Můj účet
Přihlášení
Menu

Jak se liší trénink v dietě od toho objemového

Dieta je pro většinu lidí synonymem nějaké zásadní změny stravovacích návyků. Ruku v ruce s touto zásadní změnou ale spousta cvičenců přemýšlí i nad tím, jak modifikovat svůj trénink. Je to ale vůbec potřebné? Jak trénink případně obměnit, abyste spálili více tuků? Na to se zaměříme v našem dnešním článku.

Hlavně nepřestávat cvičit!

V dietě není prioritou vybudovat kvanta nové svalové hmoty, ale udržet tu stávající. Toto téma jsme rozebírali i v jednom z našich předešlých článků a musíme to připomenout i zde. Jakýkoliv trénink v posilovně, který absolvujete, je milionkrát lepší než zůstat doma a necvičit. Dieta je samozřejmě náročné období, během kterého člověk častokrát nemá energii ani na každodenní činnosti, natož náladu jít do posilovny. Je ale potřeba a důležité neztrácet ani v tomto motivaci a jít za svým cílem. Posilování kromě odreagování nabídne i stimulaci hormonů, které jsou pro optimální pálení tuků i udržení svalové hmoty zcela zásadní.

Jak se trénink v dietě liší od objemového?

Přestože mnoho rádoby odborných článků vám bude tvrdit, že v dietě je třeba trénink radikálně překopat a provádět více opakování s lehčí vahou, přidat sérií a prodloužit délku tréninku. Není to nezbytné. Žádná výrazná změna tréninku totiž není potřeba. 

Posilování v dietě má dvě základní funkce - zaprvé udržuje svalovou hmotu a zadruhé jím vydáváme určitou energii, což je při redukci tuku samozřejmě žádoucí. Existují desítky aktivit, které tuky pálí mnohem lépe než posilovna a jedno nebo dvě opakování navíc vás rozhodně nespasí. Pokud by vás napadlo, proč se místo fitka nevěnovat ostatním aktivitám, připomenu, jak důležité by pro vás mělo být ochránění co největšího množství svalové hmoty před katabolizací a to jiný sport než posilování nezvládne.

Opravdu tedy nemůžu dělat nic navíc? 

Na druhou stranu není dobré si myslet, že dietu od objemu nic neodlišuje. I když to hlavní jádro tréninku zůstane stejné, pořád existují způsoby, jak trénink trochu modifikovat, aniž byste se ochudili o výsledky.

Kardio (před/po)

Bohatě postačí deset minut před i po tréninku a přeci jen nějaký rozdíl ve vydaných kaloriích zaznamenáte. Před tréninkem se skvěle zahřejete a připravíte tělo na výkon, po tréninku naopak lehce uklidníte. A když tím spálíte i nějaké tuky, je to ideální situace a naprosto jasný plán na každé dietní období. 

Vyšší frekvence tréninků

Zvládáte aktuální množství tréninků bez problémů zregenerovat? Můžete spalování tuků podpořit častějším tréninkem. Lépe si trénink rozvrhněte podle vašich časových možností (můžete se zaměřit na některé z našich článků, které vám s touto problematikou opět mohou pomoci) a snažte se být co nejvíce v pohybu. Čím více aktivit za den uděláte, tím lépe se vám samozřejmě budou pálit uložené tuky a dokonce si budete moci dovolit i sníst více jídla a stále být v deficitu.

Intenzivnější tréninky

Před tréninkem si dejte chvíli kardia, u samotného tréninku zkraťte pauzy a neproduktivní chvíle na minimum a po tréninku dejte znovu kardio. Díky tomu zvládnete v na první pohled stejně dlouhém tréninku absolvovat mnohem více práce a to se samozřejmě projeví i v tom, jak dobře budete pálit tuky. 

Zkuste používat suplementy

Stejně jako se příliš neliší trénink v dietě od toho objemového, se neliší ani suplementace. Základ by měly tvořit kvalitní multivitamíny, omega 3 mastné kyseliny a spolehlivý protein. Když se snažíte o redukci hmotnosti, můžete přihodit i spalovač tuku. Stimulační látky v něm velmi příjemně nabudí do tréninku, mohou zlepšit metabolismus a některé složky se dávají do souvislosti s omezením chuti k jídlu, což je v dietě samozřejmě žádoucí. 

Stále ale platí, že musíte mít vyřešený trénink, pitný režim, ale hlavně jídelníček, protože bez kalorického deficitu je vám nějaký spalovač naprosto k ničemu.

Volba toho ideálního suplementu je ale poměrně náročná, Jirka Vacek tomuto tématu věnoval celé samostatné video na našem YouTube kanále. Jestli si nevíte rady, určitě doporučuji video zhlédnout: 

Co si z dnešního článku odnést?

Z dnešního článku byste si měli odnést především to, že pokud chcete zhubnout, hlavní je nepřestávat cvičit. Pokud si trénink zintenzivníte, zařadíte více kardia a budete cvičit častěji, bude to vítaný benefit, ale rozhodně to není nutné. No a jestli máte všechny aspekty od tréninku po jídelníček vyřešené, můžete si vybrat některé z našich spalovačů tuku.

Mohlo by vás zajímat:

Je pro hubnutí lepší silový trénink nebo kradio?

Silový trénink, nebo kardio? Při hubnutí většina z nás preferuje kardio před tvrdším tréninkem, je to tak správně? Jaké má silový trénink benefity, které kardio nenabízí?

Lze vybudovat svalovou hmotu při cvičení doma? Jak často cvičit a jaké vybavení pořídit?

Ještě před pár měsíci o cvičení doma nikdo příliš velký zájem nejevil, aktuální situace nás donutila upnout se na domácí tréninky. Jak to s nimi je? Dají se doma vybudovat svaly? Co si koupit a jak často cvičit?

Sleduj nás i na sociálních sítích: