Můj účet
Přihlášení
Menu

1. Stupeň - suplementační pyramida. Nejdůležitější vitamíny a minerály.

Suplementační pyramida se řídí jednoduchým pravidlem ,,od základu k vrcholku“. Stejně tak jako v životě má vše určitou posloupnost, jako například vzdělání, kdy také nepřeskakujeme jednotlivé stupně, tak také v rámci suplementace jsou produkty, na kterých je vhodné stavět dříve, než dospějeme k těm úplně nahoře.

Je potřeba zdůraznit, že naprostý základ je kvalitní skladba stravy a vyvážený jídelníček, aby tělo mohlo využít maximum z něj a teprvé poté přichází na řadu suplementy, které dopomůžou jídelníček doplnit, zkvalitnit a obohatit o látky, kterých máme v těle nedostatek a obtížně je zvládáme tělu dodat běžnou stravou.

MIKROŽIVINY X MAKROŽIVINY
 

Zde se nenechte mást, jelikož to, že má něco název mikro, neznamená, že není stejně důležité jako makro. Důležitá je určitá rovnováha. Bohužel se stává, že příjmáme mnohem více makroživin než mikroživin, jelikož jejich příjem je pro nás snadnější a mnohdy upřednostňován. K nerovnováze dochází především proto, že v dnešní době nejsou potraviny příliš bohaté na mikroživiny a proto jsou to právě mikroživiny, antioxidanty a esenciální mastné kyseliny, které tvoří základ suplementační pyramidy – viz obrázek.

Možná Vás to překvapuje, ale věřte, že vyvážený příjem právě těchto faktorů jakou jsou vitamíny, minerály, antioxidanty a omega 3 a 6 mastné kyseliny jsou zásadní pro: optimální fungování organismu, optimální zpracování jednotlivých živin (cukry, tuky, bílkoviny), optimální naladění imunitního systému (obranyschonost), zrychlení regenerace.

Vitamíny a minerály
 

Většina běžně dostupných multivitamínu na které můžeme narazit nebudou mít optimální a hlavně dostačující zastoupení vitamínů. Dá se říci, že mnohdy uvidíme u všeho 100 % DDD* a tím je výrobce z obliga. Dává do produktu 100 % množství, které jsou udány jako doporučené denní dávky, tak co víc bychom měli chtít, že ano? Bohužel tyto informace berou často lidé jako dostatečné a vyhovující. Je dávno potvrzeno studiemi, že vitamíny  jako například vitamín C, vitamíny skupiny B, vitamín D a v neposlední řadě také vitamín E, který je brán jako velice silný antioxidant potřebuje tělo příjmat v několika set násobně vyšších dávkách, než těch, které jsou uvedený jako 100 % DDD.

Ještě složitější je to v případě minerálů, který obvykle pořizujeme jako multiminerál. Když to řekneme zjednodušeně, zatímco u vitamínů si musíme dávat pozor hlavně na obsah, tak u minerálů řešíme obsah a také formu minerálu, která je velice důležitá, jelikož vysoký obsah minerálu nám nic neřekne o skutečné využitelnosti. Jako odstrašující případ hovoříci za vše by nám mohl posloužit například oxid hořečnatý, jehož využitelnost je pouze 4 %!

Je tedy na čase říct si jaké máme formy minerálů a blíže si je specifikovat – anorganická, organická a chelátová.

  • Anorganická forma – jedná se o nejprostší formu minerálů, který není na nic navázaný a jeho využitelnost je prakticky nulová, jak demonstruje příklad uvedený výše. Mezi tyto anorganické formy patří: uhličitan, oxid, chlorid, hydroxid, síran atd..
  • Organická forma – jedná se o lepší a lépe využitelnou formu minerálů, ne však stále ideální. Organické formy představují vazbu jedné organické kyseliny na minerál, tedy ORGANICKÁ KYSELINA – MINERÁL. Mezi nejčastěji používané organické formy minerálů patří: Glukonan, mléčnan, citronan, fumaran, bisglycinát atd..
  • Chelátová forma – chelát vychází z latinského názvu ,,kleště“. Na základě vědeckých studií o pohybu minirálních látek v těle bylo zjištěno, že právě tzv. Chelátové formy minerálů jsou nejlépe využitelné naším tělem. Chelát představuje vazbu minerálu na dvě aminokyseliny, kde je sevřen v tzv. kleštích. V praxi to tedy vypadá následovně – AMINOKYSELINA – MINERÁL – AMINOKYSELINA.

V podstatě se dá říci, že kvalitní multivitamin/multimineral můžeme vyřešit jedním produktem. Tato forma je pro uživatele určitě pohodlnější a praktičtější. Ideálním přípravkem, který má vyvážené spektrum vitamínů v dostatečném zastoupení a minerály v chlelátových vazbách je Vita Solution, Nexgen 60 nebo Nexgen Pro.

Multivitamínový/multiminerálový přípravek je dále vhodné doplnit vyššími dávkami vitamínů C a D3, který je často brán spíše jako hormon než jako vitamín a má pro lidský organismus velký přínos a sehrává důležitou roli nejen ve správném fungování naší imunity, ale také v nabírání svalové hmoty a regeneraci.

O co je však dobré určitě multivitamínový/multiminerálový doplněk stravy obohatit je ZMA, které prokazatelně zlepšuje hladiny anabolických hormonů, které dále vedou k lepším svalovým přírůstkům. ZMA  prokazatelně vysoký vliv na kvalitu spánku, což znamená lepší regeneraci organismu po tvrdém tréninku. Důležité je opět vybírat tak, aby byly minerály v ZMA obsažené – tedy hořčík a zinek v chelátových formách. Produkt, který obsahuje vysoké dávky zinku (Mono-L-methionin zinečnatý – chelát) a hořčíku (Aspartát hořečnatý – chelát)  je ZMA MAX od českého výrobce Czech Virus.

Omega 3,6 nenasycené mastné kyseliny
 

Dalším velice podceňovaným doplňkem stravy jsou Omega 3 nenasycené mastné kyseliny. Dát tomuto produktu označení ,,zdravý tuk“ je příznačné, nikoli však dostačující, jelikož si zaslouží mnohem větší pozornost pro jeho pozitivní účinky na lidský organismus. Hraje také klíčovou roli v celé řadě životních procesů v lidském těle např. Regulace krevního tlaku a krevní srážlivosti, zvyšování imunity a má také protizánětlivé účinky. 

Lidské tělo je schopné vytvořit si téměř všechny mastné kyseliny kromě dvou – linolenové kyselina, tedy omega 6 a alfa-linolové kyselina, což jsou omega 3. Tyto mastné kyseliny musí organismus získat z potravy a proto jsou označovány jako ,,esenciální mastné kyseliny.“ Důležité je aby byl poměr mezi Omega 3 a Omega 6 nejlépe 1:2, tolerovat však lze i poměr 1:8 ve prospěch omega 6. V praxi je však poměr ve prospěch Omega 6 mnohem větší a právě proto je důležité doplňovat omega 3, které lidský organismus potřebuje. Můžeme tak učinit formou běžné stravy, jelikož se hojně vyskytují především v tučných mořských rybách. Pokud však nezvládáme příjmout dostatečné množství omega 3 v běžné stravě je dobré zvážit doplněk stravy.

Antioxidanty
 

Jestli je něco opravdu opomíjeno, tak to jsou antioxidanty. Právě ty omezují aktivitu volných radikálů, které vznikají v našem organismu jako vedlejší produkt látkové výměny v buňkách. Jsou příčinou celkového chátrání organismu, předčasného stárnutí a hrají význačnou roli při vzniku plicních a srdečních onemocnění. V neposlední řadě jsou to právě volné radikály které vyvolávají rakovinu. Blahodárné účinky antioxidantů tkví v neutralizaci volných radikálů, omezuji jejich aktivitu a snižují pravděpodobnost jejich vzniku nebo je převádějí do méně reaktivních nebo nereaktivních stavů. Svojí činností přispívají k ochraně imunitního systému. Proces neutralizace volného radikálu funguje tak, že k sobě antioxidant přitáhne volný elektron z volného radikálu a ochrání tak tělesnou buňku před okradením.Nejvýznamnějšími antioxidanty jsou vitamíny A, B6, C, E, zinek, selen, Green tea, ostropestřec Marianský. 

Při volbě suplementů bychom tedy neměli zapomínat na výše uvedené produkty, které na první pohled nemají možná takový vliv na výkonost, jako ty co se nacházejí v pyramidě na vyšších příčkách a ukážeme si je v dalších článcích, faktem ale je, že jedině zdravý organismus může podávat dlouhodobě dobré výkony a pokud předejdeme nepříjemnostem, které jsou spojeny s onemocněními a únavou vznikající v neposlední řadě na základě stresu, kterému náš organismus vystavujeme ať už v běžném životě, v zaměstnání nebo na základě fyzické aktivity, tak teprve poté můžeme výkonnostně růst.

Druhý stupeň suplementační pyramidy:

 

Nejúčinější dieta. Co je nejdůležitějí při hubnutí?

Máte nějaký svůj výživový styl a tvrdě si stojíte za tím, že je to  ta nejlepší možnost , jak  shodit  přebytečná kila nebo  nabrat svalovou  hmotu a  žádná jiná neexistuje , ale každý jsme jiný a na každého působí něco jiného. Přesto mají ty nejúčinější redukční diety společné charakteristické znaky. Jaké to jsou? 

Proč (ne)řešit sacharidy. Nejlepší rady na hubnutí. Sestav si jídelníček.

​Skoro žádné sacharidy v jídelníčku. Nesmím jíst po 18. hodině. Pokud chci zhubnout musím hladovět. A během den musím jíst každé dvě až tři hodiny, aby tělo furt fungovalo a nezpomalil se mi metabolismus! Pojdme si vyvrátit tyhle hloupé mýty a mrknout proč neřešit sacharidy

Sleduj nás i na sociálních sítích: 

Zdroj: Marian Bureš