Můj účet
Přihlášení
Menu

Hubnutí a diety: Největší mýty. Jak to je doopravdy?

Na internetu najdeme nespočet “zaručených” rad, jak shodit přebytečná kila. Jedna rada většinou popírá tu druhou. Někdo je dietami přímo posedlý, jsou “best friends” a přesto kila jsou přilepená jako moucha na mucholapce. A proč? Protože po zadání do vyhledávače výrazu “dieta” sice vyjede dva miliony šestset osmdesát dvacet pět tisíc třista čtyřicet pět příspěvků, ale kolik jich je relevantních? Pojdmě mrknout na největší dietkářské mýty. 

 
Vynechám všechny cukry a půjde to dolu, určitě!
Je jasné, že čokoládový dortík s nášupem pravé šlehačky, pořádnou porcí posypky a polevy vám kila nespálí, ale není cukr jako cukr! Většina lidí si myslí, že musí z jídelníčku vyhodit přílohy, protože sacharidy jsou zlo. Omyl! Rýže, brambory, těstoviny a luštěniny jsou sacharidy, které Vám dodají potřebnou energii. Nezapomeňte, že jen Váš mozek potřebuje denně 100g sacharidů, aby fungoval správně. Pokud byste si odepřeli sacharidy, budete se cítit unaveně, může Vás bolet hlava, budete protivní, nebudete se dobře soustředit a bude Vás honit mlsná. To znamená větší pravděpodobnost, že selžete, něco zdlábnete a pak začnou ty výčitky, zkažená předsevzetí a zklamání. Ač se tomu budete asi divit, sacharidy by při redukci váhy měly ve vašem jídelníčku zaujímat okolo 40-50% denního příjmu. Je nutné, ale volit takové, které mají nízký glykemický index. 
 
Žádné tuky, bez těch se dobře hubne! 
Uzený bůček si opravdu z jdelníčku vyhoďte. Tuky byste měly omezit hlavně z důvodu jejich energetické vydatnosti, skrývají v sobě dvojnásobný obsah energie oproti sacharidům a bílkovinám. Při redukční dietě by jejich podíl v jidelníčku měl být asi 30%, a neměl klesnout pod 50g. A jaké jsou ty správné tuky? To jsou ty, co udržují normální hladinu cholesterolu a pokud ve stravě nahradí mastné kyseliny, dokážou hladinu cholesterolu i snížit. Řadí se sem olivový olej, lískové ořechy, mandle a celkově oříšky jako takové (takže i arašídové máslo třeba tohle mňam Lucky Alvin ). Dále to jsou ryby (Omega 3), řepkový olej a kvalitní margaríny.
 
Budu jíst nízkotučné a light věci. 
To je ale blbost! Jíst light výrobky opravdu není žádná dieta. A vážně si na tom pochutnáte? Je to řídké jako voda a koukali jste na obsah cukru? Srašný! Navíc zpravidla obsahují více éček, umělá sladidla a víc chemie oproti těm “ne-light”. Tyto výrobky ve většině případů mají vysoký glykemický index, takže za chvíli Vás zase začne honit mlsná a dostanete hlad. Uvažujte selským rozumem. Nebojte se jogurtu, který obsahuje 3% tuku. Určitě tím nepřestanete hubnout. Přidejte do něj čerstvé ovoce, oříšky a skvěle si na něm pochutnáte, navíc doplníte zdravé tuky a sacharidy. 
 
 
Pilulky spalovačů a dietní nápoje fungují
Setkala jsem se s případem známého, který chtěl doporučit spalovač tuků a podal to slovy: “Doporučíš mi něco, při čem budu hubnout, ale abych se nemusel hýbat?”  Chtělo se mi začít smát a ze srandy říct: "Jasně máme tu takové, co pracují, jen když ležíš na gauči a sleduješ telku.", ale při jeho vážném výrazu ve tváři jsem si uvědomila, že to myslí smrtělně vážně, a že tu jsou pořád lidé, kteří stále ještě věří inzerátu v časopise, kde je napsáno: "Při pití tohoto nápoje za týden shodíte 5 kilo." Všechny výrobky, podporující hubnutí a spalování tuků, fungují jako taková berlička. Opravdu nebudete hubnout tím, že budete ládovat pilulky, ale s cvičením, úpravou jídelníčku a správným režimem jsou super podporou. 

 

Ale jak je našemu lidstvu asi předurčeno, jsme závislí na sladkém, taková naše droga. Tady malé doporučení, jak si osladit tvarohy, palačinky, jogurty, vodu, život? 

BiotechUsa Zero sirup 
CUKR STOP se dají nahradit místo těch plných cukru do vody a chutnají skvěle ovocně!
Ochucující kapky, skvělé do jogurtů, tvarohu. 


Sleduj nás i na sociálních sítích: 


Zdroje:
https://sjidelnicek.cz/light-nebo-normalni-vyrobky/
http://kulturistika.ronnie.cz/c-24302-vyzivova-poradna-potreninkove-jidlo-pred-spanim.html
http://www.stob.cz/cs/tuky
http://www.stob.cz/cs/optimalni-pomer-zivin-pri-redukci-hmotnosti