Můj účet
Přihlášení
Menu

8 způsobů, jak posílit imunitu a zlepšit obranyschopnost

Rady, tipy, triky

Co je imunitní systém člověka a jak funguje?

Naše tělo stále čelí invazi patogenů (viry, bakterie, mikroby, parazité) z vnějšího prostředí. Imunita je funkce těla, která se podílí na zajištění homeostázy, stálost a rovnováhu vnitřního prostředí a vytváří odolnost proti vniknutí vnějších činitelů.

1️⃣ Zdravé střevo jako základ imunity

Trávicí trakt tvoří nepostradatelnou část imunitního systému. Až 70 % imunitních buněk je právě ve střevech. V trávicí soustavě najdeme i ty špatné bakterie, které střevo taktéž osidlují a žijí tu v určité symbióze. Problém nastává, pokud se nějakou nerovnováhou, jako je právě oslabení imunity, dostanou do převahy a spouští autoimunitní reakce a nemoci.

Mrkněte na podcast od Petra Havlíčka a Jirky Vacka o imunitě.

Jak posílit imunitu správnou stravou?

Z jídelníčku bychom měli vyřadit průmyslově ultra zpracované potraviny, potraviny které obsahují velké množství soli a koření. V jídelníčku by mělo být více čerstvých a probiotických potravin jako jsou jogurty, zákysy, fermentovanou zeleninu nebo kombuchu. Dopřejte si dávku ovoce a zeleniny, protože jsou bohaté na vlákninu, která je pro správnou funkci střev optimální.


Doplňky stravy pro podporu trávení:

Biotechusa Fiber Mix

Pokud chcete doplnit vlákninu i jinak doporučujeme veganský nápoj, který se skládá z 5 různých druhů vlákniny. 

Swanson Dr.Stephen - 16 probiotických kmenů

Není od věci jednou za čas obzvlášť v přechodném období podpořit střevní kulturu i z venčí. Vyzkoušejte probiotika

Optibac Želé s probiotiky pro děti

Želé s ovocnou příchutí poskytne probiotikum, prebiotikum, vápník a vitamín D3. Bez umělých látek.


2️⃣ Nejlepší vitamíny na imunitu

Jaké vitamíny brát na imunitu? Suplementaci vitamínů by v dnešní době neměl podceňovat nikdo a obzvlášť pak skupiny jako jsou sportovci, senioři, těhotné a kojící ženy a lidé se sníženou imunitou.

Za nejdůležitější považujeme vitamín D, který získáváme hlavně ze Slunce. Dalším zdrojem jsou ryby, hovězí maso a vejce. Vitamín D je nejvíce spojovaný s funkcí imunitního systému a opravdu tomu tak je. V období, kdy nemáme možnost vystavovat pokožku Slunci, by po vitamínu D měla sáhnout celá rodina.

Vitamin C byl svého času brán jako nejlepší prostředek na imunitu. Jak víme, předběhl ho již zmíněný vitamin D3, ale „Céčko“ pořád hraje pro naše zdraví velkou roli a neměli by ho opomíjet hlavně lidé se zvýšenou stresovou zátěží a sportovci, protože přispívá k udržení normální funkce imunitního systému během intenzivního fyzického výkonu a po něm.

3️⃣ Minerály pro posílení imunity

Minerály hrají velkou roli při stovkách enzymatických procesech v těle, zejména to je hořčík, zinek a selen.

Hořčík (magnesium) přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání, k elektrolytické rovnováze, k normální psychické činnost, podílí se na procesu dělení buněk, syntéze bílkovin a dalších věcech, bez kterých by náš organismus nemohl fungovat. Přesto si jej lidí spojují je s křečí ve svalech, kdy tělo dává jeden z posledních impulzů, že má hořčíku opravdu málo.


Náš tip: Smartfuel Magnesium Bisglycinate

Hořčík bisglycinát má vstřebatelnost a využitelnost o cca 80 % vyšší než jiné formy. Každá kapsle obsahuje navíc denní dávku vitamínu B6, který je nezbytný pro optimální využití hořčíku. 


Zinek se podílí na procesu dělení buněk a chrání je před oxidativním stresem. Zinek přispívá ke správné funkci imunitního systému a také podporuje produkci imunitních buněk.

4️⃣ Za slabou imunitou může stát nedostatek Omega 3

Rybí tuk na lžíci si z dětství určitě jistě někdo vybavuje. Už tehdy se vědělo, že omega 3 mastné kyseliny (APE a DHA) mají pozitivní vliv na podporu imunity, zdraví kardiovaskulárního systému, mozku i psychiky a v neposlední řadě jsou omega 3 protizánětlivé.

5️⃣ Vliv psychiky a stresu na imunitu

Na naší imunitě se podepisuje fyzická i psychická únava. Tělo umí dát najevo vyčerpání a nezáleží jestli to jsou náročné tréninky bez regenerace nebo velké vytížení v práci. Organismus reaguje vyplavením stresového hormonu kortizolu, kterým je imunitní systém ochromen. Takové situace se často projeví v podobě oslabení imunity, kdy nás skolí úplně obyčejná viróza.

6️⃣ Nedostatek spánku oslabuje imunitu

Tak jako u stresové zátěže, tak i při nedostatku spánku dochází k vyšší produkci kortizolu, kdy jeho dlouhodobě vyšší hladina negativně ovlivňuje nejen imunitní systém, ale i regeneraci těla, hubnutí (může docházet i k nárůstu váhy), produkci hormonů a koncentraci na práci. Ideální doba spánku je 7 – 8 hodin, všechno pod i nad ideální není.

7️⃣ Dostatečná hydratace pro zdraví

Naše tělo tvoří z 60 % voda a účastní se prakticky každého procesu, který se v těle děje. Dehydratace tělo nejenže oslabuje, ale protože si tělo vodu drží, nemají z těla, jak odcházet odpadní látky.


Doplňky stravy pro podporu imunity:

Reflex Nexgen PRO

Nejoblíbenější multivitamín na trhu. Prémiový multivitamín s obsahem bioaktivních forem vitamínů, organicky vázaných minerálů, živých probiotických kultur a rostlinných extraktů = 33 biologicky aktivních složek v prověřeném a vyváženém poměru. 

Prom-in Vita Solution Professional

Profi produkt, který obsahuje komplex vitamínů a minerálů v optimálním poměru a formě tak, aby pokryl zvýšenou potřebu mikroživin zatěžovaného organizmu. Vita Solution je obohacen o přírodní enzymy, extrakt aceroly a dávku boronu. 

JYM multi-vitamin

Exkluzivní multivitaminový a multiminerální doplněk vyvinutý tak, aby poskytoval mikroživiny, které sportovci, kteří trénují, potřebují v množství, které potřebují k podpoře výkonu, růstu a celkové pohody.


8️⃣ Sport a pohyb posilují imunitu

Pokud zařadíte do svého života pravidelný pohyb, nejen že to je cesta k dobré náladě, posílení svalů a tvarování těla, ale hlavě trénujete i protizánětlivé mechanismu a imunitní obranyschopnost. Není žádnou novinkou, že aktivní lidí mají v případě akutní infekce lehčí a kratší průběh onemocnění oproti netrénovaným jedincům, kterým se nemoc pořád vrací.


Tipy na konkrétní produkty:

Survival Vitamin D3+K2

Velmi silná a synergicky působící kombinaci vitamínu D3 a vitamínu K2 MK-7. Netradiční forma vitamínu K působí v těle třikrát déle v porovnání s ostatními formami. Dokonalá vstřebatelnost účinných látek díky přidanému slunečnicovému lecitinu podtrhuje maximální kvalitu produktu.

Czech Virus Vitamin C

500 mg vitamínu C ve speciální kapsli pro podporu imunity a proti nachlazení. Vitamín C od Czech Virusu zajišťuje postupné uvolňování pro lepší absorbci. V balení najdete 120 dávek.

Swanson Zinek

Swanson Albion Chelated Zinc podporuje imunitní systém, zdraví prostaty a je nezbytný pro zdravé oči. Každá kapsle obsahují 15 mg zinku v chelátové vazbě s aminokyselinou glycin.

Reflex Omega 3

Omega 3 mastné kyseliny jsou nenasycené mastné kyseliny, nacházející se ve velkém množství v rybím tuku. Pro naše zdraví jsou velmi prospěšné, ale jsou celkem často jedním z posledních doplňků, pro které se lidé rozhodnou. Ve skutečnosti by však měly být na vrcholu seznamu.

Shrnutí, jak posílit a nastartovat imunitu a zvýšit odolnost organismu

✅ Zdravé střevo je základ imunity
✅ Vitamíny na imunitu
✅ Minerály pro posílení imunity
✅ Důležitost Omega 3
✅ Vliv psychiky a stresu
✅ Nepodceňovat spánek
✅ Dostatečně hydratovat
✅ Sport a pohyb k posílení imunity

Mohlo by vás zajímat:

TOP 5 SUPLEMENTŮ | Nejlepší doplňky stravy pro sportovce i nesportovce. Jaká suplementace má cenu?

Trenér Jirka Vacek vám ukáže nejlepší fitness doplňky stravy pro sportovce, ale i nesportující část populace. Jedná se o deficitní vitamíny a minerály, které v našem těle chybí. Jak se projevuje jejich nedostatek?

Jak sestavit jídelníček. Existuje univerzální návod?

Rozhovor na téma zda existuje ideální jídelníček? Jak by měl vypadat udržitelný jídelníček, který tělu dodá vše, co potřebuje a zároveň přinese ty výsledky, které od něj očekáváme?

Sleduj nás i na sociálních sítích: