Můj účet
Přihlášení
Menu

Co je to Beta alanin? Jaké má výhody ve sportu a vliv na výkon?

Beta alanin je neesenciální aminokyselina, která se v našem těle vyskytuje přirozeně a tvoří se v játrech. Beta alanin najdeme také v potravinách, jako je maso, drůbež či ryby a má úzkou souvislost s další aminokyselinou v lidském těle a to histidinem. Jáký má vliv ve sportu a jak nám pomáhá v lepším výkonu? 

Jak beta alanin funguje

Beta alanin je obecně známý jako suplementace, která pomáhá oddalovat únavu a tím zvyšovat výkony. Pokud bychom měli být přesní, vyjmenované benefity nezpůsobuje přímo samotný beta alanin, ale zmíněný karnosin. Suplementace beta alaninu zvýší tělesné zásoby karnosinu a právě ten pomáhá únavě předcházet. Karnosin se totiž v těle chová jako pufrovací činidlo a dokáže nás zbavit iontů vodíků, čímž zabrání velkému poklesu pH krve. Čím je menší pokles pH krve, tím zvyšujeme časový výkon a tím oddalujeme únavu.

Jak souvisí pH krve s únavou? Jednoduše, prostřednictvím metabolické acidózy. Zní to složitě, ale je to velmi jednoduché. Jestliže cvičíme o vysoké intenzitě, zvyšuje se hladina laktátu, která nahromadí ionty vodíku H+. Tyto ionty jsou kyselé a tím udělají kyselejší také naši krev. Čím je krev kyselejší, tím je nižší hladina pH v krvi. Pokles pH krve má vliv na aktivitu enzymů, které jsou důležité pro tvorbu energie. Dále má pH vliv na uvolňování vápníků ve svalových buňkách. Jestliže je pH krve nižší, naruší se uvolňování vápníku, který má značný vliv v procesu svalové kontrakce. Tím, že je uvolňování vápníku omezeno, je omezená také svalová kontrakce a je omezená jejich celková funkce. 

Beta alanin, nebo přesněji karnosin, může pomoci zabránit metabolické acidóze. Tím nás zbaví iontů vodíků, pokles pH krve nebude natolik veliký a my budeme mít více energie a síly, než bez suplementace.

Beta alanin a jeho výhody

✅ Může pomoci ke zlepšení výkonu při vysoce intenzivním cvičení

Jak jsme si popsali v předchozím odstavci, suplementace beta alaninu a jeho přímý vliv na karnosin může ovlivňovat celkové zlepšení výkonu zejména při intenzivním cvičení.

✅ Může pomoci k navýšení množství svalové hmoty

Pozitivní vliv suplementace byl studován také při odporovém tréninku, kde se dokázalo, že vyšší množství karnosinu může dopomoci k většímu počtu opakování nebo sérií během tréninku. Větší výkonost ve fitku se následně promítne do množství svalové hmoty, které se zákonitě navýší.

✅ Může pomoci k dosáhnutí vysněné postavy

Jestliže bude mít beta alanin vliv na vyšší výkonost ve fiktu, dojde k navýšení svalové hmoty a snížení tukové zásoby, což se odrazí na kompozici celkové postavy.

✅ Může pomoci ke zlepšení vytrvalostního výkonu

Navýšení karnosinu může pomoci také v předcházení únavě při dlouho trvajícím tréninku. Studie tvrdí, že beta alanin může podpořit tréninkové adaptace a tím zlepšit vytrvalostní výkon.

Beta alanin a jeho nevýhody

Pro někoho by mohla být nevýhoda je mravenčení či šimrání na kůži, kterou po užití suplementu můžeme pocítit. Pokud byste se chtěli tomuto pocitu vyvarovat, doporučujem dávku snížit či rozložit v průběhu dne. Ovšem pro někoho je daný pocit spíše výhoda, která do tréninku o to více nakopne. Mravenčení nutí člověka, aby jen tak nehybně nestál a začal makat. Pokud se budeme bavit o vedlejších účincích, u suplementace beta alaninu žádné vedlejší účinky zaznamenány nebyly. 

Beta alanin a předtréninkovky

Beta alanin najdeme nejvíce v předtréninkové suplementaci či nakopávači. Mezi nejprodávanější suplementy s obsahem beta alaninu patří:

Extrifit Agrezz

Agrezz od Extrifitu se postará o maximálně napumpované svaly, dokonalou koncentraci při tréninku na trénink a skutečnou intenzitu! Profesionální produkt určený pro maximalizaci výkonu, síly a silové vytrvalosti nejen kulturistů. Agrezz dokáže odstranit lenost a výrazně prodloužit délku a intenzitu silového tréninku. 

Czech Virus Beast Virus V2.0

Upgrade dřívější verze Beastu, jenž nastolil trend, kterými by se předtréniky měly ubírat. Nová verze poskytuje ultimátní produkt, který pomůže ve všech potřebných aspektech: síla a výbušnost, ledově klidné soustředění, dalé extrémně prokrví svalstvo a oddálí únavu na nejvyšší možnou dobu.

Co si z dnešního článku odnést?

Beta alanin je aminokyselina, která má přímý vliv na zásoby karnosinu. Karnosin je také aminokyselina, která se v těle chová jako pufrovací činidlo a pomáhá zmírňovat únavu. Díky navýšení karnosinu mohou být tréninky delší, intenzivnější a tvrdší. Většině lidem způsobuje pocit šimrání či mravenčení. Tento efekt není nijak nebezpečný ovšem pokud vám nevyhovuje, snižte či rozložte jeho dávkování. 

Mohlo by vás zajímat:

Kreatin dávkování - jak kreatin užívat, kolik a kdy?

Kreatin je svalový energizér, který přímo zvyšuje výkon svalů. Látka, která podporuje růst čiré svalové hmoty a nepřímo snižuje hladinu podkožního tuku. Ale víte jak ho užívat, kolik a kdy?   

Vše, co byste měli vědět o BCAA. Co jsou to BCAA a jak fungují?

BCAA jsou esenciální rozvětvené aminokyseliny, které mají vliv v regulaci sacharidového, proteinového a lipidového metabolismu a zabraňují tomu, aby si tělo bralo na tvorbu energie bílkoviny ze svalů a podporují anabolismus.

Sleduj nás i na sociálních sítích:​