Můj účet
Přihlášení
Menu

Skutečně lze vyběhat špatný jídelníček?

V dnešní době si ještě hodně lidí pořád myslí, že pokud se budou hýbat, běhat a cvičit, tak potom mohou jíst, co je jen napadne. Hlavně tedy jídlo, které je založené na ultra-zpracovaných průmyslových potravinách. Proč je při hubnutí jídelníček důležitější než pohyb?

Ať již jste příznivci či odpůrci kalorické bilance, je nutné chápat, jak velké množství energie lze přijmout jídlem a jak velké množství energie lze “spálit” pohybem za jednotku času. Hlavní problém je ten, že zatímco takových 1000 kcal do sebe můžeme přijmout velmi snadno za pár minut snědením nějaké potraviny (jako je např. jedna větší pizza), stejné množství energie ale spálíme teprve až po několika hodinách běhu či tréninku v posilovně. Pokud si tedy dáte k obědu nějaký fast-food s vysokou energetickou hodnotou (který je současně chudý na kvalitní bílkoviny, mikronutrienty, vlákninu a další výživné látky), je sice pěkné, že pak v práci půjdete po schodech místo výtahu a večer si zajdete na 60 min na in-line brusle, ale takový oběd tím zkrátka “nespálíte”.


Náš tip: Nezapomeň na bílkoviny

Doplnit větší množství z jídla, může být někdy problém. Zkuste proteinový nápoj, který skvěle chutná, můžete jím nahradit svačinu a v jedné porci doplníte průměrně 25g bílkovin. Proteiny se vyrábějí z mléka a jsou filtrací zbaveny většiny cukrů a tuků. Vy tak doplníte jenom, tak důležotou bílkovinu. . Díky bílkovinám se budete cítit déle sytí a navíc si na něm pochutnáte.


Proto pokud bojujete s nadváhou či s obezitou, je nutné si uvědomit, proč je vedle navyšování pohybových aktivit klíčové si hlídat a upravit i svůj jídelníček – energetickou bilanci totiž daleko výrazněji dokážeme ovlivnit regulací energetického příjmu (jídlem), než navyšováním energetického výdeje (pohybem).

Sport kvůli tomu určitě ale nezatracujte. Pro dobrou kondici, zdraví i prevenci je nepostradatelný. Pokud se bude pravidelně hýbat značně tím snižujete riziko metabilických, kardiovaskulárních i onkologických onemocnění. Navíc pomáhá měnit poměr tělesného složení ve sprospěch aktivní tělesné hmotnosti tzn. zvyšení tělesného podílu svalové hmoty, což je spojené i s vyšším klidovým výdejem energie a “pálením tuku”. Nicméně, pohyb je zkrátka pouze jednou stranou rovnice energetické bilance a pro drtivou většinu lidí platí, že jsou schopní daleko výrazněji ovlivnit množství přijaté energie v jídle než množství energie vydané energie pohybem.


Náš tip: Na spalovači to nestojí, ale pokud máte vyřešenou stravu, trénink a vše kolem, spalovač může podpořit výsledky.

PROM-IN LEAN SOLUTION

Komplexní spalovač je unikátní extra vysokým množstvím účinných složek - acetyl-L-karnitin HCl, extrakt zeleného čaje, L-tyrosin, kofein, kajenský pepř a synefrin.

CZECH VIRUS THERMO VIRUS

Originální kombinace látek pro podporu kontroly tělesné hmotnosti a metabolismu tuků. Obsahuje 12 účinných látek (11 přírodního původu + bezvodý kofein) pro synergický efekt, tzn. téměř 1200 mg aktivních látek v jedné dávce pro ideální efekt včetně ForsLean® (s 10 % forskolinu) a dalších standardizovaných extraktů. 


Samozřejmě, že pokud někdo trénuje na výkonnostní či vrcholové úrovni např. v běhu, crossfitu, strongman či triatlonu a to třeba i 2x za den, tak má mnohem vyšší výdej energie než drtivá většina populace. U takového člověka se jedna větší pizza skutečně může “ztratit” v kontextu obrovského energetického výdeje, ale to bohužel není případ obecné populace, že?

Autory článku jsou Lukáš Roubík a Miloslav Šindelář z Institutu Moderní Výživy: 

Mohlo by Vás zajímat:

Nejlepší protein pro ženy? Proteiny na hubnutí.

Protein je jedním z nejpoužívanějším doplňkem ve výživě vůbec. Který je pro ženy nejlepší? 

Hubnutí pro začátečníky. Co je to kalorický deficit?

Pokud nevíš, jak začít hubnout, vždycky to bude těžký a dlouho u toho nevydržíš. V tomhle článku se dozvíš základní pojmy a principy, jak to funguje, na čem záleží, aby šla kila konečně dolů. 

Sleduj nás i na sociálních sítích: