Můj účet
Přihlášení
Menu

Omega kyseliny

Proč a jak užívat omega 3, pro koho jsou vhodné, na co si dát pozor a jak poznat nedostatek.
Omega 3 (ω-3) je skupina nenasycených mastných kyselin, která se v organizmu podílí na mnoha biologických procesech. Nejznámějšími zástupci jsou DHA (kyselina dokosahexaenová), EPA (kyselina eikosapentaenová) a ALA (kyselina alfalinolenová), u nichž byl prokázán pozitivní vliv na zdraví. Omega 3 mastné kyseliny mají mimo jiné příznivý vliv na srdečně-cévní systém i svalový a pohybový aparát.

Pro koho jsou omega 3 vhodné?

Omega 3 mastné kyseliny patří mezi esenciální látky, které si naše tělo nedokáže vytvořit samo a musí je přijímat stravou. Omega 3 řadíme do skupiny dobrých tuků. Ty by v našem jídelníčku měly převažovat, protože na rozdíl od tuků s převahou nasycených mastných kyselin (např. živočišné tuky, kokosový nebo palmový tuk) jsou pro naše zdraví prospěšné. Omega 3 najdete především v

 • rybách (losos, makrela, sleď, pstruh);
 • mořských zvířatech (krunýřovka krilová);
 • ořeších (vlašské ořechy);
 • rostlinných olejích (řepkový, sójový).

Abychom měli v jídelníčku dostatek omega 3, měli bychom do něj alespoň 2× týdně zařadit ryby i další rostlinné zdroje. V České republice je přitom obecně příjem omega 3 z hlediska prevence často nedostatečný. Jejich suplementace formou doplňků stravy je tak vhodná pro většinu z nás.

Účinky omega 3

Náš organizmu potřebuje pro mnoho základních biologických funkcí, včetně vstřebávání vitamínů, dostatek tuků. Je ale důležité, aby se jednalo o správné tuky, tedy s převanou nenasycených mastných kyselin.

Vliv omega 3 nenasycených mastných kyselin na zdraví je předmětem zkoumání již více než 100 let. Vědci se přitom velmi často zaměřují na roli omega 3 v prevenci srdečně-cévních onemocnění. Opakovaně tak prokázali souvislost mezi nedostatkem těchto esenciálních matných kyselina a jejich rozvojem. Omega 3 nejen že snižují viskozitu krve a celkově usnadňují průtok krve cévami, ale pomáhají snižovat hladinu LDL (zlého) cholesterolu v krvi a zároveň pozitivně ovlivňují hladinu HDL (hodného) cholesterolu v krvi. Zjednodušeně je tak možné říci, že pomáhají regulovat hladinu tuků v krvi.

Omega 3 jsou také skvělým způsobem, jak podpořit

 • imunitní systém;
 • kognitivní funkce (paměť a vybavování si);
 • pohybový aparát;
 • budování svalové hmoty;
 • dobrý zrak;
 • správný vývoj dítěte v době těhotenství.

Suplementace omega 3 mastných kyselin je vhodná v rámci regenerace po fyzické zátěži, která může negativní ovlivnit imunitní systém. Větší náchylnost k infekcím se přitom objevuje jednu až devět hodin bezprostředně po výkonu.

Rozpoznat nedostatek omega 3 přitom není zcela jednoduché. Mezi možné projevy patří suchá kůže, ale také zvýšená únava, změny nálad nebo zhoršené soustředění a paměť.

Jak omega 3 užívat?

Doplňky stravy obsahující omega 3 užívejte vždy spolu s jídlem, ideálně bohatým na tuky. Ty zvyšují vstřebatelnost a využitelnost omega 3 v organizmu. Jídlo navíc může zakrýt pachuť rybiny a nepříjemný pocit v ústech, který se u některých doplňků stravy může objevit.

Doporučený denní příjem omega 3 není stanoven. Obecně by se ale měl pohybovat od 500 do 1 000 mg denně. Vždy se doplňků stravy se řiďte pokyny výrobce.

Na co si dát pozor – omega 3 vs. omega 6

Omega 3 jsou jen jednou ze skupin omega mastných kyselin. Zapomínat nesmíme ani na omega 6. I když jsou omega 6 pro naše zdraví nezbytné, mají jedno velké ALE. Mimo jiné i proto, že zatímco omega 3 jsou známé pro své protizánětkové účinky, omega 6 mají naopak prozánětlivý vliv. Ten je sice důležitý například v případě hojení ran, na druhou stranu ale může podporovat chronický zánět. V jídelníčku je velmi důležitý vyrovnaný poměr 2:1 až 3:1 ve prospěch omega 6 mastných kyselin. Bohužel v současné době není výjimkou, že omega 6 převládají, a to i v poměru 16:1. Nepoměr může mít přitom za následek zhoršení glukózové tolerance, inzulínovou rezistenci a zvýšení glykémie. Ty jsou přitom rizikovým faktorem diabetu II. typu i obezity.

Na našem e-shopu najdete prémiové doplňky stravy s vysokým obsahem omega 3 jak v tekuté formě, tak v kapslích. Nejprodávanější tekuté Omega 3  - Prémiový islandský rybí olej s příchutí pomeranče, u něhož trojitá filtrace oleje zajišťuje nulový rybí zápach. Díky formě tekutého oleje představuje tento výrobek vysoký příjem omega 3

Nordbo Omega-3 olej představuje špičku mezi rybími oleji z hlediska čistoty, čerstvosti, udržitelného chovu ryb a ohledu k životnímu prostředí. Zatímco průmyslovým standardem u běžných olejů je produkce trvající 6 až 12 měsíců od momentu ulovení ryby, olej Nordbo je stáčen do lahviček 3-4 hodiny od ulovení. Tento krok je velmi důležitý, protože jakákoliv ryba se po vylovení začne velmi rychle rozkládat a oxidovat. Z tohoto důvodu je rychlé a šetrné zpracování velmi zásadní a to zejména vzhledem k nejvyšší kvalitě a čistotě, ale také vzhledem k neuvěřitelně čerstvé a neutrální chuti. Zatímco u standardních průmyslově zpracovaných rybích olejů pochází ryby často z Jižní Ameriky (Peru nebo Chile) a stráví někdy i měsíce na cestě, olej Nordbo je vyráběn na udržitelné rybí farmě s certifikací ASC, která je maximálně 50km od místa zpracování. Vzniká tak minimální stopa CO2 a olej si zároveň zachovává čerstvost a velmi vysoký přirozený obsah mastných kyselin.

Při získávání rybího oleje, který je přirozeným zdrojem omega 3 nenasycených mastných kyselin, je u doplňků stravy důležitý způsob purifikace, tedy čištění, respektive odstranění veškerých nežádoucích kontaminujících látek. Olej v doplňku stravy Prom-in Native Omega 3 není získáván za pomocí hydrolýzy, esterifikace a následné deesterifikace. Obsažené triglyceridy jsou tak v původní formě.

V naší nabídce najdete i Zinzino BalanceOil - Velmi kvalitní směs rybího oleje, bohatá na Omega-3 mastné kyseliny EPA a DHA. Doplněno o vybraný extra panenský olivový olej s vysokým obsahem polyfenolů. Suplementace BalanceOil udržuje hladinu mastných kyselin EPA a DHA a správný poměr mastných kyselin Omega-6:3 v těle. Přispívá k normální funkci mozku, srdce a imunitního systému.

Zobrazit více
Zobrazit méně
Zobrazit více
Zobrazit méně
Filtry
Zobrazeno 64 produktů
 • Značky
 • Příznaky
 • velikost balení
 • příchuť
zobrazit další produkty
skrýt další produkty
Upřesnit filtry
Řadit dle: