Můj účet
Přihlášení
Menu

Bílkoviny - Víte, kdy jaký protein vzít? 4.díl

Víte, kdy jaký protein vzít? Favority mezi zdroji bílkovin pro výrobu proteinových produktů, tedy mléčnou syrovátku, kasein apod., jsme si již představili v minulém díle a tak pokračujme dále. O kladech a záporech u jednotlivých surovin máme už jasnou představu. Teď už jen použít správný protein ve správný okamžik. Na řadu přichází tedy konkrétnější návod, jak proteiny nejvhodněji zařadit do denního režimu. 

Úroveň výkonu v silových sportech, tedy i v kulturistice, je do značné míry závislá na kvalitě a množství přijatých bílkovin. Více než v jakémkoliv jiném sportovním odvětví vystupuje do popředí význam doplňků výživy a hlavně proteinových produktů. Když si uvědomíme, že potřeba bílkovin u kulturistů dosahuje kolem 2,5 gramů na 1 kg tělesné váhy denně, tak pro 80 kg kulturistu to znamená celkové množství zhruba 200 gramů bílkovin. Pokud bychom toto množství převedli na konzumaci například kuřecích prs, tak by to znamenalo celý jeden kilogram! Zkonzumovat takovéto množství by bylo problémem i pro velkého jedlíka. Z tohoto pohledu je naprosto jasné, že bez proteinových produktů se neobejdeme, znamenají obrovské ulehčení i s ohledem na podstatně menší zátěž trávicího traktu. Není ale protein jako protein. Pokud chceme maximalizovat efektivitu našeho tréninku, musíme přesně vědět, který protein a v jakou dobu a příležitost.

Trh vám nabízí v podstatě dva typy proteinových produktů. Jak je jistě zřejmé, liší se složením a použitými typy bílkovinných zdrojů. Díky tomu jsou vhodné pro různé příležitosti a denní doby:

  1. jednosložkové - s obsahem pouze syrovátkové bílkoviny (např.  100% Whey protein, )
  2. vícesložkové – s obsahem kaseinu, sóji, popřípadě WPC nebo WPI (např. MusclePharm Combat Powder , MuscleTech Phase8 )

Jak tedy konkrétně zařadit proteinové produkty do jídelníčku v průběhu dne, aby to mělo smysl?
Řiďme se především tréninkem, ale i denní dobou. Bílkoviny je nutné doplňovat nejen v návaznosti na zatížení svalů, ale v podstatě v průběhu celého dne. Ať už v podobě běžné stravy nebo právě doplnění ve formě proteinů. Usilovná práce na vlastní svalové hmotě není ale jen přijímání proteinů. Úspěch zaručuje především dodržování důležitých zásad v rámci kompletního jídelníčku. 

Nesportující jedinec

Vytrvalostní sportovci

Silově vytrvalostní sportovci

Silově rychlostní sportovci

…………………………

…………………………

…………………………

…………………………

0,8 g na 1 kg tělesné váhy (TV)

1,2 – 1,4 g /kg TV

1,6 – 1,8 g / kg TV

2,2 – 2,5 g / kg TV

Ráno před snídaní: 
Doporučuji syrovátkové bílkoviny, tedy proteiny první skupiny - jednosložkové. 
Dopoledni svačina:
Doporučuji syrovátkové bílkoviny společně s kaseinem, tedy proteiny druhé skupiny - multikomponentní. 
Před tréninkem: 
Doporučuji syrovátkové bílkoviny, tedy proteiny první skupiny - jednosložkové. 
Po tréninku: 
Doporučuji syrovátkové bílkoviny společně s kaseinem, tedy proteiny druhé skupiny - multikomponentní. 
Před spaním: 
Doporučuji syrovátkové bílkoviny společně s kaseinem, tedy proteiny druhé skupiny - multikomponentní.

Pokud bude následovat delší pauza v příjmu bílkovin ( 5 až 7 hodin ), použijte kdykoli multikomponentní proteiny.


Předkládám konkrétní schéma možnosti použití proteinových produktů během dne. Společnost NUTREND nabízí celé spektrum proteinových, popřípadě sacharido-proteinových produktů a tím umožňuje stoprocentní pokrytí těchto požadavků i s doporučením, kdy tyto přípravky využít:

S nabídkou společnosti NUTREND si tedy každý může vytvořit optimální sestavu proteinových produktů pro nejširší spektrum použití, stačí si jenom vybrat z mnoha chuťových variací …

Celý tento seriál byl zaměřen na kulturisty a silové sportovce a jejich primární cíl - budování svalové hmoty. Pro vytrvalostní sportovce s podstatně nižší potřebou bílkovin tedy jen poznámka. Vytrvalostní sportovec musí naopak usilovat o co nejkvalitnější obnovu energetických zdrojů v podobě svalového glykogenu. Pro něj se tedy nejlépe hodí gainery, produkty s vysokým obsahem sacharidů a relativně nízkým obsahem bílkovin jako je například MUTANT MASS  nebo EXTRIFIT G15. Neznamená to ale, že v jejich stravovacím programu nemohou mít proteinové produkty. Své místo, jako doplněk kvalitních bílkovin, mají proteinové produkty v jídelníčku každého sportovce.

Související články:

Bílkoviny - úvodní info I.díl

Bílkoviny - Co vše ovlivňuje potřebu bílkovin? 2.díl

Bílkoviny - Co jsou to vlastně proteinové produkty? 3.díl

Sleduj nás i na sociálních sítích: