Můj účet
Přihlášení
Menu

Podle čeho vybrat správný kolagen? Jaké má prospěšné účinky? Kolagen na klouby a proti vráskám.

Když se řekne kolagen, většině lidí se jistojistě vybaví spojitost s klouby, ale o nějakých detailnějších efektech už moc nevědí. Tato látka dnes stojí schovaná ve stínu aminokyselin, kreatinu, předtréninkovek a dalších doplňků, ale přitom představuje hned 25-30% všech proteinů zastoupených v těle savců. Pojďme se tedy na kolagen podívat co možná nejpodrobněji, rozebrat jeho vstřebatelnost i efekt a doporučit konkrétní doplňky. 

Co je to kolagen? 

Kolagen je nerozpustná bílkovina, která se přirozeně nachází v lidském těle, kde tvoří stavební hmotu pojivových tkání. Nachází se jak v kostech, zubech a šlachách, tak i v pokožce a chrupavkách, tudíž jeho důležitost v našem těle je opravdu nezastupitelná. A právě s tím souvisí i využití kolagenu ve sportovní výživě. Tato látka se totiž prodává jak samotná, tak i jako součást komplexních kloubních výživ. Bohužel ale značení kolagenu je občas trochu nepřehledné, protože existují jak různé druhy kolagenu, tak i různé postupy zpracování kolagenu. V našem dnešním článku si ale vše vysvětlíme. 

Jaké druhy kolagenu existují? 

Detailně rozebrat všechny druhy kolagenu je nemožné, protože podle odborných webů (1) je jich v současnosti známo už 28. Přesto bychom si ty nejvýraznější představit určitě měli: 

✅ Kolagen I. typu 

Kolagen I. typu je v našem organismu vůbec nejrozšířenější, protože zaujímá až 90% veškerého kolagenu přítomného v těle. Tento typ colagenu je schopný tvořit tak velké svazky vláken, že jsou viditelné i pouhým okem. To je také důvod, proč je zastoupen především v pokožce, škáře, vazech, kostech a šlachách. 

✅ Kolagen II. typu

Kolagen II. typu je nejvýznamnější pro správné fungování chrupavky. Narozdíl od kolagenu I. typu nevytváří tak velké svazky vláken, což je z hlediska významu fungování chrupavky lepší. Z tohoto důvodu v chrupavkách vůbec není zastoupen kolagen I. typu, i když si to spousta lidí myslí. 

✅ Kolagen III. typu 

Kolagen III. typu je vesměs podobný tomu prvnímu, nicméně zásadní rozdíl je v pravidelnosti uspořádání jednotlivých vláken. Tento typ collagenu již nezajišťuje pevné klouby ani chrupavky, ale tvoří oporu orgánům z hladké svaloviny (střeva, žaludek, oko a další)

✅ Další kolageny 

Další kolageny jsou obdobně číslovány římskými číslicemi, avšak jejich funkce je poněkud složitější na pochopení. Nám stačí ještě vědět, že v chrupavce se spolu s kolagenem druhého typu nachází ještě IX. a XI., avšak ty v suplementech zpravidla nenajdete. 

Je kolagen jako doplněk stravy vstřebatelný? 

Ano, výrobci kolagenu používají technologii zvanou hydrolýza. Výsledkem tohoto procesu jsou kolagenní peptidy, které mají díky nízké molekulové hmotnosti mnohem vyšší biologickou dostupnost. Možná to zní složitě, ale hydrolýza je v překladu štěpení na menší molekulové řetězce, které jsou pro tělo stravitelnější a vstřebatelnější. Díky hydrolýze má kolagen jednodušší a pro tělo přijatelnější strukturu. Takto hydrolyzovaný kolagen je pro tělo lépe využitelný a jedná se o nejefektivnější formu kolagenových suplementů.

Jaké má kolagen účinky? Jak ho dávkovat? 

Kolagen sám o sobě je poměrně zvláštní látkou, která ve své nativní podobě nemá téměř žádné opodstatnění. Pokud se ale budeme bavit o kolagenních peptidech, tedy o hydrolýzou zpracovaném kolagenu, může vám suplementace této látky přinést hned několik benefitů. Vědecké studie (2) samozřejmě poukazují na pozitivní vliv kůži a odstranění vrásek, ale kolagenní peptidy také vyživují buňky pojivových tkání a podporují syntézu kolagenu, což nativní kolagen nedokáže. 

Vyzkoušejte:


BiotechUsa Collagen Liquid

Kolagen obohacen o další vitamíny a minerály. Obsah vitamínů v produktu přispívá k normální tvorbě kolagenu a současně k udržení normální funkce kůže, chrupavek, zubů a dásní. Kromě toho se obsah manganu, selenu a vitaminu C podílí na ochraně buněk před oxidačním stresem. Collagen Liquid obsahuje Vitamin D3, který přispívá k normální funkci svalového aparátu, nervového a imunitního systému.


Puhdistamo Collagen Beauty

Collagen Beauty obsahuje patentované kolagenní peptidy Verisol® s vysokou bioaktivitou zaměřenou na produkci kolagenu typu 1. S kolagenními peptidy Verisol® jsou spokojené tisíce žen po celém světě, jde o opravdový krok vpřed v péči o pokožku. Mezi další složky patří Zinek, Vitamín B a Biotin. Tyto čtyři složky společně tvoří skvělý doplňek pro komplexní podporu pokožky, nehtů a vlasů.


Greenfood Collagen Beauty

Pro vysoký standard Collagenu Beauty od green Foodu je používán zásadně rybí collagenní peptid nejvyšší kvality. Vitamín je navíc obohacen o Vitamín B3 a C.


Místo samotného kolagenu můžete používat také komplexní kloubní výživu, která bude kromě kolagenních peptidů obsahovat ještě MSM, glukosamin sulfát a chondroitin sulfát, což jsou v současnosti nejpoužívanější a nejprověřenější (3) látky pro prevenci zranění.  

Jakou kloubní výživu tedy vybrat?

Doporučil bych hned dvě kloubní výživy, se kterými jsem měl za dobu užívání těchto suplementů nejpozitivnější zkušenosti. 

Prom-in Joint care drink

Tato výživa v sobě kombinuje hned 11 účinných látek. Kloubní výživa účinně pečuje o klouby, zlepšuje kvalitu pleti, podporuje normální tvorbu kolagenu pro normální funkci kostí a je obohacený o vitamin C. Navíc si můžete vybrat jak variantu bez příchuti (zejména pokud chcete míchat kloubní výživu s jiným suplementem), tak i grepovou verzi, která velmi dobře chutná. 

Czech Virus Joint Max Ultimate blend

Tento doplněk využívá německý hydrolyzovaný kolagen té nejvyšší kvality. Obsahuje hydrolyzované kolagenové peptidy, které jsou enzymaticky naštěpené na fragmenty kolagenu, které mají prokázanou biologickou aktivitu. Vyživují buňky pojivových tkání a podporují jejich množení, fungují jako stavební materiál.

Sportovcům bych v každém případě doporučil užívat kloubní výživu preventivně, aby nedocházelo k nadměrnému opotřebování pohybového aparátu. Bohatě postačí třetinová či poloviční dávka, která kloubnímu aparátu pomůže opravdu znatelně. 

Co si z dnešního článku odnést? 

Cílem dnešního článku bylo naučit vás rozlišit ve složení kloubních výživ “kolagen I. typu” a “Hydrolyzované kolagenní peptidy.” Zatímco první možnost je téměř neúčinná a slouží jen jako tahák na peníze, druhá může v kombinaci s dalšími osvědčenými látkami (chondroitin, glukosamin, MSM,...) skutečně pomoci namáhanému pohybovému aparátu. Sám kloubní výživě věřím, hlavně z preventivního pohledu. Pokud máte závažné problémy, mohou tyto doplňky kloubům ulevit, ale učiněný zázrak, který vyléčí všechny problémy, čekat nemůžete. 

Autor článku: Miroslav Dvořák

Mohlo by Vás zajímat:

Jak správně a efektivně hubnout? Jak zrychlit metabolismus? Zavodnění organismu. Jak vypočítat bazální metabolismus.

Odpovídáme na důležité otázky které se týkají hubnutí. Návod jak si vypočítat bazální metabolismus a jak si udržet váhu.

Jak cvičit s odporovou gumou? Ukázková videa. Nejlepší expandér pro cvičení nohou?

Nejlepší cviky na zadek s odporovou gumou. V tomto článku najdete základní popis článků plus videa z našeho youtube.

Sleduj nás i na sociálních sítích: 

 

Zdroj:
  1. www.wikiskripta.eu/w/Kolagen 
  2. www.orling.cz/uploads/files/gelita-proksch-2013-skin-pharmacology-and-physiology.pdf
  3. www.researchgate.net/publication/11084591_Glucosamine_Sulfate_Use_and_Delay_of_Progression_of_Knee_Osteoarthritis_A_3-Year_Randomized_Placebo-Controlled_Double-blind_Study