Můj účet
Přihlášení
Menu

SYNEFRINE NENÍ EFEDRIN, ale funguje!!

Všichni ti, kdo se alespoň maličko orientují na poli doplňkové a sportovní výživy, jistě stále pamatují na boom, který byl kolem výrobků na hubnutí, obsahujících efedrin. Ale ve druhé polovině roku 1997 došlo k výrazné změně přístupu ministerstva zdravotnictví k výrobkům, obsahujícím efedrin a jejich volný prodej byl definitivně v ČR zakázán. Začaly se objevovat různé další látky, jimž se připisoval stejný efekt jako efedrinu, ale ti, kdož vyzkoušeli obojí, vědí své. Až teprve nedávno se objevila nová látka, která je schopna vytvořit v organismu velmi podobný efekt, jako efedrin, ovšem bez jeho negativního působení. Tato látka se jmenuje SYNEFRIN.

✅ Co je to synefrin?

Synefrin (synephrine) je hlavní, ale ne jedinou, účinnou komponentou, kterou obsahuje ovoce rostliny Citrus aurantuim, v klasické čínské medicíně známé také jako Zhi shi. V okolním světě je tato rostlina známá také jako zelený pomeranč nebo kyselý pomeranč či hořký pomeranč. Kromě synefrinu obsahuje Citrus aurantium ještě další dvě účinné látky – octopamin a tyramin.

Synefrin je chemicky velmi podobný efedrinu a pseudoefedrinu, tedy látkám, obsaženým v některých lécích (synteticky vyrobený efedrin) a přípravcích, používaných v nedávné minulosti na redukci nadváhy či zvýšenou energizaci organismu. Ty obsahovaly přírodní efedrin a pseudoefedrin, pocházející z rostliny MaHuang, neboli chvojník čínský. Ovšem po několika letech užívání se objevily poměrně zásadní vedlejší zdravotní účinky. Proto byl volný prodej potravních doplňků, obsahujících efedrin a pseudoefedrin téměř v celém světě zakázán.

✅ Proč je užívání efedrinu rizikové?

Při používání efedrinu dochází k nespecifickému ovlivnění všech beta - adrenergních receptorů, což má za následek nejen úbytek tukové tkáně, ale i negativní ovlivnění činnosti srdce a centrálního nervového systému. U citlivých jedinců se objevovaly problémy, spojené se zvýšením krevního tlaku, dále bušení srdce, nervozita, agresivita či deprese. Ve USA je dokonce na účet nadbytečného užívání efedrinu připsáno i několik úmrtí.

✅ Jak synefrin vlastně působí?

Synefrin bychom mohli nazvat středně silným stimulantem, fungujícím principiálně stejně, jako třeba kofein. To znamená, že při užívání synefrinu dochází k navýšení množství okamžitě využitelné energie, potlačení chuti k jídlu, zvýšení metabolické obrátky a zvýšenému výdeji energie. Děje se tomu prostřednictvím specifické stimulace (narozdíl od efedrinu a pseudoefedrinu) adrenergních receptorů (beta-3). Tím dochází především a pouze ke stimulaci tukového metabolismu prostřednictvím navýšené termogeneze a zrychlení bazálního metabolismu. Podle vládní organizace Department of Physiology při Georgetownské universitě v USA je synefrin asi jedinou legální, účinnou, termogenní látkou, svým efektem plně nahrazující efedrin a pseudoefedrin.

✅ Je synefrin bezpečný?

Synefrin patří mezi nemnoho doplňků, jejichž efekt byl testovám nejen na laboratorních zvířatech, ale i na lidech. Při klinických testech s vysokými dávkami Citrus aurantium, obsahujícícm standardizovaný extrakt synefrinu, nebyly pozorovány žádné vedlejší účinky na srdeční činnost nebo psychiku testovaných jedinců.

✅ Jak synefrin dávkovat?

Synefrin byl podroben testování ve všemožných dávkách a kombinacích. Jako optimální a dostačující se ukázala denní dávka ve výši 10-20 mg. Optimální je celou denní dávku rozdělit do dvou a užívat ráno před snídaní a odpoledne před jídlem či odpolední fyzickou aktivitou. Stimulační efekt synefrinu trvá asi 4-6 hodin, proto neužívejte výrobky se synefrinem krátce před spaním.

Při výběru synefrinového výrobku ale sledujte, kolik ČISTÉHO synefrinu vlastně obsahuje. Většina výrobků obsahuje 3-6% extrakt z Citrus aurantium. Proto si, pokud to výrobce neuvádí, udělejte vlastní přepočet, abyste zjistili opravdovou koncentraci. Nikdy nekupujte výrobek, kde nebude uvedeno procento extraktu. Nemusí tam být totiž vůbec nic.

✅ S čím lze synefrin kombinovat?

Optimální je synergická kombinace s další účinnou termogenní látkou – kofeinem. Poměr mezi synefrinem a kofeinem by měl být zhruba 1:10. Proto by denní dávka neměla překročit 20 mg synefrinu a 200 mg kofeinu. Pro zlepšení efektu obou látek je vhodný ještě přídavek kyseliny salicylové, pocházející z vrbové kůry. Ta odvádí prostřednictvím zlepšeného průtoku krve periferií vytvořené teplo z organismu ven.

Žebříček TOP synefrinů

Sizeandsymmetry Synephrine

Podporuje tři hlavní mechanismy vedoucí ke ztrátě tělesné hmotnosti – odbourávání lipidů (tuků), zvyšování energetického výdeje za pomoci thermogenního mechanismu působení a eliminaci nadbytečné vody v organizmu. 
TIP: často v akci Synephrine 100 tablet + Caffeine 60 kapslí zdarma!


Czech Virus Synephrine MAX

Synephrine MAX je produkt se standardizovaným obsahem synefrinu. Synefrin působí termogenicky, dokáže tedy potencionálně zvýšit výdej energie.


Nutrend Synephrine

Stimuluje termogenezi (tvorbu tepla) v organismu, což zvyšuje energetický výdej v průběhu dne. Tento termogenní účinek funguje v klidu i při fyzické zátěži.


Komplet nabídka Synepfrinů >>>


Mohlo by vás zajímat:

Suplementační pyramida. Jaké suplementy jsou potřebné a jaké zbytečné.

Na trhu existuje nepřeberné množství doplňků a vyznat se mezi nimi může být obzvlášť pro začínající cvičence docela problematické. Není nic neobvyklého, že začátečníci utrácí velké množství peněz za doplňky, které vlastně vůbec nepotřebují. 

Nejlepší spalovače tuků. Mají smysl? Jaký je nejlepší a která látka v něm nesmí chybět? Jak poznám, že funguje?

Spalovačí tuků vám pomůžou se zbavit přebytečného tuku. Jak fungují, které látka je nejlepší na hubnutí a jak poznáte, že spalovač funguje?

Sleduj nás i na sociálních sítích: