein, je ideální rostlinný protein, protože obsahuje více zdrojů bílkovin (hrachový izolát, rýžový izolát a další) díky kterému pokryjete kompletní aminokyselinové spektrum, čehož u jednosložkových vegan proteinů dosáhnout nelze.


Anabolické jídlo se liší od druhu sportu, protože je rozdíl zda máte trénink na kole, na hokeji, v boxu nebo v fitness centru. Ve všech případech přebytek tuků v potréninkovém není zcela žádoucí. Kachna s knedlíkem tedy nebude ideální volbou. Dejte si na talíř snadno stravitelné bílkoviny v podobě drůbežího masa nebo ryby. Nezapomeňte na dobře stravitelnou přílohu (rýže, těstoviny, brambory)přiměřeného množství zeleniny a trochu kvalitních tuků (olivový olej, máslo, ghí). Nemusíte se bát ani kvalitního pečiva (př. kvasový chléb) se sýrem, marmeládou, máslem či kvalitní drůbeží šunkou. Řešením může být i tuňák v konzervě.

Co jíst po vytrvalostním tréninku?

U vytrvalostních sportů se vyčerpává spíše glykogen. Vytrvalci svalových vláken moc nepoškodí, obzvlášť u nízké intenzity, ale mají vysoký energetický výdej. Je tedy žádoucí doplnit více sacharidů a méně bílkovin. 

Co jíst po silově vytrvalostním tréninku?

Silově vytrvalostní trénink, jako je třeba box nebo hokej, si žádá více energetické jídlo, které je zároveň bohaté na dobře stravitelné bílkoviny. Poměr mezi bílkovinami a sacharidy by měl být vyrovnaný.

Co jíst po silovém cvičení?

Po silovém tréninku musí jednoznačně dominovat protein, ale je to na zvážení, jak byl trénink intenzivní. 

  • proteinová kaše s ořechovým krémem a ovocem
  • proteinové palačinky s džemem
  • krůtí plátek na přepuštěném másle s rýží 
  • kvasový chléb s máslem nebo sýrem a šunkou
  • vejce s pečivem a zeleninou
  • proteinové smoothie s ovocem 

Co se stane, když se po cvičení nenajím. Zhubnu rychleji tuk?

Vynechat jídlo po cvičení není cesta k rychlejšímu hubnutí a spalování tuků, naopak můžete začít přicházet o svaly. Vynechat jídlo po cvičení znamená, že tělo nebude mít dostatek živin ani energie pro následnou regeneraci a obnovu svalových tkání. Trénink je pro svaly katabolický proces a aminokyseliny z nich odchází pryč. Svaly jsou narozdíl od tuků aktivní hmota (spotřebovává energii), takže čím více si svalů udržíte, tím lépe budete spalovat, proto jídlo po cvičení určitě nevynechávejte.

Co když mám trénink večer a co jíst před spaním? 

Večerní trénink celkově není ideální. Jsou tři věci, které jsou zásadní, co potřebuji pro udržení a nárůst svalové hmoty a regeneraci: Trénink, jídlo a spánek

Regenerační procesy se dějí v hlubokém spánku a večerní trénink narušuje spánek, přestože to nemusíme pociťovat. Ať už vám jde o hubnutí nebo růst svalové hmoty, měli byste mít trénink nejpozději 5 - 6 hodin před spaním, aby se tělo stačilo zklidnit.  

Připravte si lehké jídlo, dobře stravitelné, ikdyby s pomaleji stravitelnou bílkovinou. Tvaroh s banánem, protein casein. Zde je dobrá volba dát si i tekutou stravu. Udělejte si koktejl bohatý na živiny: ovoce, řecký jogurt, protein a trochu tuků, vyzkoušet můžete ořechový krém nebo MCT tuky


NÁŠ TIP: Produkt pro nastartování anabolismu? Zkus Recovery od Jirky Vacka.

Celou svou kariéru se zabývám problematikou suplementace. Vyzkoušel jsem mnohé produkty a vždy jsem měl v hlavě úvahu, že by bylo fajn vytvořit produkt, který by splňoval všechna kritéria pro danou schopnost. Pokud se bavíme o sportovním výkonu, musíme si uvědomit, že po svém těle požadujeme maximální výsledky a to si žádá maximum úsilí, vyčerpání a poškození svalové tkáně, což následně vede k náročnější regeneraci. Abychom mohli dosahovat maximálních výsledků, musíme tělu zajistit maximální regenerační schopnost.


Shrnutí: Jídlo po cvičení hraje podstatnou roli, ať už se snažíme o nárůst svalové hmoty nebo spalování tuků. Potréninkové jídlo je důležitější, než jídlo před tréninkem a neměli bychom ho nikdy vynechávat, protože si tím zajistíme spíše odbourávání svalové hmoty, než spalování tuků. Jídlo by mělo být lehce stravitelné s dávkou kvalitních bílkovin, sacharidů i přiměřeném množství dobrých tuků.

Mohlo by vás zajímat:


TOP 5 SUPLEMENTŮ PRO RŮST SVALŮ | Jak pomáhají doplňky s nárůstem svalové hmoty?

Co je potřeba na růst svalů? Jak a které suplementy nám můžou pomoci s nárůstém svalů? 
 

Co jíst před cvičením? Jak správně jíst před tréninkem?

Dobře zvolené předtréninkové jídlo může posunout váš trénink dopředu, ať už je to síla, výdrž, délka tréninku či jeho intenzita a samozřejmě i načasování jídla před tréninkem hraje významnou roli. 

Nastartování anabolismu? Recovery by Jirka Vacek

Recovery obsahuje funkční látky k nastartování anabolických procesů a podporu regenerace těla.

Sleduj nás i na sociálních sítích: 

Časová osa podcastu:

0:00 Úvod
Je důležitější jídlo před tréninkem nebo po tréninku?
4:15 Co je anabolické okno a jak funguje? 
7:35 Co by mělo potréninkové jídlo obsahovat? 
14:00 Kolik jíst tuků po tréninku? Je to žádoucí?
18:00 Co se stane, když se po cvičení nenajím. Zhubnu rychleji tuk?
23:35 Co když mám trénink večer a nechci se ne nacpávat před spaním? 
30:05 Jaký protein po tréninku zvolit? Jaký protein pro vegany po cvičení?
33:15 Má smysl dát si protein, když budu do dvou hodin cvičit? 
34:40 Jaké doplňky stravy mají po tréninku smysl? 
38:00 Tip na jídla po tréninku
39:45 Jaké jídlo jí Jirka Vacek po cvičení? 
41:45 Sůl před tréninkem?