Můj účet
Přihlášení
Menu

Jak vybrat proteinovou tyčinku? Která je nejlepší? Čtete složení?

Protein (bílkovina) je nezbytnou součástí pro správnou funkci našeho organismu. Má nezastupitelnou roli, a jeho příjem je ještě důležitější, pokud jste aktivní sportovec.

Proto není divu, že se na trh dostaly proteinové tyčinky, které se staly takovou zdravější laskominou pro nejednoho fitness nadšence. Ale není tyčinka jako tyčinka a dnes se podíváme na zoubek čtyřem nejprodávanějším na našem  e-shopu.

Co to protein vlastně je?

Na úvod je důležité si připomenout, proč je pro nás příjem proteinu, nebo-li bílkovin, důležitý. Jedná se o makroživinu, zajišťující stavbu a obnovu našich tkání a svalových buněk. Mají transportní a regulační funkci, slouží k tvorbě hemoglobinu, enzymů a podílí se na stabilizaci krevního cukru.Jejich velkým benefitem je jejich sytící schopnost, která nám pomáhá regulovat občas nezřízené chutě.

Bílkoviny se přirozeně vyskytují v mase, rybách, mořských plodech, mléčných výrobcích, vejcích a z rostlinných zdrojů jej čerpáme z obilovin, luštěnin nebo sójových výrobků, jako je například tempeh nebo tofu.

Jejich denní příjem by se měl pohybovat v rozmezí 15 - 35% dle fyzického a zdravotního stavu každého z nás. Nedostatek bílkovin má za vinu snížení naší imunity, únavu a ochablost svalstva.

Pokud se chcete o bílkovinách jako takových dozvědět více, mrkněte na naše video s trenérem Jirkou Vackem, který vám v několika minutách poví o bílkovinách, jak je započítávat a jak plnohodnotné jsou zdroje z rostlinných zdrojů.

Proč proteinová tyčinka?

Na trhu najdeme obrovskou škálu proteinových tyčinek. To, že mají ale na svém blyštivém obalu hrdě hlásající nápis ,,protein,“ ,,high protein“ nebo ,,fitness,“ ještě neznamená, že se jedná o proteinový poklad pro naše svaly.

Mnoho z nich je plná cukru, umělých sladidel, aditiv a ztužovaných tuků. V takových případech se nejedná o kvalitní zdroj bílkovin a vhodnou svačinu, ale jen o spíše dražší cukrovinku.

Proteinovou tyčinku bychom měli brát jako doplněk našeho jídelníčku, rychlou svačinu na cestu nebo do nabitého dne, protože plnohodnotné jídlo je vždy na prvním místě. 

Jak poznat kvalitu?

Alfou omegou se u tyčinky nejeví, jestli obsahuje kousky čokolády nebo marshmallow, ale její složení.

Co je uvedeno na prvních řádcích, určuje kvalitu celé tyčinky, a cukr to nebude. V prvé řadě by měl být tedy logicky protein – nejlepší je syrovátkový nebo mléčný izolát. U veganských tyčinek je pak vhodnou volbou hrachový či rýžový izolát, nejlépe kombinace obojího.

A co cukr? Určitě se jistému podílu nevyhneme. Dbejte ale na to, aby se ve složení nevyskytoval glukózo-fruktózový, kukuřičný nebo fruktóza. Například u organických druhů proteinových tyčinek jsou ve valné většině základní surovinou datle, což je cukr přírodní a tělu prospěšnější.

Pakliže zvolíte tyčinku, která obsahuje už vyšší množství přidaného cukru, doporučujeme si ji nechat jako snack v době tréninků – před či po. 

A co jíst před a po tréninku? I na toto téma máme skvělé informativní video s Jirkou

Lowfat? Při výrobě ztužených tuků mohou vznikat škodlivé trans mastné kyseliny, které snáze podléhají oxidaci. Tím vznikají volné radikály, které poškozují buňky. Proto se vyhněte těm druhům, které mají ve svém složení velké množství saturovaných, neboli trans mastných tuků.

Důležité je, aby tyčinka obsahovala zdroj kvalitních bílkovin, komplexních sacharidů a přírodní zdravé tuky.

A teď se podíváme na vaše největší favority.

Biotech Zero bar

Zero barka je vysokoprocentní proteinová tyčinka s vysokým obsahem velmi kvalitních bílkovin, neobsahuje žádný cukr, lepek ani laktozu. Přes 20g bílkovin v každé tyčince, vhodné i do diety.

Složení čokoláda: Zero Protein směs (syrovátkový proteinový izolát, protein vaječného bílku, hydrolyzovaný protein, kaseinát vápenatý), palmový tuk, fruktooligosacharidy, zvlhčující látka glycerin, sladidla (maltitol, sukralóza, steviol-glykosidy), kakaový prášek, voda, křupinky (hydrolyzovaný sójový proteinový izolát), čokoládové kousky (kakaová hmota, sladidlo maltitol, kakaové máslo, emulgátor sójový lecitin, aroma), emulgátor sójový lecitin, želírující látky (karagenan, chlorid draselný), aromata, regulátor kyselosti tartráty draselné, kokosový tuk, konzervační látka sorban draselný, skořice, DL-alfa-tokoferylacetát


Prom-in Essential

je bohatá na vlákninu s vyšším podílem kakaového másla, je bezlepková a bez přidaných konzervantů. 

Složení - kakao: protein komplex (mléčný ultra- a mikro- filtrovaný syrovátkový koncentrát, micelární kasein - z mléka), promitor® (rozpustná gluko vláknina), mandlové máslo, glycerin, kokosový olej, kakaový prášek (emulgátor: sojový lecitin) 4 %, voda, antioxidant: tokoferol, sůl, steviol glykosidy (přírodní sladidlo z rostliny stevie), regulátor kyselosti: kyselina mléčná.


Quest Bar 

Tyčinka disponuje perfektní chutí, je bezlepková, s minimem cukru, je slazena pouze stévií, a výrobci si opravdu vyhráli s pestrým výběrem příchutí! Nově v ní také naleznete kukuřičnou vlákninu

Složení: proteinová směs (mléčný proteinový izolát, syrovátkový proteinový izolát (mléko)), rozpustná kukuřičná vláknina (prebiotická vláknina), mandle, voda, lískové ořechy, erythritol, přírodní aroma, méně než 2 % následujícího: kakao zpracované alkálií, neslazená čokoláda, kakaové máslo, mořská sůl, kaseinát sodný, steviol glykosidy (stévie), slunečnicový lecitin.


Extrifit exxe

Tyčinka je nabitá plnohodnotnými bílkovinami, bez zbytečných éček a dochucovadel.

Složení dvojitá čokoláda: syrovátkový proteinový izolát, mléčný proteinový izolát, mléčný proteinový koncentrát, izomaltooligosacharidy (prebiotikum), polydextróza (zvlhčující látka), kakaová hmota 11,8 %, oligofruktóza (prebiotikum), nízkotučné kakao 3,3 %, kakaové boby drcené 3,1 %, aroma, chlorid sodný, sukralóza (sladidlo), steviolglykosidy (sladidlo z rostliny stévie - přírodního původu)


Pokud vás tyčinky zaujali a chtěli byste znát další tyčinky, které bez váhání můžete popadnou jako svačinu, máme celé tyčinkové video.

Shrnutí:

Můžeme si všimnout, že hmotností i cenou si jsou velice podobné, stejně tak jako podílem bílkovin a velice podobnému složení v prvních místech na etiketě, což je skvělé! Je vidět, že si zakládáte na kvalitě!

Se sacharidy se nám trochu rozjela Quest bar, která má například oproti Extrifitu navíc kukuřičnou vlákninu nebo erythritol.

Vyšší obsah tuku u Prom-in je dáno, že je ve složení navíc mandlové máslo, což je zdroj kvalitních tuků, kterých se nemusíme bát.

A jak je vidět, všechny čtyři tyčinky se pyšní opravu nulovým obsahem přidaných cukrů.

U tyčinek samozřejmě musíme brát v potaz, že se složení a nutriční hodnoty budou mírně lišit příchuť od příchutě.

Jsme rádi, že vám tyčinky chutnají, a víte které vybírat! :)

Mohlo by vás zajímat:

 

JAK DĚLAT MRTVÝ TAH? Správná technika. Super cvik na záda. Nejčastější chyby.

Děláš mrtvé tahy, ale nejsi si jistý technikou nebo máš pocit, že si strhneš záda?  Kdo jiný by ti měl techniku tohoto základního a oblíbeného cviku vysvětlit než zrovna Jirka Tkadlčík?

Čím nakrmit střevní mikrobiom? Jak se podepisuje psychika na našem trávení?

Podzim máme spojený nejen s padajícím listím, ale i padající imunitou. Ta je zkoušena nejen změnou počasí a hojným výskytem různých onemocnění, ale i stresem. Čím se bránit a jaké potraviny volit?

Sleduj nás i na sociálních sítích: