Můj účet
Přihlášení
Menu

Energy drinky. Jak na nás působí energetické nápoje? Jsou škodlivé tak, jak se říká?

Energetické nápoje a jejich škodlivost či prospěšnost jsou tématem mnohých odborných i neodborných článků. I přesto, že bývají v mnoha médiích velmi démonizovány, jejich popularita neustále roste a není nic neobvyklého, že je pravidelně pijí i děti. V našem dnešním článku se tedy podíváme na to, co jsou energetické nápoje vlastně zač, jak často si je dopřávat a zda je mohou pít i děti. 

"Energeťáky" pod drobnohledem - Jak si vedou suroviny?

K rozboru použijeme složení nejmenovaného, avšak velmi populárního energy drinku - nutno podotknout, že jednotlivé produkty od konkurenčních firem se od sebe navzájem příliš neliší a ať zvolíte jakýkoliv, složení je hodně podobné.

  • Voda - Rozhodně nepředstavuje po zdravotní stránce jakkoliv škodlivou surovinu. Něco ten tekutý základ každého nápoje tvořit musí a levnější surovinu by výrobci hledali jen těžko. 
  • Cukr - Běžná složka potravy. V případě energetických drinků je problém v množství. Energiťáky ho obsahují opravdu dost a v jedné plechovce je klidně 60g cukru i více. Doporučení mnoha nadnárodních organizací tvrdí, že jednoduché sacharidy by měly tvořit maximálně 10% jídelníčku. Jedinou plechovkou se tady dostanete na tuto hranici.
  • Kyselina citronová - velmi slabá kyselina, která nemá v rozumné míře žádné známé negativní účinky, extrémní nadbytek ale může poškozovat zubní sklovinu. Běžně se používá do ochucených nápojů, limonád, potravin a to včetně kojenecké výživy. 
  • Taurin (400mg/100ml) - organická sloučenina běžně se vyskytující v lidském těle i v mnoha běžně konzumovaných potravinách včetně čokolády. Působí jako antioxidant, neurotransmiter (přenašeč nervových vzruchů) Při dávkách nad 5000mg denně by mohl způsobovat průjmy či utlumovat nervovou soustavu. (k tomu by byly potřeba minimálně dva energy drinky a další zdroje.)  
  • Aroma - Běžná součást mnoho potravin. Svědčí o tom, že energetické nápoje jsou spíš než něco zdravého jen chemický a v laboratoři vyrobený koktejl, ale nejsou nijak problematické. 
  • Vitamíny - ty najdeme skoro v každém energy drinku. Hlavně vitamín C i nejrůznější vitamínu B jsou pro sportovce víc než potřebné. Otázkou zůstává, jestli je třeba s nimi přijímat i 60g cukru. 
  • Kofein (32mg/100ml) - Velmi účinný a extrémně rozšířený stimulant, který skutečně dokáže povzbudit CNS a bdělost, aniž by měl na dospělého jedince nějaký negativní efekt. Pokud byste doma ale svému dítěti neuvařili šálek silného espressa, není dobrý nápad mu dávat ani energetické nápoje - kofeinu v nich najdete zhruba stejně. 
  • Amoniak-sulfitový karamel - dodává karamelovou (i když ne zcela přirozeně vypadající) barvu. Světová zdravotnická organizace nepotvrdila žádný toxický nebo karcinogenní efekt, ale jelikož se vyrábí kombinací zahřívaného cukru a alkálií či minerálních kyselin, rozhodně bych ho nijak zvlášť nevyhledával. Některé anergetické nápoje jsou dokonce barvené azobarvivy, kterým by se člověk měl spíše vyhýbat.
  • Sorban draselný a benzoan sodný - konzervanty jsou poměrně problematické a často diskutované látky. Benzoan může podle mnoha zdrojů způsobovat hyperaktivitu u dětí.

Kdy si je dopřát a jaké vybrat? 

Pokud chcete dobít energii, lepší nutriční profil má určitě klasická černá káva a navíc přirozeně chutná. Pokud ale bez energetického nápoje nemůžete být a není součastí vašeho každodenního života, jednou za čas vám neublíží.  Zkuste ale preferovat ty bez cukru. V dnešní době, kdy je cukr zastoupený i tam, kde bychom ho rozhodně nečekali a nadbytečný příjem může stát za mnoha civilizačními chorobami a nadváhou. 

3D Energy drinks 473ml

Populární energetický nápoj s vysokým obsahem kofeinu až 200 mg. Obsahuje také taurin, L-karnitin tartrát a vitamíny skupiny B. Patří k chuťově nejlepším energy drinkům na trhu, a přitom má pouze 15 kalorií. Dodá vám energii pokud potřebujete zůstat soustředění ve škole nebo práci a můžete si jej vzít i jako před-tréninkový nápoj. 

 Nutramino Heat energy 330 ml

Energetický nápoj s vysokým obsahem kofeinu a ostatních účinných látek pro podporu soustředěnosti a zvýšení energie. Funkční nápoj s 13 účinnými látkami, z nichž 8 jsou vitamíny. Nápoj neobsahuje žádné kalorie ani cukr, a je také bez aspartamu. Heat j založen na jedinečné kombinaci živin, jako je taurin, vitamíny a kofein, které dodávají energii. 

 Cellucor C4 Explosive Energy Drink 500 ml

Tento energetický drink vám nabízí více než klasické energetické drinky. C4 Original On The Go je sycený nápoj s 200 mg bezvodého kofeinu a dalších ingredience, které vám pomohou zůstat ve střehu. Bezkonkureční energie v kombinaci s vynikajícími příchutěmi, který jsou navíc bez přidaného cukru, kalorií a sacharidů. 

Nocco BCAA 330 ml

Nápoj s obsahem několika účinných látek. Mezi ně patří rozvětvené esenciální aminokyseliny BCAA, L-karnitin, zelený čaj s EGCG, kofein a 6 druhů vitamínů. Jedna plechovka obsahuje 2500 mg BCAA v poměru 8:1:1. Vitamíny pokrývají 100 % doporučené denní dávky. Nápoj neobsahuje cukr a přesto si můžete užít jeho sladkou osvěžující chuť.

FCB AminoPRO 330ml

Funkční nápoj bez cukru, který obsahuje kromě BCAA a vitamínů i 0g sacharidů, 0g cukru a jen 15 kalorií na jednu plechovku. Každý nápoj obsahuje 2500 mg BCAA, 400mg L-karnitinu, 180 mg kofeinu a má svěží chuť. Aminokyseliny zlepšují regeneraci, zatímco kofein povzbudí soustředěnosti a zvýší energii. 

Shrnutí

V jedné plechovce najdeme vodu, více než deset kostek cukru, kyselinu citronovou, aroma, barvivo v podobě amoniak-sulfitového karamelu a potenciálně problematické konzervanty. Z energizujících látek jsou pak zastoupeny vitamíny (jejichž výrobní cena rozhodně není nijak závratná), kofein a taurin.

Největší problém představuje velké množství cukru. Přidané konzervanty a aromata nejsou žádná sláva, ale pokud chceme delší trvanlivost, jinak to nepůjde a musíte být ochotni je zkousnout. Samotné množství účinných látek rozhodně není nijak vysoké a zároveň není ani úplně vhodné pro děti či těhotné a kojící ženy. 

Mohly by je pít děti? 

Pokud dětem ráno před odchodem do školy nevaříte silné espresso a nedovolíte jim sníst na posezení celý pytlík gumových bonbonů, nenechejte je pít energetické nápoje. Jednou plechovkou energeťáku totiž zvládnou zbořit oba dva tyto mantinely a přijmout jak moc cukru, tak moc kofeinu. Navíc do sebe dostanou dávku konzervantů či barviv, potenciálně způsobujících hyperaktivitu. V útlém věku není konzumace kofeinu podle mnoha názoru nutná, dokonce vhodná a pokud to jde, je dobré se nějakým vyšším dávkám vyhýbat. Kofein zastoupený v čaji, kakaových nápojích nepředstavují takový problém jako plechovka energeťáku. 

Pokud Vás zajímá více ohledně kofeinu a přípravků na podporu energie, mrkněte třeba i na toto video "PRE-WORKOUTY 2# | Slevový kupon. Top anabolizéry na trhu a jaké jsou propadáky?", kde Jirka mluví o těch nejlepších produktech nejen do tréninku. 

Mohlo by Vás zajímat:

 

Čím nakrmit střevní mikrobiom? Jak se podepisuje psychika na našem trávení?

Podzim máme spojený nejen s padajícím listím, ale i padající imunitou. Ta je zkoušena nejen změnou počasí a hojným výskytem různých onemocnění, ale i stresem. Čím se bránit a jaké potraviny volit?

Kreatin dávkování - jak kreatin užívat, kolik a kdy?

Kreatin je svalový energizér, který přímo zvyšuje výkon svalů. Látka, která podporuje růst čiré svalové hmoty a nepřímo snižuje hladinu podkožního tuku. Ale víte jak ho užívat, kolik a kdy?   

Anabolizéry: Top 10 nakopávačů! Jak vybrat správnou předtréninkovku?

Kvalitní Pre-Workout není pouhý "nakopávač", ale směs více surovin, která se má postarat o pro maximální podporu výkonu a soustředěnest při tréninku.

Sleduj nás i na sociálních sítích: