Můj účet
Přihlášení
Menu

Jaké vybírat sacharidy? Mrkněte na nejlepší zdroje sacharidů.

Bulgur, semolina, quinoa, kusus nebo cizrna? Každá má něco do sebe, mrkněte na článek a zjistěte, jak vybírat sacharidy a jaké jsou ty nejlepší a nejvýživnější zdroje?

Bulgur

Bulgur je naklíčená, usušená, nahrubo rozlámaná a uvařená pšenice. Vypadá jako kuskus a i se podobně připravuje. Má příjemnou obilnou vůni a sladkou oříškovou chuť. Je velmi dobře stravitelný obsahuje vitamíny skupiny B a niacin, dále minerály: hořčík, železo, vápník a vlákninu, takže nenadýmá. Obsahuje lepek, proto není vhodný pro osoby s celiakií.

Nutriční informace na 100g
Pšeničný bulgur
Energie
360 kcal
Sacharidy
70 g
Bílkoviny
12,3 g
Tuky
1,3 g

Kuskus

Kuskus je bezvaječná těstovina. Vyrábí se spařením tvrdozrnné pšenice, prosa nebo ječmene, ze kterého se následně vyrábí malé kuličky. Kuskus se nemusí vařit, stačí jej zalít dvojnásobkem horké vody a nechat dojít pod pokličkou. Kuskus, zejména pak v celozrnné variantě, je zdrojem vitaminů skupiny B a minerálních látek, jako je fosfor, železo, vápník, hořčík nebo zinek. Obsahuje lepek, proto není vhodný pro osoby s touto alergií.

Nutriční informace na 100g
Pšeničný kuskus
Energie
355 kcal
Sacharidy
70 g
Bílkoviny
16 g
Tuky
2,5 g

Quinoa

Quinoa jsou zralá semena merlíky chilského. Semena jsou podobná kuskusu nebo amarantu. Narozdíl od nich ale neobsahují lepek a proto je quinoa vhodná pro lidi, kteří mají alergii na lepek. Quionoa je vyloženě výživovou bombou jelikož má vysokou nutriční hodnotou. Díky vysokému podílu hořčíku a vitamínu B2, prospívá lidem trpícím migrénami a jako potravina s velmi vysokým obsahem vlákniny je i velmi dobře stravitelná a obsahuje i základní aminokyseliny.

Nutriční informace na 100g
Quinoa
Energie
373 kcal
Sacharidy
63 g
Bílkoviny
13 g
Tuky
6,1 g

Semolina

Semolina je purifikovaný, rozdrcený endosperm zrna tvrdé pšenice. Získává se v počátečních fázích mlecího procesu. Používá se hlavně k výrobě těstovin. Má větší podíl lepku oproti klasické pšeničné mouce. Semolinová mouka má vyšší nutriční hodnotu, nejen pro zvýšený obsah bílkovin, ale i vyšší obsah minerálních látek. Má nižší glykemický index, než klasická pšeničná mouka a obsažený škrob se tráví pomaleji. Je bohatá na vitamíny skupiny B a dále na minerální látky zinek, hořčík, železo fosfor a vápník.

Nutriční informace na 100g
Semolina
Energie
360 kcal
Sacharidy
73 g
Bílkoviny
12,7 g
Tuky
1 g

Cizrna

Cizrna je skvělým zdrojem rostlinných bílkovin a vlákniny. Jedná se o luštěninu s jemnou oříškovou chutí a lehce krémovou konzistencí. Je cenným zdrojem železa, zinku, kyseliny listové a vitamí nů skupiny B, vitaminu C a E. Obsahuje také nenasycené mastné kyseliny zejména omegu 6.

Nutriční informace na 100g Semolina
Energie 320 kcal
Sacharidy 49 g
Bílkoviny 21 g
Tuky 5,5 g

Podívejte se na video o sacharidech:

Mohlo by Vás zajímat:

Internet nás začátkem jara začne bombardovat příspěvky o jarních detoxech, které tvrdí, jak je důležité se očistit. Tento rok jsou obzvlášť populární ovocné šťávy, celerové šťávy a kokosová voda. Asi jarní úklid? To je ale hloupost. Mrkněte na nový článek a nenaleťte.

 

Hořčík je jedním z nejdůležitějších minerálů pro naše tělo. Né každá forma je ale dobře vstřebatelná. Třeba   oxid hořečnatý, je vstřebatelný pro naše tělo jen ze 4% a přitom je to nejprodávanější forma. Mrkněte na tento článek a vyberte to nejlepší magnesium.

Sleduj nás i na sociálních sítích: