Můj účet
Přihlášení
Menu

Jaký je nejlepší protein? Podle čeho vybrat? Top proteiny na trhu.

Jak vybrat protein? Syrovátkový proteinový koncentrát, izolát, hydrolyzát, kasein nebo vícesložka? Je v tom nějaký rozdíl a jestli to je vůbec důležité zkoumat? Je i není, rozhodně není bílkovina jako bílkovina. 

Vezmeme to od začátku: Nelze říct, který protein je nejlepší pro ženy, kterrý je nejlepší na hubnutí a který na přibírání svalů, protože každému sedí něco jiného a každý má jiné preference ať už je to trávení bílkoviny, intolerance laktózy a podobně. Mrkněme se na takový test proteinů, ať víte, který bude pro vás ten pravý.

Syrovátkové proteiny nejsou kouzelným práškem na hubnutí a nabírání svalové hmoty, je to další možnost, jak doplnit kvalitní bílkoviny. Nejvýznamější zdroj bílkovin ze stravy jsou vejce, maso, ryby, mléčné výrobky, vybrané druhy luštěnin a další. Protein je důležitý doplněk, pokud nedokážete snís takové množství bílkovin ve stravě a potřebujete je navýšit. Kvalitní protein je jednoduchý na přípravu i na trávení. Tělo ho nemusí zdlouhavě zpracovávat, vy ho jen vypijete, trávicí soustava se postará o zbytek. 

O syrovátkové bílkovině

Syrovátková bílkovina je z mléka, nejčastěji z kravského nebo kozího. Mléko je tvořeno z 80% kaseinem a z 20% syrovátkou. V surovém stavu v mléce má syrovátka téměř nulovou hodnotu, proto se odděluje mikrofiltrací od caseinu a následně vznikají syrovátkové proteiny. Je to základní nejvíce biologicky dostupný zdroj bílkovin, který můžeme přijmout a je vysoce využitelná pro tělo. Jsou to prostě nejlepší proteiny na hubnutí i na přibírání svalové hmoty.

Proč ve 100% syrovátkovém proteinu není 100% bílkovin?

Ani nejlepší protein na světě nemá ve sto gramech sto gramů bílkovin. Nápis 100 Whey Protein znamená, že obsahuje je 100% syrovátkový protein a píše se to proto, abyste se ujistili, že v proteinu nenajdete žádný jiný zdroj bílkovin než syrovátkový.

Syrovátkové proteiny se dělí na tři základní druhy:  Koncentrát, Izolát, hydorlyzát

Syrovátkový koncentrát 

Nejzákladnější zpracování syrovátky a vzniká po prvních filtracích. Jedná se o velice kvalitní protein. Pozor by si na něj měli dát jen lidé trpící intolerancí laktozy, protože obsahuje zbytky laktózy. Obsah tuku v těchto proteinech je do 2g a sacharidů do 7g. Je ideální pro všechny začátečníkyt. Pro běžnou populaci lidí, kteří trénují je naprosto dostačující protein. A pokud nemáte čas na svačinu je ideální volbou.


Top 3 syrovátkové koncentráty

 1. BIOTECHUSA 100% PURE WHEY 2270 G
 2. PROM-IN ESSENTIAL CFM EVOLUTION 2250 G
 3. MUTANT PRO 2,27 KG

Syrovátkový izolát

Obsahuje minimum tuků, sacharidů  a v mnoha případech neobsahuje laktozu. Pokud nemáte silnou intoleranci nebudou vám tyto proteiny zatěžovat trávení. Je vhodný do diety, ale užívají ho i kulturisti, protože se jedná o čistý zdroj bílkovin a je rychleji stravitelnější než koncentrát. Proto jsou často označovány jako proteiny na hubnutí a proteiny pro ženy. 


Top 3 syrovátkové izoláty

 1. BIOTECHUSA ISO WHEY ZERO 2270 G
 2. MYPROTEIN IMPACT WHEY ISOLATE 1000 G
 3. AMIX ISOPRIME CFM WHEY PROTEIN ISOLATE 2000 G

Syrovátkový hydrolyzát

Je štěpený u izolátu nebo koncentrátu. Je rozštěpený na di- a tri-peptidy. Tělo ho stráví velkou rychlostí. Řadí spíše mezi profesionální produkty. Je to dobrý protein po tréninku nebo brzy ráno před tréninkem, kdy potřebujete rychlou dávku aminokyselin k ochraně svalových vláken. Je bez laktozy, tuku i cukru. Většina z nás si vystačí s kvalitním koncentrátem a kvalitním stravováním. 


Top 3 proteinové hydrolyzáty

 1. AMIX HYDROPURE HYDROLYZED WHEY CFM PROTEIN 1600 G
 2. PROM-IN HYDRO OPTIMAL WHEY 2250 G
 3. EXTRIFIT SUPER HYDRO 80 DH32 2000 G

Celé video o syrovátkových proteinech.

Kasein

Kasein je 80% z mléka a 20% syrovátka. Z těch 20% vznikají proteiny zmíněny výše. Kasein se zpracuje dál stejně a může z toho vznikat kaseinát vápenatý nebo micerální kasein. Pořádně si všímejte složení jaký druh kaseinu je obsažený v proteinu, protože kaseinát vápenatý nebo kaseinát sodný nepatří zrovna ke kvalitním zdrojům bílkovin. Vstřebává 7-8hodin, proto se označuje jako noční protein. 


Top 3 kaseiny

 1. BIOTECHUSA MICELLAR CASEIN (MICELÁRNÍ KASEIN) 30 G
 2. KEVIN LEVRONE ANABOLIC PM PROTEIN 1500 g
 3. REFLEX MICELLAR CASEIN 1800 G

Vícesložkový protein

Vícesložky jsou protein z více zdrojů bílkovin jako je syrovátka, micelární kasein, vaječný albumin nebo rostlinné zdroje bílkovin. Hlavní výhoda těchto proteinů je že obsahují rychle, středně i pomalu vstřebatelné zdroje bílkovin. Je možné ho užívat kdykoliv během dne po tréninku a nebo jako svačinu. Je to skvělý protein na hubnutí. Bílkoviny se uvolňují postupně po dobu až 7 hodin.


Top 3 vícesložkové protein

 1. Czech Virus MPS-5 2250g 
 2. Prom-in Pentha Pro 2250g
 3. MusclePharm Combat Powders 1800g

Celé video o vícesložkách a kaseinu.

Kam se ještě podívat?

Nejlepší detox pro naše tělo. Jak si nezničit zdraví.

Pojďme shrnout příspěvky o jarních detoxech, které tvrdí, jak je důležité se očistit.  Pojďte mrknout, jak to celé je a jaké problémy si takovýmito detoxy můžete způsobit.

Jak (ne)počítat kalorie.

Velký zmatek nastává, jakmile se řekne kouzelné slovo kalorie. Píše se a mluví o nich úplně všude. Internet je zahlcen stovkami rad, jak spočítat kalorie, mrkněte na článek a konečně si v tom udělejte pořádek.

Sleduj nás i na sociálních sítích: