Můj účet
Přihlášení
Menu

Je snídaně opravdu základem úspěšného dne?

Dle Světové zdravotnické organizace (WHO) by snídaně měla tvořit 25 % našeho celkového energetického příjmu. Ale, na otázku jestli ,,Snídat či nesnídat,“ a jestli je snídaně základem úspěšného dne neexistuje správná odpověď. Je to velice individuální záležitostí, a bude se lišit člověk od člověka.

Existuje ideální čas, kdy po probuzení snídat? 

Neexistuje. Je jedno, jestli začnete jíst v osm ráno, hned poté, co se proberete nebo vám více vyhovuje styl alá přerušované hladovění. Pro naše tělo je nejdůležitější celkový energetický příjem za den

Někdo si nedovede představit opustit teplo domova bez jídla. Má potřebu utišit kručící žaludek nebo má čas snídaně spojen s oblíbeným ranním rituálem. Někdo jiný naopak vymění snídani za pár minut sladkého spánku navíc, a snídani či spíše první jídlo dne, si vychutná s chutí zase později. A to je v pořádku. Každý jsme jiný, každý jsme individuální a vyhovuje nám něco jiného. To, že je každé ráno zahlcený Instagram kašemi, lívanci nebo upečenou vonící buchtou, neznamená, že i vy musíte každé ráno sdílet svůj ranní kulinářský um, když po ránu nemáte chuť snídat, tak proč to do sebe hrnout? 

Pakliže – ať už z jakéhokoliv důvodu vynecháváte snídani  - otvírají se vám větší možnosti hodování během dne. Tím, že si svůj energetický příjem necháváte na pozdější hodiny dne, budete ráno více sytí a nebudete se budit s brečícím žaludkem. 

Jak na vyváženou snídani?

Jste-li hrdým členem skupiny #breakfastlover, jistě jste již přemýšleli nad tím, jak by správná snídaně měla vypadat! Podíváme se na jednotlivé makroživiny - bílkoviny. Jejich příjem bychom si měly hlídat v každém jídle. Nakrmí svaly potřebnými aminokyselinami a zabrání jejich katabolismu a díky jejich vysoké sytící schopnosti dokáží udržet pocit hladu na uzdě dalších pár hodin.  

Skvělými zdroji bílkovin je například maso, vejce, šunka, protein, mléčné výrobky (řecké jogurty, cottage,...). Ideálně 20–40 g bílkovin na porci.

Pokud se bude vaše snídaně nacházet kolem tréninku, je žádoucí sacharidy zařadit – můžete vybírat obiloviny v podobě cereálních kašíovesných vločeksypané müsli, kvalitní pečivo a samozřejmě ovoce. Příjem sacharidů by se mohl ve snídani pohybovat v rozmezí 0,5–1 g sacharidů na kilogram tělesné hmotnosti. 

Sacharidy k snídani můžete nahradit tuky, které vás v kombinaci s bílkovinami zasytí na celé dopoledne. Zdrojem tuků na snídani mohou být potraviny přirozeně obsahující bílkoviny i tuky. Jsou to například vejce, kvalitní šunka, mléčné výrobky, ale třeba i avokádo nebo ořechy či ořechová másla.

TIP: Vyzkoušej naše 3 top recepty na zdravé a výborně snídaně! 

Zhubnu se snídaní snáze? 

Pokud si nehlídáte svůj energetický příjem, a nevíte, kolik doopravdy sníte, vynecháváte snídaně a zároveň vás večer přepadne mlsná, je velká pravděpodobnost, že zakopaný pes bude ve zbytečně velkém energetickém příjmu, a nikoliv ve vynechání snídaně nebo večeře. Důležité je mít představu o tom, kolik energie opravdu za den sníte. Můžete tak jednoduše zabránit večerním nájezdům na ledničku a tajné zásoby ve spíži. 

Pokud je vaším cílem redukce tuku, nebude pro vás nejdůležitější otázka snídaně, vynechání svačiny nebo sacharidů k večeři, ale být v kalorickém deficitu. A je jedno, jestli budete snídat ovesnou kaši, vejce s avokádem nebo snídani oželíte. 

Co si z toho závěrem odnést?

Ať už ráno snídáte nebo snídaní nazýváte své první jídlo ve 12 hodin, vždy byste se měli chovat tak, aby vám to bylo příjemné a cítili jste se dobře. Nehladovte půl dne jen kvůli tomu, že vaše oblíbená instagramerka nesnídá a jí až později. Snažte se věřit signálům vašeho těla, více ho poslouchejte a používejte selský rozum. 

Mohlo by vás zajímat:

Kde všude najdu bílkoviny?

Bílkoviny jsou v lidské výživě naprosto nepostradatelné a mají velké množství potenciálních benefitů pro lidské zdraví, celkovou vitalitu a v neposlední řadě i budování svalové hmoty či redukci tuku. Kolik bílkovin jíst a kde všude je najde?

Proč (ne)řešit sacharidy. Nejlepší rady na hubnutí. Sestav si jídelníček.

​Skoro žádné sacharidy v jídelníčku. Nesmím jíst po 18. hodině. Pokud chci zhubnout musím hladovět. A během den musím jíst každé dvě až tři hodiny, aby tělo furt fungovalo a nezpomalil se mi metabolismus! Pojdme si vyvrátit tyhle hloupé mýty a mrknout proč neřešit sacharidy.

Sleduj nás i na sociálních sítích: