Můj účet
Přihlášení
Menu

Jaký protein je nejlepší na vaření

Zdravá strava je fenoménem posledních pár let. Na internetu se to jen hemží různými fitness recepty, díky kterým si můžete na zdravém jídle i pochutnat. Rázem se i z obyčejných palačinek, které by za normálních okolností do jídelníčku poctivého sportovce jistě nepatřily, po přidání pár odměrek vašeho oblíbeného proteinu stává naprosto skvělá svačina, kterou si můžete vychutnat bez sebemenších výčitek. 

Opravdu to takhle funguje? A neztratí náhodou protein tepelnou úpravou všechny své výživové hodnoty? My se dnes podíváme na to, co se děje s proteinem, když ho přidáte do receptu, jehož součástí je tepelná úprava, a jestli se opravdu vyplatí ho do fitness pokrmů přidávat. 

Zničí se bílkoviny tepelnou úpravou?

Opravdu by mě zajímalo, kde se vzalo tvrzení, že když bílkoviny vystavíme vysoké teplotě, zničí se jejich nutriční hodnoty. Řekl bych že většina lidí si například takové maso nebo vajíčka před konzumací nějakým způsobem upraví. Nikdy jsem neslyšel, že by se tím ničily jejich výživové vlastnosti. A vzhledem k tomu, proteinové doplňky jsou kromě pár přidaných látek čisté bílkoviny, nevidím důvod, proč by to u nich mělo fungovat jinak. Ale abych byl úplně fér, musím uznat, že s proteinovým suplementem je to o něco složitější než s flákem masa. 

Ještě než se podíváme na to, v čem se protein liší od ostatních zdrojů bílkovin, rád bych trochu objasnil, proč je potřeba maso tepelně upravit. Je to proto, že když vystavíme bílkoviny vysoké teplotě, narušíme jejich strukturu. Molekuly bílkovin se v našem těle vyskytují v různých formách. Můžeme si je představit jako různě zamotané provázky. Denaturací (narušením struktury) docílíme toho, že se tyto provázky natáhnou. Díky tomu se k nim jednoduše dostanou trávicí enzymy a naše tělo si s nimi dokáže snadněji poradit. K denaturaci dochází i uvnitř naší trávicí soustavy, kde hormon pepsin společně s kyselinou chlorovodíkovou štěpí vazby bílkovin. Během tohoto procesu však nedochází k znehodnocení žádných výživových hodnot. Tepelná úprava tedy bílkoviny neničí. Naopak je díky ní naše tělo dokáže lépe zpracovat.

Více o vlivu tepelné úpravy na protein se dozvíte v našem videu, ve kterém jsme se pustili do výroby protein banana breadu. Doporučujeme na video nejen mrknout, ale proteinový chlebík vyzkoušet. Plnohodnotná snídaně, svačinka, nebo jen tak chuťovka vás mile překvapí a hlavně vás bude stát minimum času v kuchyni.


Má protein nějaké zdravotní benefity?

Zkušenější sportovci ví, že vypitím proteinu po tréninku našemu tělu dodáme víc než jenom stavební materiál pro růst svalů. V syrovátkovém proteinu se nachází množství frakcí, které mají různé zdravotní benefity. Patří mezi ně například alfa-laktalbumin, beta-laktalbumin, imunoglobuliny a další. Co je pro nás důležité vědět, je to, že tyto proteiny mají schopnost na sebe vázat vitamíny a minerály a neutralizovat bakterie a viry. Řečeno ve zkratce, proteinový shake má pro naše tělo řadu přínosů, mezi něž patří například posílení imunity právě díky dílčím frakcím. Co se s těmito frakcemi stane, když protein přidáme do jídla, které tepelně upravíme? V tuhle chvíli přichází ta méně uspokojivá část, protože vám musím říct, že o ně bohužel přijdeme. Pokud chcete svůj protein využít úplně na maximum, uděláte lépe, když si ho vychutnáte pouze ve formě shaku. 

Jsou barviva a sladidla v proteinu teplotně stabilní? 

Řadu z vás bezpochyby napadla otázka, zda nemůže být vystavování proteinu vysoké teplotě nebezpečné právě kvůli sladidlům a barvivům, které obsahuje. Odpověď je velmi jednoduchá. Ne. Většina látek, které se při výrobě do proteinu přidávají za účelem lepší chuti nebo lákavější barvy jsou totiž tepelně stabilní. Výjimkou je aspartam, který při teplotě necelých 200 °C ztrácí své sladivé účinky. Zrovna aspartam je ale opředen řadou nejasností a velmi často se mluví o jeho škodlivosti, takže se mu většina kvalitních výrobců snaží vyhýbat. 

Nejlepší protein na vaření

Když už jsme si vysvětlili, co se s proteinem během tepelného upravování stane, neměl by být problém vybrat ten správný, který můžeme používat v kuchyni. Vzhledem k tomu, že o zdravotní benefity proteinových frakcí přijdeme, jediné faktory, které by nás měli zajímat, jsou obsah bílkovin a cena. Tím pádem se nevyplatí na vaření používat dražší proteiny, protože bychom se zbytečně připravili právě o výše zmíněné frakce. Mnohem lepší je v tomto případě sáhnout po levnějších variantách. Co bychom vám doporučili?

MYPROTEIN IMPACT WHEY PROTEIN je jedním z nejoblíbenějších zástupců syrovátkového koncentrátu. Po chuťové stránce si přijde na své naprosto každý, protože je k dostání až v 27 variantách. Vzhledem ke skvělému složení a velmi výhodně ceně se jedná o jasného favorita pro většinu lidí. V kontextu vaření je nutné podotknout, že i když může být vyrobený levnějšími metodami než některé dražší produkty, o bioaktivní frakce přijdete tak či tak, tudíž se v poměru ceny a kvality vyplatí snad nejvíc.

PROM-IN CFM EVOLUTION je dalším důkazem, že i za málo peněz se dá sehnat opravdu kvalitní doplněk. Díky šetrnému zpracování se jedná o absolutní špičku mezi vysokoprocentními proteinovými suplementy na trhu. Zachování maxima bio-aktivních frakcí původní suroviny zajišťuje vhodnost tohoto proteinu pro nejširší spektrum uživatelů od kondičních cvičenců až k vrcholovým sportovcům

Pokud vás zajímá, jak vybrat protein obecně, podívejte se na video a nechte si poradit od Jirky:

Inspirace a proteinové recepty

Už víme, že protein jako přísada na vaření a pečení je naprosto v pořádku. Tepelnou úpravou se bílkoviny nezničí a změny nutričních hodnot při kulinárním zpracování jsou nulové. Naopak, používat protein v kuchyni má řadu výhod. Kromě extra bílkovin navíc, lze proteinovým práškem nahradit klasickou mouku, třebaže jen částečně, každá úspora se počítá. Další výhodou je dochucení a oslazení, o které se protein postará namísto cukru. Finální produkt s nižší hodnotou sacharidů a cukrů a zvýšenou hodnotou bílkovin se bude hodit do každého fitness jídelníčku a podle rozložení makroživin během celého dne se klidně zapasuje i do diety. 

A co z něj připravit? Pro inspiraci mrkněte na blog do sekce fitness recepty.

Na závěr bych rád dodal, že v konečném důsledku je úplně jedno, jaký protein zvolíte, protože efekt bude vždy stejný. Pokud však patříte mezi lidi, kteří chtějí využít zdravotí benefity proteinového shaku na maximum, vychutnejte si ho radši v klasické formě s vodou nebo mlékem. 

Mohlo by Vás zajímat:

Krtinky aneb vyrob si zdravý krtkův dort.

Krtkův dort z krabice už zkoušel asi každý, žádné umění. Když opominem cenu krabičky, pořád tu je složení. Pojďte si vyrobit krtův dort doma. Vyjde vás to mnohem líp cenově i nutričně.

Porovnání bezkalorických omáček a sirupů. Zero sirup. Který je nejlepší do diety? 

Zero sirup, zero calories, zero topping. Každý z nás má v okolí někoho, kdo si v těchto pochoutkách libuje a možná jste to i vy sami. Provedli jsme pro Vás odbornou analýzu, dobře prostě je to obyčejná porovnávačka těchto sirupů, abyste si mohli ujasnit a vybrat si, který pro Vás bude ten pravý. Jdeme na to!

Sleduj nás i na sociálních sítích: