Můj účet
Přihlášení
Menu

Jak na široká záda. Nejlepší cviky na šířku zad. Jak nejlépe zapojit latissimy.

Široká záda by chtěl snad každý, protože opticky zúžují pas a k vysportované postavě prostě patří. Jaké cviky jsou ale nejlepší a jak správně cviky provádět? Pojďte mrknout na nejlepší cviky na záda. 

✅ Shyb

Shyb je jeden ze základních cviků pro budování šířky zad. Chce to ale cvik. Buď můžete využít stroje, kde si můžete váhu odlehčit a nebo použít odporovou gumu, která vás taky nadlehčí a umožní vám cvik udělat technicky správně, než ho rvát za každou cenu a špatně. Nejdůležitější je mít stažené lopatky k sobě, ruce by měli být tak, aby při shybu udělaly pravý úhel. Čím širší úchop budete mít, tím víc vám budou brát zadní delty a né latissimy, které dělají šířku zad. 

✅ Přítahy osy v předklonu 

Tento cvik můžete provádět s nadhmatem i podhmatem. Tělo by musí být co nejvíc předkloněné ale s rovnými zady. Myslete na to, abyste se s přítahy nenarovnali, tělo musí být pořád ve stejné poloze. První pohyb vychází ze stažení/stlačení lopatek a přitažení loktů. Pokud budete osu přitahovat s nadhmatem, posilujete vršek a střed zad. Při podhmatu posilujete střed zad a spodky latissim. Při přitahování podhmate myslete na to, abyste nehýbali zápěstím. 

✅ Přítahy s jednoručkou na lavici

Lavici si sklopíte do úhlu cca 45 stupňů. Na lavici se lehnete celým tělem. Hrudník musí být vypnutý. U tohoto cviku berou hlavně latissimy a střed a spodek trapézu.

✅ Stahování horní kladky (styl pulover) se stálým odporem

Tento cvik je na šířku zad uplně ideální. Stoupnete si od kladky asi na 2 kroky, lehce pokrčíte kolena a předkloníte se. A tahem stahujete kladku. U toho to cviku je důležité nepropínat lokty při stažení. Častá chyba je, že lidé u toho to cviky propínají a lokty a nechávají tak místo zad pracovat biceps. 

✅ Mrtvý tah

Mrtvý tah je základním cvikem, který zatíží svaly téměř celého těla. Od trapézových svalů přes vzpřimovače páteře až po hamstringy. Provádí se zvednutím osy ze země z mírného podřepu do vzpřímené pozice. Základní postoj je cca 2-3cm od osy, aby se tyč dotýkala vašich lýtek až po tom, co zaujmete pozici v podřepu. Páteř musí mít neutrální polohu. Častá chyba je, že se lidé hrbí nebo naopak prohýbají. Před každým opakováním mrtvého tahu je důležité provést hluboký nádech do břicha. Zpevníte střed těla a současně zaberete do svalů stehenních, sedacích i zádových. Rovnoměrný pohyb kloubů je opravdu důležitý. V konečné fázi mrtvého tahu máte propnuté nohy a napřímený trup. Nevydechujte všechen vzduch z plic, neboť byste snížili vnitrobřišní tlak, což by narušilo správnou oporu těla a páteře. Při odkládání činky je dobré snažit se techniku alespoň decentně hlídat i při pohybu dolů. Správně byste měli klesnout do původní pozice, odkud je možné začít další opakování. 

Mrkněte na video, kde Jirka Vacek společně s Kubou ukazují celý trénink zad zaměřený na šířku zad.

Mohlo by Vás zajímat:

Zásobník cviků na zadek. Nejlepší cviky pro pevný a kulatý zadek. Top 10 cviků.

Pevný a kulatý zadek je snem každé holky. Máme pro vás několik cviků, které vám pomohou hýžďové svaly zpevnit i zakulatit. 

Zásobník cviků na záda. Nejlepší cviky pro budování zádových svalů. 

Záda, partie na kterou si nejméně vidíme a jedna z nejdůležitější partií našeho těla. Chce to trénink, správné cviky a plnou koncentraci na trénink. Mrktněte na ty nejlepší cviky.

Zásobník cviků na prsa. Velikost, objem a síla. Nejlepší cviky na prsa.

Přehled všech cviků na prsa na jednom místě včetně popisku a obrázků Najdete zde i instruktážní videa. 


Sleduj nás i na sociálních sítích: