Můj účet
Přihlášení
Menu

Karnitin: Zázračný doplněk nebo vyhozené peníze

Jen těžko byste hledali tak kontroverzní doplněk, jakým je karnitin. Na straně jedné má krajní odpůrce, na straně druhé jsou lidé s pozitivními zkušenostmi, kteří na něj nedají dopustit. Kde je pravda? A co říkají vědecké studie? 

Pár základních informací o karnitinu

Karnitin byl poprvé objeven v červeném mase na začátku 20. století a byl pojmenován podle latinského výrazu pro maso (caro). Relativně nedávno se přišlo na to, že si ho tělo dokáže samo syntetizovat z aminokyselin methioninu a lysinu. Krátce na to byl popsán i jeho efekt na pálení tuků - velmi zjednodušeně vezme uložený tuk a dopraví ho do mitochondrie, která je jakýmsi energetickým centrem buňky. Tam dojde k oxidaci (kterou právě laicky označujeme jako pálení tuků) a uvolní se energie.


Nevíte jak zhubnout? Petr Havlíček a Jirka Vacek vám do detailu vysvětlí, kde lidi často chybují a proč nedokážou trvale udržet váhu.


Má ho tělo dostatek?

Tělo kreatin získává z potravy a také si ho samo vyrábí, ale dohromady tyto dva mechanismy pokryjí vždy 100% potřeby příjmu karnitinu. Když ho dlouhodobě nejíte dostatek, tělo se naučí ho vytvářet o to více. Pokud konzumujete některé z potravin bohatých na lysin (mléčné produkty, ovoce, maso) a methionin (ořechy, fazole, mléko), není nutné1 doplňování ve formě suplementů.

Na nefunkčnost karnitinu v kontextu pálení tuků poukazuje celá řada odborných studií2. Říkáte si, proč tedy některé studie karnitin shledávají účinným? Zejména proto, že jak poodhalují výzkumy3, suplementace karnitinu sice vede ke zvýšené koncentraci této látky v plazmě, ale nikoliv v samotné mitochondrii. Karnitin tedy z těla nezmizí, ale zároveň se neúčastní spalování tuků.

Znamená to, že je k ničemu?

To, že účinky kreatinu na pálení tuků jsou do jisté míry sporné ještě neznamená, že je karnitin coby suplement k ničemu. Kromě klasického L-karnitin stojí za zmínku třeba Acetyl-L-Karnitine, který ovlivňuje produkci neurotransmiterů4 dopaminu a acetylcholinu, čímž ovlivňuje váš mentální výkon a dokonce může i zlepšovat náladu. Proto bývá tato sloučenina mnoha komplexních směsí5 na podporu soustředění.


Prom-in L-Carnitine

L-Carnitin ve formě praktické kapsle. Užívejte denně před výkonem nebo fyzickou aktivitou. Carnitin odpovídá za efektivní transport tukových molekul do mitochondrie buňky, a podmiňuje tak správnou přeměnu tukových zásob na energii, která je vydávána ve formě tepla.


Amix Carni Shot

CarniShot 3000 je koncentrovaná forma l-karnitinu v kombinaci s taurinem a vitamínem B6. Výhodou je jednorázové praktické balení ve formě shotu. Carni Shot tak oceníte hlavně na cesty.


Nutrend Carnitine 60000 +  Synephrine

Carnitin v synergii se Synephrinem tvoří skvělé kombo pro boj s tukem. Synefrin je vysoce účinnou látkou podporující redukci a stimulující termogenezi (tvorbu tepla) v organismu, tím pádem je efektivně podpořen celkový energetický výdej v průběhu dne.


Co si z dnešního článku odnést?

Z dnešního článku byste si měli odnést především to, že karnitin není suplement bez efektu. Pouze jeho vliv na pálení tuků je poměrně diskutovaný. Sám používám pro zlepšení mentálního výkonu acetylovou formu, obyčejný L-karnitin prodávaný na hubnutí jsem zkoušel naposledy před zhruba 3 lety a žádný efekt jsem na sobě nezaznamenal. Pokud chcete účinky karnitinu vyzkoušet sami na sobě, určitě bych doporučoval zvolit nějakou komplexní směs, která bude fungovat na principu synergie několika dalších složek, ne jen čistý karnitin.


Komplexní spalovače

Prom-in Lean Solution 180 kapslí

Spalovač Lean Solution je komplex pro optimální management kontroly tělesné hmotnosti. Unikátní spalovač s extra vysokým množstvím účinných složek: acetyl-L-karnitin HCl, extrakt zeleného čaje, L-tyrosin, kofein, kajenský pepř i synefrin.


Czech Virus Thermo Virus 60 kapslí

Téměř 1200 mg aktivních látek podporu kontroly tělesné hmotnosti a metabolismu tuků. Obsahuje 12 účinných látek pro synergický efekt, balené ve veganských kapslích.


Kevin Levron LevroLean

Extra silný termogenní spalovač tuku, který obsahuje pečlivě vybrané spektrum bioaktivních látek, které urychlováním metabolismu tuků pomáhají redukovat tukovou tkáň. Spolehlivý a efektivní doplněk stravy pro všechny, kdo se snaží dosáhnout nebo si udržet štíhlou a vytvarovanou postavu.


Zdroj: Miroslav Dvořák

Mohlo by vás zajímat:

TOP 5 SUPLEMENTŮ | Nejlepší doplňky stravy pro sportovce i nesportovce. Jaká suplementace má cenu?

Trenér Jirka Vacek vám ukáže nejlepší fitness doplňky stravy pro sportovce, ale i nesportující část populace. Jedná se o deficitní vitamíny a minerály, které v našem těle chybí. Jak se projevuje jejich nedostatek?

Energetický metabolismus - odkud se bere energie?

Aby mohly být živiny použity jako palivo pro tělo, jsou štěpeny na menší molekuly až do finální makroergní sloučeninu ATP (adenosintrifosfát), která slouží jako univerzální zdroj energie. A co dál? Jak a z čeho tělo čerpá energii k výkonům se dočtete v dnešním článku.

Menstruační cyklus. Jak se počítá a jaké jsou jeho fáze?

Menstruace je přirozená součást každé ženy. Víte, jak funguje ženský cyklus a na co všechno má vliv? Dozvíte se v tomto článku. 

Sleduj nás i na sociálních sítích: 

Zdroje:
1) www.verywellfit.com/l-carnitine-for-weight-loss-90053
2) pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10861338/
3) pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10919968/
4) pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2201652/
5) www.fitness007.cz/votamax-brainmax-2-1-neurohacker-manifesto-60-kapsli/