Můj účet
Přihlášení
Menu

6 mýtů ve zdravé výživě

Jednou z nejvíce frustrujících věcí na zdravém stravování jsou všechny ty protichůdné informace o výživě, které najdete kolem. Jedna studie říká, že tuky zvyšují riziko vašeho onemocnění, zatímco jiné výzkumy naznačují, že to riziko naopak snižuje. Je to docela matoucí, a proto mrkněte na ty největší mýty, které ve výživě kolují.

1. Mýtus: Zmrazené ovoce a zelenina jsou méně výživné než čerstvé

Zmrazené ovoce a zelenina jsou zmražené během několika hodin a všechny živiny zůstanou „uzamčené“ uvnitř plodu. Samozřejmě pokud máme k dispozici čerstvé ovoce a zeleninu, tak je nejlepší sáhnout po nich, ale jahody, maliny ani hrášek k sehnání celoročně není, tak proč nemít po ruce to mražené.

2. Mýtus: Musíte očišťovat svoje tělo a dělat detox

Takovou činnost naše tělo dělá 24 hodin denně a nepotřebujeme k tomu pít několik dní jen ovocné šťávy, kokosovou vodu či celerový džus. Celý článek o detoxu najdete tady.

3. Mýtus: Musíte počítat kalorie, pokud chcete zhubnout

Sníst 100 kalorií z dortíku, limonády nebo hranolek není stejná jako konzumace 100 kalorií zeleniny nebo hnědé rýže. Přestaňte honit kalorie a místo toho se soustřeďte na to, odkud je získáváte a na kalorický deficit, více info zde

4. Mýtus: Jeden typ diety je lepší než ostatní

Všechny dobré diety mají stejně charakteristické rysy. Zajímává vás které to jsou? Mrkněte na tento článek. Je dobré mít na paměti, že každý z nás je unikát a každý máme své jedinečné potřeby. Nemusíme přijít hned na to, který způsob stravování je pro nás nejlepší a to, že paleo dieta sedí vaší kamarádce, která při ní shodila 5 kilo neznamená, že to samé se bude dít i u vás.

5. Mýtus: Jíst tuky z vás učiní tlusťochy

Podle hojného množství výzkumů je opak pravdou. Ano, po balíčku chipsů opravdu hubnout nebudete, ale potraviny bohaté na esenciální mastné kyseliny, jsou pro vaše tělo přínosné. Nebojte si připravit jídlo z vajec, ryb, avokáda a ořechů. Navíc, ženské tělo je tuk nezbytný, protože na něm závisí celý hormonální systém.

6. Mýtus: Nejezte moc vajec, škodí to vašemu zdraví.

Hlavně starší populace má skoro až fobii z vajec, protože se v jejich době říkalo, že vejce zvyšují cholesterol. Ve skutečnosti je to přesně naopak. Vajíčka jsou plná živin, protože z vejcí se líhnou kuřata a ta se musí z něčeho vyvíjet. V jednom vejci je cca 6 gramů bílkovin a 5 gramů tuků. Celý článek o vejci si můžete přečíst zde.

Mohlo by vás zajímat:

SUPLEMENTAČNÍ PYRAMIDA: Druhý stupeň

Článek, který je zaměřený na makroživimy a konkrétně bílkoviny. Bílkoviny neboli proteiny,  jsou základními stavebními kameny pro budování svalové hmoty. 

 

JAKÉ VYBÍRAT SACHARIDY. Nejlepší zdroje sacharidů

Bulgur, semolina, quinoa, kusus nebo cizrna? Každá má něco do sebe, mrkněte na článek a zjistěte, jak vybírat sacharidy a jaké jsou ty nejlepší a nejvýživnější zdroje?

Sleduj nás i na sociálních sítích: