Můj účet
Přihlášení
Menu

Jaký je nejlepší protein? Podle čeho vybrat? Top proteiny na trhu.

Jak vybrat protein? Syrovátkový proteinový koncentrát, izolát, hydrolyzát, kasein nebo vícesložka? Proteinový prášek je koncentrovaná forma bílkovin, která se používá pro zvýšení příjmu proteinů ve stravě. Neexistuje nejlepší protein pro ženy, nejlepší protein na hubnutí, ani na přibírání svalů. Proteinový prášek poskytuje tělu vysoce kvalitní bílkoviny, které jsou nezbytné pro regeneraci, udržení i růst svalové hmoty. Proteinový nápoj je snadno stravitelný a rychle se vstřebává do těla a do svalů.

Proteinové prášky slouží jako doplněk stravy nebo občasná náhrada jídla, ale základním zdrojem bílkovin by měla být běžná strava. Potraviny jako jsou vejce, maso, ryby, mléčné výrobky, luštěniny a další jsou bohatým zdrojem bílkovin. 

Pro koho je protein vhodný? 

  1. Sportovci, kteří chtějí navýšit růst svalů: Protein je základní stavební kámen svalové hmoty. Lidé, kteří se snaží nabrat svalovou hmotu, by měli tělu zajistit dostatečný příjem proteinů, aby podpořili svalovou regeneraci a růst. 
  2. Při redukci váhy: Bílkoviny mají ze všech makroživin největší sytící vlastnost, navíc tělo vynaloží více energie na jejich rozložení a vstřebání do těla a v neposlední řadě chrání svalovou hmotu, když je organismus v kalorickém deficitu. Podívejte se na ideální proteiny při hubnutí.
  3. Vegani a vegetariáni: Jedinci, kteří jedí rostlinnou stravu mají občas problém ujíst bílkoviny pouze z rostlinné stravy. Na trhu je již široká škála rostlinných (vegan) proteinů, které díky kombinaci různých zdrojů bílkovin, poskytnout celé aminokyselinové spektrum.
  4. Osoby s nízkým příjmem proteinů z běžné stravy.

Syrovátkové proteiny se dělí na tři základní druhy:  Koncentrát, Izolát, hydorlyzát

Syrovátkový protein se získává z mléka nebo ze syrovátky, vedlejšího produktu při výrobě sýru. Syrovátka obsahuje vysoké množství bílkovin, které jsou snadno stravitelné, mají vysokou biologickou hodnotu a obsahují všechny esenciální aminokyseliny.

✅ Syrovátkový proteinový koncentrát (Whey Protein Concentrate, WPC)

Syrovátkový koncentrát je nejčastěji používanou formou syrovátkového proteinu. Obsahuje 70 - 80 % bílkovin. Zbytek tvoří tuky (přibližně 2 gramy na dávku), laktóza - mléčný cukr (přibližně 2 gramy na dávku) a další látky. Syrovátkový koncentrát je relativně levný a zachovává větší množství přirozených bioaktivních složek. Pro běžnou populaci lidí, kteří trénují je naprosto dostačující protein. A pokud nemáte čas na svačinu, je ideální volbou.

Top 3 syrovátkové koncentráty:
 

SMARTFUEL 100 % whey protein 

Protein je přímo z čerstvého mléka od krav z kontrolovaných EU chovů, pasoucích se na pastvinách, výsledkem je nejvyšší kvalita bez zbytečných aditiv. Syrovátkový koncentrát je vhodný pro sportovce i k běžnému doplnění bílkovin. 

BioTechUSA 100% Pure Whey 2270 g

100% syrovátkový protein s vysokým obsahem bílkovin. V každé dávce je 6 g BCAA, s minimálním obsahem tuku a sacharidů bez přidaného cukru, neobsahuje lepek ani aspartam a je zachováno aminokyselinové spektrum s vysokou biologickou hodnotou.

Prom-in CFM Pure Performance

Nativní syrovátkový protein nejlepší kvality vyrobený metodou CFM (cross flow microfiltration – mikrofiltrace zkříženým tokem přes keramické filtry), která zachovává maximum bio-aktivních frakcí původní suroviny. 

✅ Syrovátkový proteinový izolát (Whey Protein Isolate, WPI):

Syrovátkový izolát je vysoce koncentrovanou formou syrovátkového proteinu. Obsahuje obvykle více než 90 % bílkovin a díky speciální filtraci je prakticky téměř zbaven tuku i laktózy. Syrovátkový izolát je rychleji stravitelný než koncentrát a může být vhodný pro ty, kteří mají problémy s trávením laktózy nebo vyhledávají potraviny s nízkým obsahem tuku ve stravě, proto je velmi oblíbený jako protein do diety při hubnutí. 

Top syrovátkové izoláty
 

BIOTECHUSA ISO WHEY ZERO

Nejčistší syrovátkový izolát upravený metodou CFM (cross-flow micro filtered). Extrémně vysoká biologická hodnota a extra vysoká schopnost vstřebání řadí tento proteinový přípravek mezi absolutní špičku na trhu.

Perfect Sports Diesel 100% New Zealand Whey Isolate 2270 g

Špičkový syrovátkový proteinový izolát z Nového Zélandu s bílkovinou v té nejčistší možné formě. Neobsahuje absolutně žádná umělá ochucovadla, žádná umělá sladidla aditiva.

Amix IsoPrime CFM Whey Protein Isolate 2000 g

Protein Isolate obsahuje 90 % čistého proteinu vyrobeného tou nejšetrnější  metodou CFM - Cross-Flow Microfiltration. Tato metoda zaručuje maximální čistotu, lehkou stravitelnost a tu nejvyšší biologickou hodnotu syrovátkových bílkovin.

✅ Syrovátkový proteinový hydrolyzát (Whey Protein Hydrolysate, WPH):

Syrovátkový hydrolyzát je nejvyšší formou zpracování syrovátkového proteinu. Je vyrobený procesem hydrolýzy, který rozkládá bílkoviny na menší peptidy a aminokyseliny, čímž zajišťuje rychlou stravitelnost a vstřebatelnost. Syrovátkový hydrolyzát se často používá v produktech pro okamžitou regeneraci svalů po intenzivním tréninku.


Top proteinové hydrolyzáty
 

Amix HydroPure Hydrolyzed Whey CFM Protein 1600 g

Špičkový protein se 100% obsahem značkové suroviny Hydrovon. Hydrovon je čistý hydrolyzovaný CFM syrovátkový izolát. Produkt je navíc obohacen o komplex peptidů.

MyProtein Clear Whey Isolate

Clear Whey Isolate není jen obyčejný proteinový koktej, ale vysoce kvalitní hydrolyzovaný syrovátkový izolát, který svojí konzistencí více připomíná šťávu než mléčný proteinový koktejl.

BioTechUSA Hydro Whey Zero 1816 g

Hydrolyzovaný syrovátkový proteinový izolát,  který se pyšní 80% obsahem té nejkvalitnější bílkoviny. Díky hydrolyzaci se dostane do vašich svalů rychlostí světla, prakticky poskytuje okamžité naplnění aminokyselinami. 

Proč ve 100% syrovátkovém proteinu není 100% bílkovin?

Ani nejlepší protein na světě nemá ve sto gramech sto gramů bílkovin. Nápis 100 Whey Protein znamená, že obsahuje je 100% syrovátkový protein a píše se to proto, abyste se ujistili, že v proteinu nenajdete žádný jiný zdroj bílkovin než syrovátkový.

Syrovátkové proteiny jednoznačně patří mezi nejprodávanější proteiny vůbec z mnoha důvodů. Jsou cenově velmi dobře dostupné. Syrovátková proteiny mají skvěle chutnají rozmíchané s vodou, v mléce, ale mají i využití v kuchyni, kdy se chcete například obohatit kaši nebo smoothie a žádoucí bílkoviny. 

Další oblíbenou skupinou proteinů jsou takzvané noční proteiny neboli kaseiny. Nočními se nazývají proto, že se pomaleji tráví( až 8 hodin) a tak uvolňují pozvolna aminokyseliny delší dobu. Mezi nejoblíbenější produkty patří: BiotechUSA Micellar Casein (Micelární kasein) nebo Prom-in Essential Pure Micellar.

Zmínit musíme i vícesložkové proteiny (proteinové směsi), které obsahují kombinaci různých typů bílkovin. Na místo použití jediného zdroje se ve vícesložkovém proteinu kombinují různé zdroje bílkovin, jako je syrovátkový protein, kasein, vaječný albumin (vaječný protein) či rostlinné proteiny. Vícesložkový protein obsahuje rychle i pomalu vstřebatelné bílkoviny, tudíž tělo dostává přísun aminokyselin až 8 hodin. Doporučujeme vyzkoušet Prom-in Pentha Pro balance nebo Czech Virus Vícesložkový protein MPS-5 PRO.

Mohlo by vás zajímat:

Užívat raději BCAA nebo EAA? Které jsou lepší?

Pomáhají při regeneraci, tvorbě a růstu svalové hmoty a slouží jako zdroj energie.Celkově esenciální aminokyseliny plní širokou škálu klíčových funkcí, které jsou zásadní pro celkové zdraví a optimální výkon těla.

Jak zlepšit psychiku a odolnost na stres? Zkuste: Adaptogen mix

Adaptogeny pomáhají organismu přizpůsobovat se a vyrovnávat se s fyzickými, chemickými i biologickými stresory a pomáhají snižovat potřebu těla produkovat stresové hormony v reakci na stres.

Sleduj nás i na sociálních sítích: