Můj účet
Přihlášení
Menu

Proč se (ne)bát palmového oleje ve výživě

Jen těžko byste hledali surovinu tak kontroverzní jako palmový olej. Každý den vychází desítky nových článků opírajících se o zdánlivě relevantní studie a ilustrující palmový olej jako ten největší zabiják, který se v naší současné stravě nachází. Jak je to ale doopravdy? A jak vnímat konzumaci palmového oleje v kontextu sportujících jedinců? Je skutečně tak škodlivý, jak se říká? Odpovědi na tyto a mnohé další otázky získáte v tomto článku. 

Proč se palmový olej vůbec používá? 

I když v kontextu aktuální výživy hovoří většina článků o palmovém oleji jako o jednom produktu, ve skutečnosti rozlišujeme hned dva. Tím prvním je klasický palmový olej, tedy olej z dužiny plodů palmy, druhým je palmojádrový olej získávaný z jader plodů. Důvod, proč se palmový olej v dnešní výživě používá, je stejný jako důvod, proč bývá tak často kritizován a tím je obsah vysokého množství nasycených mastných kyselin. Díky tomu má i specifické vlastnosti - zatímco rostlinné oleje z evropských plodin jsou při pokojové teplotě většinou tekuté, palmový olej je tuhý. A proto se používá nejen do cukrovinek, ale i do slaných potravin, pěčiva nebo různých margarínů.

Lze ho nahradit? 

Dá se palmový olej nahradit? Poměrně těžko. Pevného skupenství je většinou spojené s živočišnými produkty (například vepřové nebo jiné sádlo). Dovedete si ale představit, že by čokoládová tyčinka obsahovala sádlo? Nejspíše by to velmi negativně ovlivnilo chuť a také vnímání sladkosti. Kromě použití živočišných tuků je tu ještě druhá možnost, ztužovat rostlinné tuky. V důsledku toho bohužel vznikají trans-mastné kyseliny, které na lidské zdraví rozhodně nemají pozitivní vliv. 

Nasycené mastné kyseliny znamenají obezitu? 

Nasycené mastné kyseliny (SFA) jsou v evropské stravě ve výrazném nadbytku, proto jsou velmi často spojovány s obezitou a dalších problémů. A nemá cenu zapírat - palmový olej je těmito kyselinami doslova nabitý. I zde je ale třeba ke správnému pochopení problematiky trochu komplexnější pohled.

Je nutné si uvědomit, že nasycené mastné kyseliny si tělo dokáže jednak samo syntetizovat, jednak je přijímá z mnohem více zdrojů a jednak je také potřebuje (podle WHO by měly tvořit až 10% našeho jídelníčku). Velmi často se udává, že palmový olej obsahuje víc SFA než třeba vepřové sádlo. To je naprostá pravda, zatímco sádlo obsahuje kolem 45% SFA, “palmáč” jich má přes 50! Na druhou stranu je nutné dodat, že třeba takové máslo, bez kterého si spousta z nás nedokáže představit snídani, v sobě má dokonce téměř 70% SFA. Kokosový olej, který se stává úspěšným náhradníkem toho palmového má pak přes 90% SFA, ale většina zastánců zdravé výživy na něj přitom nedá dopustit. 

Obrovský problém z ekologického, ne zdravotního hlediska

Předchozí odstavec by vám měl indikovat, že potenciálně je nebezpečnější častá konzumace másla než palmového oleje. Na druhou stranu je nutné uznat, že v dnešní době je palmový (potažmo palmojádrový, nebo jejich kombinace) téměř všude. Zastávám názor, že pokud je možné se mu (tak jako kterékoliv jiné průmyslově zpracované potravině) vyhnout, je dobré to udělat. Vyhodit ale nakousanou proteinovou tyčinku nebo se bát něco sníst kvůli palmovému oleji rozhodně nemusíte. 

Co je ale opravdu závažný problém, je ekologický dopad pěstování palmy. Olej se totiž nepoužívá jen do potravin, mnohem výraznějšími odběrateli je výroba biopaliv a kosmetiky. V důsledku toho je samozřejmě nutné v tropických oblastech vypalovat lesy a zakládat nové a nové plantáže pro pěstování palmového oleje. Z hlediska emisí oxidu uhličitého tedy palmový olej představuje mnohem větší problém než z hlediska výživy člověka

Palmový olej je všude. Ale není to důvod panikařit

Palmový olej je v dnešní době velmi často používanou potravinou a už jen k vysoké úrovni průmyslového zpracování to není dobře. A když se k tomu přidají i reálné ekologické dopady, za kterými pěstování palmy stojí, není co řešit a myslím, že se všichni jednohlasně shodneme na tom, že palmový olej není žádná výhra. Na druhou stranu bojkot této plodiny nijak nepřispěje ke snížení pěstování - i když pomineme důležitost palmy pro biopaliva a kosmetiku, stále jsou největšími odbytišti Asie a Afrika nikoliv Evropa. Doporučil bych zaujmout k palmovému oleji postoj neutrální. Není třeba se ho bát a nevěřte démonizujícím článkům, když fakta mluví jasně. Na druhou stranu není třeba ho vychvalovat nebo nedej bože ho v potravinách vyhledávat. Když si můžete dát skvělou proteinovou tyčinku bez palmového oleje, proč si dávat tu s olejem? 

Zdroj: Miroslav Dvořák

Mohlo by vás zajímat:

Která umělá sladidla jsou škodlivá?

Jen těžko byste hledali kontroverznější složku potravy než umělá sladidla. A není se čemu divit, protože jejich vlastnosti jsou velmi dobré a obsahují mnohem méně kalorií, nebo žádné. Neměli bychom se ale umělých sladidel bát? Mají nějaká negativa přímo ohrožující naše zdraví?

Čím nakrmit střevní mikrobiom? Jak se podepisuje psychika na našem trávení?

Podzim máme spojený nejen s padajícím listím, ale i padající imunitou. Ta je zkoušena nejen změnou počasí a hojným výskytem různých onemocnění, ale i stresem. Čím se bránit a jaké potraviny volit?

Sleduj nás i na sociálních sítích: