Můj účet
Přihlášení
Menu

Rozhovor s kulturistou Petr Bui. Když jdeš vytrvale za tím co chceš, tak to dokážeš.

Rady, tipy, triky

Petra byste na ulici pravděpodobně zaškatulkovali do kategorie úplně obyčejný kluk. Pokud na něj, ale narazíte ve fitku, pravděpodobně si budete sbírat bradu ze země, a když Petra poznáte osobně, tak zjistíte, jak neuvěřitelně to je disciplinovaný a cílevědomý kluk, která má pevný řád. Právě pro to dokázal to, co dokázal.

Ahoj Petře, hodně lidí Tě už zná, tak alespoň malé představení těm, kteří o tobě slyší poprvé.

Ahoj jmenuji se Bui Duc Tiep, ale nechávám si říkat Petr Bui, na instagramu jsem jako @fit_tiepek_ifbb. Jsem narozen 25.10.1991 (takže mi bude 19let už 8 rokem), jo a jsem Vietnamec žijící v ČR od svých 2 let.

Kdy jsi začal s cvičením, co Tě vedlo ke kulturistice a kdy ses poprvé účastnil soutěže?

Cvičit jsem začal někdy na střední škole, ale jen doma – kliky, shyby na palandě, sedy lehy, cviky s jednoručkami. Už nevím kdy přesně jsem zašel poprvé do sklepního fitka, tam jsem chodil půlroku a jednou když tam měli zavřeno, tak jsem zašel do městského fitka Factory pro na Smíchově a tam jsem si to zamiloval. Ke kulturistice mě dohnal rozchod. Po rozchodu člověk ztrácí i velký kus sebevědomí a já hledal něco čím zvýším svoji hodnotu. Poprvé jsem soutěžil na Fitness Mania Klasik v roce 2015, tam jsem skončil na 4. místě, a hnedka druhý den na to na Adel Cup, kde jsem získal stříbrnou medaili, další víkend Partners Cup sem získal bronz.

Co Tě k závodění vede, co je tvojí motivací?

Po první celkem úspěšné sezóně mi narostl nos a začal jsem se vidět výš a výš, ale moje disciplína v tréninku i v jídle víc a víc pokulhávala. A druhou sezónu jsem nebyl spokojený s formou. Tenhle pád mě hodně naučil. Každý rok má člověk jinou konkurenci (jiní lidé, jiná připravenost) a být nejlepší nic neznamená, jednoho dne přijde někdo, kdo vás stejně sesadí. Když jsem si tohle uvědomil tak jsem to začal brát zodpovědněji a začalo mě to znova bavit. Baví mě sledovat jak tělo reaguje na určité potraviny, že každý rok cítím jiné (snad nové) svaly.

Vyvíjela se Tvá mysl a přístup k životu za tu dobu, co se věnuješ kulturistice?

Já myslím že ano, nebo spíš určitě ano. Když jsem se poprvé rozhodl jít na soutěž tak mi nikdo nevěřil, oslovil jsem místního trenéra ve fitku a ten mi řekl, že bez látek nemám šanci. To jsem poprvé uslyšel o steroidech, do té doby jsem myslel, že i Arnold a Ronnice Coleman jsou čistí. Já jsem se tak lehce nevzdal a hledal jsem naturálního trenéra, co má výsledky (Boris Orava a ketogenni dieta). Za tu dobu co dělám kulturistiku, jsem poznal spoustu lidí, co jen mluví a mluví - jak tomu obětují všechno, ale jejich činy ukazovaly na úplný opak. Párty a sem tam fitko, žádné krabičkování, tréninky ve stylu cvak cvak na instagram. Já takový byt nechci! Říkat něco, ale dělat úplně něco jiného. Takový lidé pak nemají žádnou hodnotu pro druhé. Když mi první přípravu říkali nechoď tam, nezvládneš to, bude to ostuda, dokonce i mamka mi říkala, že po dietě snad skončím s cvičením a to mě opravdu dost bolelo. Já jsem tam stejně šel a dopadlo to medailovými pozicemi. Mamka najednou zjistila, že to myslím vážně, a že mě to dělá šťastným. Další přípravy mi byla a je největší podporou. Moje nevětší výhra není medaile, ale uznání. Pro jednoho nemožné pro druhého je to výzva.

 

Lze skloubit přípravu s běžnou prací a jak vypadá Tvůj běžný den?

Já si myslím že ano, když něco opravdu chcete, vždycky si cestičku najdete. Ze začátku to může být těžké, překonávat určité překážky, ale později je o tom jak si to usnadnit a tím se i zlepši. Když víte, že nemůžete být ve fitku několik hodin kvůli kardiu, tak jsem si domů koupil rotoped, někteří lidi utrácí za drahý věci, aby udělali dojem na druhé a někteří koupí "funkční" věci, aby sami sebe zlepšovali.

A můj běžný den?
  • Budíček 4:55 
  • Cesta do práce 5:25 – 6:45
  • Práce na skladě 6:45- 15:45, kde udělám velkou spoustu kroků – ke konci přípravy je to opravdu fyzicky náročný a pak už jde jen o to, jak moc to chcete.
  • Po vyčerpávající práci přichází trénink (16:30), na který se těším, krom posledních dnů přípravy, kdy už svaly skoro necítím a začínám o sobě pochybovat. Ale nevynechám, protože už jsou závody za dveřmi. Po fitku, následuje nákup jídla, většinou zelenina :D a doma vaření a krabičkování na další den. Večerníček s spát (ideálně spalovat tuky, a růst ve svalech :D) něco mez 21:30-22hod.

 

Menší rada, vždy mít nějaký finance stranou, nikdy nevíte, co se může stát. Peníze si nepůjčuji a doufám že nebudu muset.

Tvoje plány do budoucna?

Plánů a snů jsem měl hodně, například být dobrým trenérem, ale když vidím dnešní dobu tak už moc nechci. Trénovat lidi, co to berou jen rekreačně to bych nezvládl, bralo by mi to vlastní motivaci. Moje plány do budoucna moc sdělovat zatím nechci :-X (když to vyjde tak o mě ještě uslyšíte), chci se určitě zlepšovat dál. Chtěl bych, aby moje slova a moje činy měly nějakou váhu.

Chceš něco vzkázat lidem?

Chtěl bych hlavně říct, aby si lidi šli za svým snem, aby si šli houževnatě a vytrvale za tím, co chtějí. Je to těžké, ale o to víc to bude stát za to, ten úspěch! Vystoupit z komfortní zóny, abyste dosáhli svého. Mějte neustále na očích svůj cíl a nenechte si nakecat, že něco nejde, nebo že něco nezvládnete! Soustřeďte se na sebe, a nekritizujte druhé – karma by vám to vrátila! :-P  

Krásný a úspěšný život.

Tady se můžete podívat na trénink Petra a Jirky Kočvary:

Mohlo by Vás zajímat:

HIIT nebo Cardio? Co je lepší pro hubnutí? 

Nemálo z nás začíná se shazováním přebytečných tukových zásob. Nejdůležitější je samozřejmě vhodná  úprava stravy  a druhý velmi důležitý bod je i  pohyb , na který se velmi často ptáte. Co je nejlepší při hubnutí?

Nejúčinější dieta. Co je nejdůležitějí při hubnutí?

Máte nějaký svůj výživový styl a tvrdě si stojíte za tím, že je to  ta nejlepší možnost , jak  shodit  přebytečná kila nebo  nabrat svalovou  hmotu a  žádná jiná neexistuje, ale každý jsme jiný a na každého působí něco jiného. Přesto mají ty nejúčinější redukční diety společné charakteristické znaky. Jaké to jsou? 

Sleduj nás i na sociálních sítích: