Můj účet
Přihlášení
Menu

Intolerance laktózy? Jak se projevuje? Co můžu jíst a můžu s tím bojovat?

Intolerance laktózy postihuje téměř 75% lidí po celém světě. Je důležité si neplést intoleranci laktozy a alergii na mléko, jsou to uplně jiné termíny. 

Hlavní rozdíl mezi těmito metabolickými poruchami je v příčinách onemocnění. Zatímco u alergie na mléko se jedná o imunitní odezvu organismu na mléčné bílkoviny, intolerance laktózy je způsobena nedostatkem enzymu jménem laktáza.

Laktóza nebo laicky mléčný cukr se nachází v mléčných výrobcích a samotném mléce. S trávením tohoto složitého cukru pomáhá enzym nazývaný laktáza, který se nachází v tenkém střevě. 

Laktáza je zoodpovědná za rozložení laktózy na glukozu a galaktózu, které se pak už snadno vtřebají do těla. Pokud ale tělo nedokáže tento enzym tvořit, tělo začne protestovat, protože ji nemůže vstřebat. Příznaky se můžou trvat od 30minut do 2dnů po konzumaci mléčných výrobků. 

Co narušuje vstřebávání?
 • léky (steroidy, neomycin, penicilin, tertacyklin, choloromycetin)
 • kyselina šťavelová (rebarbora, špenát, mangold, červená řepa, čokoláda) – spolu s vápníkem tvoří nerozpustné šťavelany (oxaláty)
 • vysoký příjem bílkovin (i bílkovinných koncentrátů pro sportovce) - zvýšené vylučování vápníku ledvinami
 • sedavý způsob života, stres a silný alkoholismus (zpomalují vstřebávání vápníku)
 • vstřebávání vápníku se zhoršuje s věkem
7 symptomů intolernace laktozy: 
 • Křeče v břiše
 • Nevolnost, zvracení
 • Průjmy
 • Plynatost
 • Akné
 • Bolest hlavy, migrény
Proč některé mléčné výrobky neobsahují téměř žádnou laktozu? 

Opravdové jogurty (selské, řecké) a kefíry obsahují velké množstíštví živých kultur, které se mléčným cukrem živý a zpracují ho téměř všechen dřív, než se dostanou na lžičku. To samé platí u sýrů, které laktózy obsahují minimální množství. 

Jak na intoleranci laktózy?

Jedná se o živé organismy, které jsou ve střevech a pomáhají udržovat zdravý trávicí trakt. Jsou k dispozici ve formě kapslí. Probiotika se používají i u žaludečních a střevních potíží, jako je průjem a syndrom dráždivého tračníku. Mohou také pomoci tělu trávení laktózy. Probiotika jsou obecně považována za bezpečná a stojí za zkoušku, pokud ostatní metody nepomáhají.


V dnešní době, už můžete sáhnout i po proteinech, které žádnou laktózu neobsahují. Značka BiotechUSA přišla se super syrovátkový koncentrátem, který je úplně bez laktozy. V jedné porci obsahuje 22g kvalitních bílkovin a minimální množství tuků a cukrů.


Vynikající volba, pokud si chcete namísto krémového proteinového drinku dát osvěžující ovocný nápoj. Iso Whey Zero Clear je díky své základní složce a speciální syrovátkové bílkovině lehký průhledný nápoj. Stejně jako ostatní produkty Iso Whey Zero, Clear také neobsahuje cukr, laktózu ani lepek.


Pokud by vás zajímalo více o proteinech i to, které další neobsahují laktozu nebo minimální množství, mrkněte na tohle super video s trenérem Jirkou Vackem.

Mohlo by Vás zajímat:

Proč se (ne)bát laktózy ve výživě

Laktóza je společně s lepkem a palmovým olejem nejdémonizovanější produkt. Říká se, že mléčné produkty zahleňují, odvápňují a způsobují hormonální nerovnováhu. Je tomu opravdu tak? Jaký je vliv mléka na naše zdraví?

MLÉKO! Zpomaluje konzumace mléka trávení a metabolismus?

Mléko a mléčné výrobky se během několika posledních let dostaly z pozice oblíbené svačiny a v jídelníčku kulturisty nepostradatelné potraviny až na samotný okraj, kterým mnoho lidí opovrhuje. Mléko údajně zahleňuje, odvápňuje a také zpomaluje metabolismus. Je to opravdu tak?

Sleduj nás i na sociálních sítích.

Zdroj: cs.medlicker.com/1176-laktozova-intolerance