Můj účet
Přihlášení
Menu

Každé čtvrté dítě v ČR je tlusté. 6 tipů, jak nemít doma tlouštíka.

Tlusté děti - problém dnešní doby. V České republice každé 4. dítě má nadváhu a každé 7. dítě je obézní. Naše země se tak řadí v počtu obézních na přední místa v Evropě s počtem 154 000 dětí ve věku do 16 let.*

Každý ví, že obezita sebou nese mnoho zdravotních komplikací. A nejde jen o fyzickou stránku věci. Dnes není dítě s nadváhou ve třídě výjimkou, přesto si na něm hubení spolužáci rádi smlsnou. Tak vstupuje do dospělosti nejen s neforemným tělem, ale i pošramocenou duší.

Rozhodla jsem se sepsat pár tipů, které můžou dětem pomoct - alfou a omegou je ale přístup rodičů. Zdraví jejich dětí může být podnětem ke změně i pro ně samotné a ne nadarmo se říká, že děti jsou obrazem svých rodičů.

1. JDĚTE DÍTĚTI PŘÍKLADEM! NEBUĎTE LÍNÍ A ZAČNETE SE STARAT JAK O DÍTĚ, TAK SAMI O SEBE.

Možná vám to nepřijde, ale dítě se ve vás vzhlíží a přebírá vaše chování a zvyky. Těžko donutíte svého potomka jíst zeleninu, pokud ji nejíte sami. Těžko ho donutíte jít ven, když sami sedíte celé dny u televize a na telefonu. Přijměte zodpovědnost rodiče jako průvodce dítěte na cestě k dospělosti a dostaňte ze sebe to nejlepší.

2. VAŘTE ROZMANITĚ, DBEJTE NA VYVÁŽENOU STRAVU SE ZASTOUPENÍM VŠECH MAKROŽIVIN

Mnoha dětem se jídelníček smrskne postupem času na řízek s kaší, špagety se sýrem a hranolky? Buďte neúnavní a nabízejte dětem i jídla, která nejsou v kurzu. Trvejte na tom, ať každé jídlo alespoň ochutnají. Omezte na minimum smažená jídla, polotovary, cukrovinky. Je snadné koupit v supermarketu předsmažené nuggety a krokety, ale věřte, že z nutričního pohledu, do dětí cpete pouze spoutu kalorií s prázdnou nutriční hodnotou, průmyslově zpracovaných potravin. 

Na toto téma si můžete poslechnout zajímavý rozhovor Petra Havlíčka a Jirky Vacka.

3. ZKROUHNĚTE TEKUTÉ KALORIE

Často se setkáváme s argumenty rodičů, že jejich dítě nevypije nic jiného než slazené limonády, a ovocné džusy jim dodávají i vitamíny. Sklenicí (300 ml) jablečného džusu dítěti podáváme navíc 10 kostek cukru. Není na místě dítěti navyšovat energetický příjem slazenými nápoji. Samozřejmě by bylo ideální, kdyby dítě pilo čistou vodu, ale né každé dítě jí vypije. Nabídněte mu ovocný čaj nebo třeba slabou ovocnou šťávu. Čemu byste se ale určitě měli vyvarovat jsou nápoje s umělými sladidly a energetické nápoje. V obrázku vidíte, kolik gramů obsahují jednotlivé nápoje:

4. CHYSTEJTE DĚTEM SVAČINY

Ať už jde dítě do školy nebo s ním jedete na výlet, nachystejte svačinu. Nabídka v občerstvovacích okýnkách nabízí většinou smažené hranolky, párek v rohlíku, smažák v housce a další. Energeticky bohatá, ale výživově chudá jídla, po kterých dítě bude mít za chvilku hlad. 

5. HÝBEJTE SE A VEĎTE DÍTĚ KE SPORTU

Pohyb je všechno. Nejde jen o to, aby dítě nebylo tlusté, ale o rozvoj motorických schopností a rozvoj svalové soustavy. Umí vaše dítě udělat kotrmelec? Choďte s dítětem na procházky, na hřiště, na kolo, na brusle. Během sportu dítě rozvíjí fyzickou zdatnost, výdrž a obratnost. Sport posiluje také sebevědomí, dítě na první hodině baseballu netrefí do míče, na basketbalu neumí driblovat a neumí plavat, ale díky tréninku se postupem času vše mění. Nemluvě o tom, že kolektivní sporty učí děti spolupracovat, naučí se poslouchat trenéra a stát se součást týmu.

6. NEOPAKUJTE POŘÁD DÍTĚTI, ŽE JE TLUSTÉ. ODPUSŤTE SI KÁRAVÉ PŘEDNÁŠKY I NESMYSLNÉ ZÁKAZY.

Jedním z hlavních důvodů, proč je vaše dítě tlusté jste vy. Pokud je dítě starší a má už zažité špatné návyky, bude to chtít citlivější přístup a trpělivost. Důležité je nevyvolat v dítěti strach z jídla a zavádět změny postupně. Nesmyslné diety nadělají víc škody než užitku.

Zdroj: Blanka Krulová

Mohlo by Vás zajímat:

Jak na kvalitní oběd? Zamezí chutím na sladké i poobědové únavě.

Během pracovního týdne máme tendence se odbývat. Zejména u obědů sáhneme po něčem rychlém, dostupném a oběd zhltneme za chůze, v běhu nebo v autě. V dnešním článku si ukážeme několik typů, na co si dát při výběru a přípravy jídla pozor a jak předejít poobědové únavě.

Čím nakrmit střevní mikrobiom? Jak se podepisuje psychika na našem trávení?

Podzim máme spojený nejen s padajícím listím, ale i padající imunitou. Ta je zkoušena nejen změnou počasí a hojným výskytem různých onemocnění, ale i stresem. Čím se bránit a jaké potraviny volit?

Sleduj nás i na sociálních sítích: 

* https://www.fsps.muni.cz/aktuality/obezita-u-deti